Skocz do zawartości

[Miler Menswear] - karmelowy ganritur trzyczęściowy z kaszmiru na 2,5 guzika


4inHand

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś może mi wytłumaczyć, o co chodzi z tym 2,5 guzika?

Klasyczna męska elegancja charakteryzuje się pragmatyzmem i nawet element ozdobny ma swoje uzasadnienie, czy to historyczne, czy użytkowe. Czy coś mnie ominęło i np. podczas parady wojskowej w 1865 książe Yorku tak zagiął klapę i tak zostało ku pamięci? Czy też może to takie dziwadło jak podwójna butonierka, tylko z jakichś przyczyn w sartorialnym okresie ochronnym?

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lubo69 napisał:

Czy ktoś może mi wytłumaczyć, o co chodzi z tym 2,5 guzika?

Klasyczna męska elegancja charakteryzuje się pragmatyzmem i nawet element ozdobny ma swoje uzasadnienie, czy to historyczne, czy użytkowe. Czy coś mnie ominęło i np. podczas parady wojskowej w 1865 książe Yorku tak zagiął klapę i tak zostało ku pamięci? Czy też może to takie dziwadło jak podwójna butonierka, tylko z jakichś przyczyn w sartorialnym okresie ochronnym?

Akurat w przypadku płaszczy 2,5 guzika jest ultra-praktyczne - w przypadku mrozów można zapiąć na ostatni guzik, poświęcając trochę z "satorialu". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale nie można po prostu zrobić płaszcza na trzy guziki?

NB, na stronie SS (nie żeby jakaś wyrocznia sartorialna, ale z uporem godnym lepszej sprawy lansują te płaszcze na 2,5 guzika) przeczytałem, że tego "pół" guzika się nie zapina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 11/18/2016 at 1:56 PM, lubo69 said:

Czy ktoś może mi wytłumaczyć, o co chodzi z tym 2,5 guzika?

Klasyczna męska elegancja charakteryzuje się pragmatyzmem i nawet element ozdobny ma swoje uzasadnienie, czy to historyczne, czy użytkowe. Czy coś mnie ominęło i np. podczas parady wojskowej w 1865 książe Yorku tak zagiął klapę i tak zostało ku pamięci? Czy też może to takie dziwadło jak podwójna butonierka, tylko z jakichś przyczyn w sartorialnym okresie ochronnym?

Historycznie to pewnie jakiś krok w ewolucji marynarki pomiędzy 3 a 2 guzikami; istnieje zresztą od dawna. To element w zasadzie czysto estetyczny, ale obszyta dziurka w tym miejscu klapy dodaje jej odrobinę sztywności, akcentując trójwymiarowy roll klapy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link. No cóż, jeśli "mam niemodny garnitur trzyguzikowy, tu se zagnę i zrobię se modny dwuguzikowy" to ma być "the epitome of class", to prawdę mówiąc jestem trochę rozczarowany utylitarnością współczesnej KME...

Uwaga dotyczy marynarek/płaszczy 2,5 jako takich, bo garnitur Tomka sam się doskonale broni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, lubo69 said:

Dzięki za link. No cóż, jeśli "mam niemodny garnitur trzyguzikowy, tu se zagnę i zrobię se modny dwuguzikowy" to ma być "the epitome of class", to prawdę mówiąc jestem trochę rozczarowany utylitarnością współczesnej KME...

Uwaga dotyczy marynarek/płaszczy 2,5 jako takich, bo garnitur Tomka sam się doskonale broni. 

Nie, inaczej. Naturalny dobrze wykonany wkład płócienny pozwala się klapie tak rolować, lekko rozchylając marynarkę od góry przy rozpiętym górnym guziku. Nikt nic specjalnie nie zaprasowywał i nie zginał. Potem przy zmianie konstrukcji i wydłużeniu linii klapy (ale nie w tej samej marynarce, oczywiście!), dziurka została jako element tradycyjny/ozdobny. Tak przynajmniej bym zgadywał.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dla mnie 2,5 guzika to znak rozpoznawczy krawców z południowych Włoch. Mam w sumie trzy marynarki uszyte w Mesynie, na Sycylii i na wszystkich zamówiłem to rozwiązanie. Nigdy jeszcze nie zapiąłem tego trzeciego guzika. Jest to dla mnie raczej taka sympatyczna pamiątka z Italii :)

Dodam, że wszystkie marynarki mam z lekkich materiałów (len/jedwab, lekka wełna 190). Przez to skojarzenie z południowymi Włochami trudno mi by było się przekonać do marynarki z cięższego materiału zapinanej na 2,5 guzika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.