Skocz do zawartości

Garnitur i dodatki na ślub


Mars97

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Mam spory dylemat, ale może zacznę od początku. Wybieram się na ślub znajomego i tu zaczynają się schody, nie mam garnituru. Ostatnie garnitur uległ zniszczeniu, a teraz chciałbym dobrać garnitur, a szczególnie jego kolor do dodatków. Posiadam czarne błyszczące buty, pasek z dużą błyszczącą klamrą z tamtego sezonu Lancerto, oraz koszule z czarnymi dodatkami (spinki mankietów i guziki). Wiadomo buty i pasek mogę kupić nowy, ale zależy mi właśnie na tej koszuli i to pod nią chciałbym dobrać garnitur. Zdjęcie podobnej koszuli w załączniku.

 Pasuje do tego inny kolor garnituru niż czarny? Zastanawiałem się nad ciemno granatowym lub srebrnym, ale to już pozostawiam do oceny wam, ponieważ nie czuje tak w stu procentach tematu męskiej elegancji.

 

Pozdrawiam Marcin

5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli musisz założyć tę koszulę, to kup smoking, ale wiedz że smoking to ubranie wieczorowe, nie dzienne. Najlepiej kup granatowy garnitur, białą gładką koszulę i czarne (nie błyszczące) buty. I jak wyżej - wszystko było w odpowiednich wątkach.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Cześć!

Jest to mój pierwszy post tutaj więc jeśli coś mi się pomieszało i pytanie powinno zostać zadane gdzieś indziej - serdecznie proszę o skierowanie. :)

Szykuje mi się we wrześniu mój ślub i rozglądam się za garniturem na tę okazję. Bardzo mi się spodobała kompozycja od Mr Vintage (https://mrvintage.pl/2017/06/garnitur-slubny-48-godzin-2.html) i w coś takiego chciałbym celować. W artykule autor napisał, że zakupy zrobione w Vistuli, więc tam bym się kierował na początku. I tutaj zaczynają się pojawiać wątpliwości.

1 - doradztwo w salonie. Samemu jestem pewien, że jakiś detal mi umknie i później będę się na siebie denerwował, więc zależy mi na sensownym doradcy. Z doświadczenia wiem, że często w salonach brakuje im podstawowej wiedzy i skupiają się na tym, żeby jak najszybciej garnitur sprzedać. Pytanie to: czy jest w stanie ktoś polecić konkretny salon w Warszawie, gdzie doradca jest sprawdzony i kompetentny?
2 - jeśli błądzę i taki styl/zakup w Vistuli jest nie najlepszym pomysłem to z chęcią przeczytam jakieś sugestie. Wzrostu mam 175cm, z raczej uniwersalną sylwetką i budżetem w okolicach 2.000zł na całość (buty, koszula etc.). Wiem, że na bespoke to za mało więc szukam czegoś RTW/MTM w tej cenie.

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

8 minut temu, mariuszd napisał:

1 - doradztwo w salonie. 
2 - jeśli błądzę i taki styl/zakup w Vistuli jest nie najlepszym pomysłem to z chęcią przeczytam jakieś sugestie. Wzrostu mam 175cm, z raczej uniwersalną sylwetką i budżetem w okolicach 2.000zł na całość (buty, koszula etc.). Wiem, że na bespoke to za mało więc szukam czegoś RTW/MTM w tej cenie.

1 - nie istnieje coś takiego, jak obiektywne doradztwo w salonie - zawsze coś świetnie leży, a ew. problem nie jest problemem i współpracujący z salonem krawiec usunie go w pięć mikrosekund

2 - Vistula ma różne linie; najtańsze są słabe, najlepsze (Lantier) są bardzo dobrej jakości (takie polskie premium). Podstawowa sprawa jest taka, jak garnitur będzie leżeć. Na mnie np. marynarki Vistuli leżą bardzo źle, niezależnie od konstrukcji - nie mam żadnej. Ale u Ciebie może być inaczej, trzeba przymierzyć.

