Skocz do zawartości

Konstrukcja marynarki


kset

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, szukałem dosyć długo odpowiedzi, ale nie znalazłem takiej, która rozwiałaby moje wątpliwości. Przyznaję, nie mam kiedy kolejny raz przejrzeć wszystkich znanych mi materiałów od A do Z. Pytanie brzmi: Czy w przyzwoitej marynarce jest jakiekolwiek miejsce na klejenie? Pytam w kontekście przygotowań do pierwszego, "testowego" zamówienia, prawdopodobnie u krawca opisanego przeze mnie tutaj: http://www.forum.bespoke.pl/viewtopic.php?f=2&t=1507. Chodzi mi o jego stwierdzenie, że podkleić może jedynie "kieszenie, czy spody". Co do dołów marynarki, chcę je zamówić także na płótnie, jednak zastanawiam się po prostu:

- czy w miejscach, które wymienił kolega Preux w poście powyżej, także powinny być naturalne wkłady

- czy w porządnej marynarce nie może się znaleźć nawet kropla kleju (pomijając kwestie estetyczne czy dopasowanie do sylwetki nosiciela)

- czy ewentualne podklejenie wspomnianych przez Preux miejsc podwinięcia tkaniny wpływa znacząco (ew. jak bardzo) na komfort użytkowania marynarki, przy założeniu, że na wkład piersiowy, klapy, kołnierz i doły zostanie użyte płótno lub włosianka

- czy klejenie pach jest tak straszne, jak to brzmi (wydaje mi się, że lepiej byłoby, gdyby w tym akurat miejscu tkanina jednak oddychała)

- czy może w przypadku budżetowego krawca i pierwszego zamówienia realizowanego na wełnie nabytej po bardzo okazyjnej cenie powinienem przestać się czepiać i skoncentrować na naturalnym wkładzie w newralgicznych miejscach, a na te "drobniejsze" przymknąć oko (także pomijając kwestie stylistyczne i dopasowanie, które jednak stoją o oczko wyżej w mojej hierarchii - czy mam już szukać dla siebie wygodnego stosu? ;) )

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie porady i sugestie, w zamian np. podzielę się zdjęciami efektu końcowego w Nowych nabytkach :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Miyagi - szycie klasyczne tj. na płótnie w dawnych czasach odbywało się całkowicie bez klejenia. Ale tylko i wyłącznie ze względu na brak wkładów termoplastycznych. Nie ma nic złego aby najwyżej klasy marynarka była podklejona w miejscach o które pytasz.

Co do podklejania pachy - to jest to rzecz absolutnie nie wpływająca na walory użytkowe. Właściwie podkleja się wokoło cały otwór od ramienia po pachę taśmą o nazwie szewband. Jest to taśma o szerokości około 1 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klejenie załatwia ten problem.

Gadanie, że teraz się tak nie robie to stara śpiewka leniwych krawców.

Macaroni - Nie znam żadnego leniwego krawca. To nie jest zawód dla próżniaków, bo tam się trzeba narobić. Nawet wtedy gdy garnitury są klejone.

Jeżeli kleją, to zamiast lenistwa - podejrzewam raczej kwestie ekonomiczne. Zapewne, gdyby dostawali za stoją pracę więcej (niż 2000 - 3000 PLN) to szycie zawsze byłoby na płótnie. Szycie w Anglii jest wielokrotnie droższe i tam standard szycia bespoke to płótno.

A swoja drogą Macaroni dlaczego nie pójdziesz do krawca który używa klejonki i nie powiesz mu prosto w oczy że jest leniwy. Ciekaw jestem reakcji krawca i Twojej. :) ...to tak dla śmiechu było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klejenie załatwia ten problem.

Gadanie, że teraz się tak nie robie to stara śpiewka leniwych krawców.

Macaroni - Nie znam żadnego leniwego krawca. To nie jest zawód dla próżniaków, bo tam się trzeba narobić. Nawet wtedy gdy garnitury są klejone.

Jeżeli kleją, to zamiast lenistwa - podejrzewam raczej kwestie ekonomiczne. Zapewne, gdyby dostawali za stoją pracę więcej (niż 2000 - 3000 PLN) to szycie zawsze byłoby na płótnie. Szycie w Anglii jest wielokrotnie droższe i tam standard szycia bespoke to płótno.

