Skocz do zawartości

Orsonero czy BarellyBags - juchtowa czy licowa?


Miro

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, doradźcie.

 

Moja robocza teczka już w agonii po wielu latach służby :( Kupiona ponad 10 lat temu, polska robota z nabuku za 400 wtedy zł - wybitnie udany model, jeszcze ją podleczę, ale to już prawie zgon...

 

Chcę więc kupić nową teczkę do pracy (styl "półelegancki") - intensywne używanie, codzienne, papiery, otwieranie i zamykanie - praca oświatowa :) Jak wytrzyma choć 2-3 lata - będę zadowolony.

 

Chcę wziąć jeden z tych modeli. Przeszukałem net i zawęziłem pole obstrzału do tych dwóch konkretnych egzemplarzy i pola widzenia nie poszerzę :)

 

http://sklep.orsonero.pl/produkt/torba-juchtowa-3w1-0190-3/

 

https://www.barellybags.pl/product/Teczka-Grand-Black/?id=55

 

Z góry mówię, że nie dopłacę też do modelu z wyższej półki, nie tym razem przynajmniej.

 

Która z tych teczek będzie trwalsza i ogólnie lepsza? Nie miałem nigdy w rękach juchtowej skóry, z opinii sądzę, że jest trwała i ładna. BarellyBags też nie miałem w rękach.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że oba te modele nie wyglądają (IMHO) jak eleganckie, czy nawet półeleganckie teczki, a jak brzydkie szkolne tornistry...

Oj, po co to napisałeś ;) Pogłębiłeś moje wątpliwości co do wyglądu tej teczki... Z drugiej strony - pracuję w szkole - więc tornister może być ;)

 

Dzięki za podpowiedzi, miałem podejrzenia, że jucht lepszy.

 

A przy okazji się dowiedziałem, że jucht to odmiana licówki :)

 

PS. Chyba że ktoś ma namiar na ładniejszą i elegantszą od tej Orsonero teczkę juchtową (niedużą) - to może jednak poszerzę pole widzenia ;)

 

O chyba znalazłem lepszą :)

 

http://allegro.pl/100-skorzana-torba-na-ramie-juchtowa-vintage-1014-i6154680548.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to jucht nie ma lica?! :shock:  K..a, jak ten świat do przodu idzie..... ;)

Nie o to chodzi. W moim odczuciu, jucht jest znacznie bardziej wartościową skórą (droższą, trwalszą i bardzo często ładniejszą), niż nazwijmy to klasyczna skóra licowa (oczywiście nie uogólniam, ale nie możemy też przyjmować, że skóra licowa użyta do zrobienia torby za 4 stówy jak w przypadku tej od BB, jest nie wiadomo jak dobra).

 

Mylę się? ;)

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja żyję w przekonaniu że jucht to po prostu niewykończona skóra uzyskana w odpowiednim procesie garbowania (można też otrzymać np. skórę blankową stosując inne metody garbowania). Po prostu bez farby, wosków itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu orsonero mogło dla klienta mocno zmodyfikować wzór. Może i teraz może.

Właśnie. Też na to wpadłem, pogadałem z nimi - i właśnie kończę projekt, wg którego uszyją mi juchtową :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skóry juchtowe to najczęściej skóry bydlęce, garbowane roślinnie, z naturalnym licem i bez wykończenia (naturalny kolor), mocno natłuszczone (od 15 do 23%). Juchty są, uogólniając, niedrogimi skórami, jeśli porównujemy do klasycznej, dobrze wykończonej skóry licowej (boksy).

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tych informacjach i obejrzeniu fotek w sieci zdaje mi się, że moja dogorywająca teczka jest właśnie z juchtowej (całkiem grubej). Przeżyła co najmniej 10 lat katowania i sama skóra wytrzymałaby trzy razy tyle, nie widać żadnych istotnych oznak zużycia, wykończyły się tylko obszycia, szwy itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tych informacjach i obejrzeniu fotek w sieci zdaje mi się, że moja dogorywająca teczka jest właśnie z juchtowej (całkiem grubej). Przeżyła co najmniej 10 lat katowania i sama skóra wytrzymałaby trzy razy tyle, nie widać żadnych istotnych oznak zużycia, wykończyły się tylko obszycia, szwy itd.

 

Może ją po prostu napraw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta moja stara teczka ma ze 3 mm (skóra). Myślę nad naprawą, ale trzeba by wymienić wszystkie "lamówki" (wszystkie brzegi, kieszonki i przegrody są nimi obszyte), naprawić rączkę, całkowicie odnowić pasek itd.

Może to zrobię, bo do niej przywykłem, ale nowa i tak zamówię, bo ta stara jest granatowa i średnio pasuje teraz do mojego stylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.