Możesz porobić zdjęcia (muszą być z perspektywy, raczej nie selfie smartfonem) i wrzucić na forum albo porównać z przykładami. Najważniejsze są ramiona i proporcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mariuszd napisał:

(...) 2.000zł na całość (buty, koszula etc.). Wiem, że na bespoke to za mało więc szukam czegoś RTW/MTM w tej cenie.

Taki budżet ani na MTM, ani na sensowne RTW nie wystarczy niestety. Garnitur Lantiera wspomniany przez @mosze wyczerpie prawie cały. Jedyna Twoja szansa to polowanie na promocje/preordery, bo czasu masz jeszcze sporo. 

 

Edit:

We wspomnianym przez Ciebie artykule autor napisał, że zestaw pochodzi z Vistuli, bo z tego właśnie żyją blogerzy modowi. Absolutnie się tym nie kieruj. Znajdź coś zgodnego ze standardami mody męskiej co jednocześnie Tobie się podoba i wtedy szukaj miejsca, gdzie coś takiego mógłbyś nabyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bart87 napisał:

We wspomnianym przez Ciebie artykule autor napisał, że zestaw pochodzi z Vistuli, bo z tego właśnie żyją blogerzy modowi. Absolutnie się tym nie kieruj.

A ja jeszcze dodam, że przy takim wpisie reklamowym firma stanie na głowie, żeby całość dobrze wyglądała (chodzi, jeśli dobrze pamiętam, o projekt MTM). Rzeczywistość dla zwykłego klienta jest dość prozaiczna - jeśli garnitur będzie w miarę pasował, to okaże się, w ocenie sprzedawców, doskonały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo, cenne rady. Bolesne (bo cały plan w piach), ale cenne. :) W takim razie może dopytam - bo rozumiem, że najlepszym wyjściem będzie chodzić po salonach, których nazwy choć raz się na forach przewinęły - na co zwracać uwagę przy odwiedzinach w takowym? Co znaczy "dobrej jakości", abstrahując od tego jak leży? Szycie, "oddychalność", jak to ocenić? Jakiś złoty sposób, żeby zmaksymalizować stosunek zadowolenie z zakupu/cena?

Przede wszystkim postaram się porobić zdjęcia i nie kupować pod wpływem chwili, a ocenić na spokojnie i porównać kilka modeli - tutaj jest dużo sensownych infografik co jak powinno wyglądać, ale co do materiału i szycia - czuję się jak dziecko we mgle. Plus taki, że co do stylu jestem przekonany - ciemnogranatowy garnitur i kamizelka podobna do tej z artykułu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o przewiewność tkaniny to najważniejsze żeby garnitur był w 100% z wełny i żeby konstrukcja była na płótnie. Patrząc na Twój budżet to szukałbym garnituru w konstrukcji half-canvas czyli takiego gdzie przód marynarki jest w połowie na płótnie co sprawia, że marynarka lepiej "oddycha" i ładniej się układa. Garnitury takie znajdziesz w sklepach takich jak: SuitSupply (internetowy sklep jednak proste i szybkie zwroty), Zack Roman, Macaroni Tomato (ale to trochę poza budżetem), Lantier, Miler Menswear (ale teraz nie mają klasycznego granatu jakiego szukasz w wersji half-canvas, tylko w całości klejony). 