A swoja drogą Macaroni dlaczego nie pójdziesz do krawca który używa klejonki i nie powiesz mu prosto w oczy że jest leniwy. Ciekaw jestem reakcji krawca i Twojej. :) ...to tak dla śmiechu było.

Znam krawców szyjących za 2000 na płótnie i uważających klejenie za lenistwo i szyjących drożej na klejonce, którzy przyznają to samo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w wyglądzie marynarki jest kolosalna - klapa wywija się samoczynnie (czyt. bez prasowania), natomiast czasowo wygląda to tak ja napisałem - czas który założyłem, dotyczy pikowania ściegiem ok. 7 mm (czyli dość gęsto). Dla porównania klejenie marynarki tj. przodów, obłożeń oraz kołnierza zajmuje ok 1-2 min. na klejarce taśmowej. Klejenie żelazkiem nie ma sensu i jest nietrwałe.

Dla przykładu zalecane parametry klejonki mono-elastycznej o gramaturze 57 g/m^2

Temp. w szczelinie: 121-138 st. C

Docisk 2-4 bar (przy czym docisk powinien być jednolity na całym klejonym elemencie)

Czas klejenia 10-18 s

Więc tak jak pisałem klejenie dotyczy 5 elementów - 2x przód, 2x obłożenia i 1x kołnierz = 5x 10 do 18 s = 50 do 90 sekund

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 7 months later...
  • 2 weeks later...

Zmieniając temat chciałem zapytać co to właściwie są marynarki/ płaszcze bez konstrukcji?

NIe mają żadnej konstrukcji? Są uszyte jak koszula?

Zaremba publikuje zdjęcia marynatek i płaszczy "bez konstrukcji i podszewki. Zastanawiam się co to takiego.Gdyby marynarka miała jakieś płótno na odcinku piersiowym trzeba by też dać podszewkę żeby to przykryć?

 

Może ktoś mógłby rozjaśnić sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby marynarka miała jakieś płótno na odcinku piersiowym trzeba by też dać podszewkę żeby to przykryć?

 

Nie musi mieć podszewki. Jeżeli marynarka ma płótno na odcinku piersiowym to jest ono przykryte szerszym niż zwykle obłożeniem przodu.

 

Widać to na poniższych zdjęciach z profilu Zaremby:

post-42-0-72053800-1390385356_thumb.jpg

post-42-0-57051200-1390385366_thumb.jpg

 

Nie wiadomo czy w tych przypadkach jest zastosowane płótno ale gdyby było, byłoby zakryte tkaniną.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za odpowiedz w temacie podszewki.

Pozostaje jeszcze kwestia "bez konstrukcji". Powyższe, ani dwie poniżej nie wyglądają na swetry.

 

https://www.facebook.com/permalink.php?id=235071993048&story_fbid=10151932779148049

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151450373113049.1073741833.235071993048&type=3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za odpowiedz w temacie podszewki.

Pozostaje jeszcze kwestia "bez konstrukcji". Powyższe, ani dwie poniżej nie wyglądają na swetry.

 

https://www.facebook.com/permalink.php?id=235071993048&story_fbid=10151932779148049

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151450373113049.1073741833.235071993048&type=3

 

Jest tam pewnie jedna warstwa płótna, bez dodatkowych warstw włosianki (lub innego wkładu) w odcinku piersiowym czy na ramionach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są marynarki szyte jak koszule, składające się w "newralgicznych" ("konstrukcyjnych") miejscach z dwóch warstw wełny (taką mam - na 99% żadnego wkładu tam nie ma, ale musiałbym jeszcze raz sprawdzić) lub nawet szyte z jednej warstwy (widziałem cały garnitur w tikejmaksie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo rozmawiałem z Piotrem Kamińskim o braku jakiejkolwiek konstrukcji i stanęło na tym, że pojedynczy kawałek miękkiego płótna jest rozwiązaniem optymalnym i tak zostało. Dzięki temu wyłogi ładnie się wykładają ;) . Marynarka jest bez podszewki 'śliskiej' ale z dodatkowym materiałem z przodu.

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.