Z drugiej strony ciężko będzie zamknąć się w 2000zł za wszystko. Garnitur z SuitSupply 1300-1600zł, kamizelka pewnie z 300-500zł, koszula pewnie ok. 200zł, krawat 100-200zł,  no i buty, moim zdaniem najważniejsze w stroju - tutaj już zależy od Tego jaką kwotę możesz przeznaczyć (nie ma górnej granicy) aczkolwiek ja nie schodziłbym poniżej półki Meermina czyli 700-800zł. Yanko z kodem rabatowym możesz dorwać za 1000zł. 
Przyoszczędzić możesz kupując klejony garnitur u Milera za 1000 ale ja bym wolał dozbierać i powiększyć budżet na garnitur z lepszą konstrukcją. 
Z drugiej strony chyba lepiej klejony garnitur a do tego jakieś sensowne buty. To są ciężkie dylematy przy, byłoby nie było, raczej skromnym budżecie 2000zł (nie chce zabrzmieć, że to mało pieniędzy bo tak nie uważam ale do akceptowalnych, przeze mnie, ubrań i butów na własny ślub to trochę za mało).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zakupach w Vistuli przede wszystkim zwróć uwagę na to, że klapy w prawie wszystkich, jeśli nie we wszystkich ich marynarkach (nie liczę dwurzędowych) są bardzo wąskie, co wygląda nieestetycznie. Krawat powinien mieć 8-8.5cm szerokości, a więc klapy przynajmniej tyle samo. Ponadto Vistula posiada w niektórych modelach jakieś wąskie hybrydy klap otwartych i zamkniętych, co wygląda jeszcze gorzej. Jeśli dobrze pamiętam, marynarki są też dosyć krótkie.

Gdybyś trochę powiększył budżet to za 1300zł garnitur SuSu (LINK), za 600-700zł Berwicki 3010 - to ładne i wygodne buty. Do tego jakaś koszula z kołnierzykiem półwłoskim, zwykłą plisą z guzikami i mankietami na spinki lub guziki, może Lantier na wyprzedaży. Polecane krawaty to te od Poszetki i EoE, ale to wydatek ponad 200zł, trudno mi powiedzieć, gdzie i czy warto kupować tańsze krawaty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, mariuszd napisał:

Dziękuję bardzo, cenne rady. Bolesne (bo cały plan w piach), ale cenne. :) W takim razie może dopytam - bo rozumiem, że najlepszym wyjściem [...]

Nie żeń się. Problemów z doborem garderoby mniej, a jak się kochacie to zostaniecie ze sobą do końca życia choćby "na kartę pływacką". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc. Rozciągnąłem trochę budżet i doszedłem do takich wniosków.

Garnitur - wybiorę się do Zack Romana przymierzyć ten - jak będzie cacy to super, jak nie to spróbuję szczęścia z wyżej poleconym Napoli z Suit Supply. 
Buty - albo Berwicki 3010 albo Meerminy Black Calf - tutaj jeszcze pytanie czy Meerminy gdziekolwiek w Warszawie da się przymierzyć? Berwicki znalazłem w Macaroni Tomato, ale z Meerminami gorzej, a stopa wymagająca i zdecydowanie wolałbym założyć przed zakupem. I drugie pytanie - czy ewentualnie ciemny brąz passe czy akceptowalny?
Kamizelka - będę szukał czegoś w tym stylu tylko ciut tańszego. :) Generalnie szarawa, w niebieskawą kratkę i bez klap. Prawdopodobnie będę przy okazji zakupów w galeriach odwiedzał sklepy typu P&C czy Vistule i inne Bytomy.
Koszula tak jak wyżej, biała, gładka, semi-spread, ale gdzie jeszcze zobaczę; porozglądam się za nimi w sklepach albo przyczaję się na promocję Lantiera. Za krawatem również przy okazji będę się rozglądał, ale celuję w odcienie srebra/szarości z delikatnym wzorkiem, w każdym razie zakup na koniec jak już będzie garnitur i kamizelka. 

Dziękuje Wam jeszcze raz za odzew i nieocenioną pomoc.
Natomiast odnośnie żenienia się z postu dwa numerki wyżej, cóż. Nieożenionemu też wypada mieć dobry garnitur, także przed tym zakupem nie ucieknę. I uciekać nie chcę, bo dobry garnitur mi się od jakiegoś czasu marzy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buty do garnituru ślubnego koniecznie czarne wiedenki. Istnieje swoisty spór w doktrynie, czy do kategorii ślubnych wiedenek zaliczać lotniki- moim zdaniem założenie czarnych lotników na własny ślub nie jest błędem. Meerminów chyba nigdzie nie przymierzysz.

Co do krawatu- bardzo fajny jest jedwabny six fold z poszetki, ale to już 300 zł. Trzeba jednak przyznać, że robi robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mariuszd napisał:

A więc. Rozciągnąłem trochę budżet i doszedłem do takich wniosków.

Garnitur - wybiorę się do Zack Romana przymierzyć ten - jak będzie cacy to super, jak nie to spróbuję szczęścia z wyżej poleconym Napoli z Suit Supply. 
Buty - albo Berwicki 3010 albo Meerminy Black Calf - tutaj jeszcze pytanie czy Meerminy gdziekolwiek w Warszawie da się przymierzyć? Berwicki znalazłem w Macaroni Tomato, ale z Meerminami gorzej, a stopa wymagająca i zdecydowanie wolałbym założyć przed zakupem. I drugie pytanie - czy ewentualnie ciemny brąz passe czy akceptowalny?
Kamizelka - będę szukał czegoś w tym stylu tylko ciut tańszego. :) Generalnie szarawa, w niebieskawą kratkę i bez klap. Prawdopodobnie będę przy okazji zakupów w galeriach odwiedzał sklepy typu P&C czy Vistule i inne Bytomy.
Koszula tak jak wyżej, biała, gładka, semi-spread, ale gdzie jeszcze zobaczę; porozglądam się za nimi w sklepach albo przyczaję się na promocję Lantiera. Za krawatem również przy okazji będę się rozglądał, ale celuję w odcienie srebra/szarości z delikatnym wzorkiem, w każdym razie zakup na koniec jak już będzie garnitur i kamizelka. 

Dziękuje Wam jeszcze raz za odzew i nieocenioną pomoc.
Natomiast odnośnie żenienia się z postu dwa numerki wyżej, cóż. Nieożenionemu też wypada mieć dobry garnitur, także przed tym zakupem nie ucieknę. I uciekać nie chcę, bo dobry garnitur mi się od jakiegoś czasu marzy. :)

Garnitur - świetny wybór z garniturem od Romana, ewentualny zakup z pewnością będzie wygodniejszy niż zamawianie przez internet. Jeśli jednak nie zdecydujesz się na kupno to pamiętaj, że krój Napoli jest nieco obszerniejszy i bardziej pasuje do sylwetek V-kształtnych niż krój Lazio. Wszystko zależy od Twojej budowy i preferencji jaki lepiej wybrać.

Buty - Zacznę od koloru - reguły mówią, że buty na ślub i wesele wyłącznie czarne i wyłącznie oxfordy. Tego bym się trzymał ale ostateczna decyzja należy do Ciebie zawsze - jeśli wyjątkowo nie leżą Ci czarne oxfordy, można kombinować z ciemnym brązem. Osobiście odradzam jednak. Niestety, z tego co mi wiadomo, żaden polski sprzedawca nie oferuje Meerminów więc zamówienie i ewentualne odsyłanie jest kłopotliwe. Berwicki to w porządku wybór, jeszcze w Polsce można kupić Crownhille - alternatywa dla Berwicków. Ale przymiarka możliwa tylko w Katowicach w poszetce: https://www.poszetka.com/product-pol-3960-Crownhill-The-New-York.html

Kamizelka świetna - w zeszłym roku Bytom miał fajną kamizelką w kratę PoW z swojej kolekcji ślubnej. Może w tym roku to powtórzą.

Generalnie zapowiada się, że będziesz świetnie ubrany na swoim ślubie. Gratulacje :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.03.2018 o 14:15, mariuszd napisał:

2 - jeśli błądzę i taki styl/zakup w Vistuli jest nie najlepszym pomysłem to z chęcią przeczytam jakieś sugestie. Wzrostu mam 175cm, z raczej uniwersalną sylwetką i budżetem w okolicach 2.000zł na całość (buty, koszula etc.). Wiem, że na bespoke to za mało więc szukam czegoś RTW/MTM w tej cenie.

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję.

Spokojnie starczy. Garnitur z Susu ok 1300-1400, buty wylicytuj na ebayu koszt rzędu 100-120$, coś zostanie na koszulę i krawat z tkmaxxa. Jeżeli musisz się zmieścić w zakładanym budżecie 2000-, to zrezygnuj z kamizelki.

https://eu.suitsupply.com/pl/suits/lazio-granatowy-gładki/P5164.html?cgid=Suits&prefn1=colorID&prefv1=blue&prefn2=fit&prefv2=Lazio|Napoli&prefn3=size&prefv3=46|44|48&srule=SalePriceDesc

https://eu.suitsupply.com/pl/suits/napoli-granatowy-gładki/P5229M.html?cgid=Suits&prefn1=colorID&prefn2=fit&prefv3=46|44|48&srule=SalePriceDesc&prefv1=blue&prefv2=Lazio|Napoli&prefn3=size

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobna aktualizacja z pola bitwy.

Byłem dzisiaj u Zacka i Morgan leżał wręcz idealnie. Jedyne co do zmiany to centymetr poszerzenia marynarki w okolicach biodrach. Poza tym jak na wymiar, do tego generalnie przepiękny i się w nim zakochałem od pierwszej przymiarki. :)

Natomiast druga sprawa. Byłem w Macaroni Tomato przymierzyć Berwicki i mieszane uczucia. Z wyglądu oczywiście klasa, ale mam dość kapryśną stopę (dodatkowo zdarzyło się parę razy przetrzeć piętę) i w żadnym rozmiarze nie czułem się komfortowo - 7.5 były za ciut małe, 8 ciut za duże. Dowiedziałem się przy okazji, że Meerminy są jeszcze węższe więc raczej nie będę ich nawet na próbę zamawiać.

Edit: było więcej narzekania i pytania o wygodę oraz o buty Loake, ale tak to jest jak się najpierw pyta, potem czyta. :) Trafiłem do tego wątku i stwierdziłem, że kupię te Berwicki, dam im czas trochę czasu rozejść się samym, a jeśli się nie uda - szewc. Przepraszam za zamieszane, ale zostawię post dla potomnych - a nuż komuś  się przyda. 

Dziękuję, raz jeszcze!

Edytowane przez mariuszd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli 8 Berwick było za duże, to 8 w węższych butach innej firmy może być ok. Może, ale nie musi. Jeśli masz szeroką stopę, to oczywiście wąskich kopyt nie próbuj.

Loake L1 to najniższa/jedna z najniższych linii Loake. Moim zdaniem wydawanie 700 zł na takie buty nie ma sensu. No ale uczciwie sprawę ujmując, wszystkie posiadane buty kupiłem w okazyjnej cenie, przy okazji oczywiście było parę pomyłek.

Buty są sztywne, bo to są jednak buty z dość niskiej półki. Skóra się kiedyś złamie (zakładając dobre dopasowanie rozmiaru), ale trzeba będzie swoje przecierpieć. Kup krokiety i nie będą sztywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, zestaw pełen jest więc "pochwalę" się efektem końcowym (pochwalę w cudzysłowie bo zdjęcie kiepskie, robione na szybko w przymierzalni :)). Kamizelka, krawat, koszula oraz Berwicki z Macaroni Tomato, garnitur Zacka Romana. Do całości dojdzie biała, prosta poszetka. Budżet "odrobinę" przekroczony, ale zdecydowanie nie żałuję. Kamizelkę będzie można nosić casualowo, a garnitur i buty zostaną na lata.

Także kończąc wywód - dziękuję Wam za całość raz jeszcze. :) 

H8ucDfcASC_K2puzCVwX6w.png

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.