Skocz do zawartości

Kamizelka - dyskusje i porady


zaki

Rekomendowane odpowiedzi

Jak Panowie nosicie kamizelkę? Nie przypomnę sobie dokładnie ale odnośnie tego była historia z którymś z brytyjskich książąt ( a może królów). Ów książę po wizycie w toalecie wrócił na salę z rozpiętym ostatnim guzikiem kamizelki, po czym wszyscy obecni na sali także go sobie odpięli. I tak powstał kanon.

Z moich obserwacji wynika że nie jest to żelazna zasada tak jak z ostatnim guzikiem od marynarki. A może powinna być?

Tutaj przykład z innego postu:

post-235-13658919380099_thumb.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak w przypadku marynarki - dolny guzik rozpięty. Dla mnie to chyba jeszcze większy/ważniejszy kanon niż w przypadku marynarki. Proszę zauważyć ile guzików do zapięcia mamy w marynarce i kamizelce. Osoba nie rozpinająca ostatniego guzika wygląda dla mnie po prostu źle i sztywno. Ma się wrażenie skrępowania ruchów i tzw. "pancerza".

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Historii o toalecie nie słyszałem, tylko Edward VII (bo to był chyba właśnie ten król) utył i ostatni guzik mu się nie dopinał. :)

Dziś bardzo często jest to mus, ponieważ guziki są tak przyszywane, że nie da się ich zapiąć. Widziałem kiedyś też taką kamizelkę, w której nie dało się zapiąć pierwszego guzika. :/

Ostatni guzik jest zawsze odpięty, chyba, że jest to kamizelka dwurzędowa, albo przedłużana, do stroju dworskiego (dziś takiej w Polsce raczej się nie nosi :D ). Z resztą, jeśli chodzi o marynarki, też czasem zapina się wszystkie guziki, to zależy od ich położenia, np.:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Pozdrawiam, Dr

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również słyszałem historię z toaletą, po powrocie z której książe miał rozpięty przez nieuwagę guzik, natomiast goście porozpinali swoje aby przypodobać się gospodarzowi.

Myślę, że gdyby król przytył to po pierwsze nie dopiął by wszystkich guzików a po drugie nie miałby problemu z zastąpieniem garderoby ;P

Co do tego, że z obserwacji może wynikać, że nie jest to żelazna zasada:

Ja bym to raczej ujął tak: z obserwacji wynika, że mało kto zna zasady elegancji. Oczywiście dr Kolroy pokazał, że nie zawsze, ale osobnicy zapięci po sam rozporek zapewne nosili "standardowe" garnitury ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zażyło mi się wybrać na wesele w garniturze maturalnym ( skądinąd 3 częściowym z bardzo eleganckiego i dobrego materiału ) z powodu braku na stanie kompletnego i sprawnego garnituru na taką okazję. Jednak czasu trochę minęło i kamizelka stała się trochę przyciasna - pomogło właśnie rozpięcie dolnego guzika

Poza tym marynarki są szyte najczęściej chyba właśnie z przekonaniem, że właściciel nie będzie zapinał ostatniego guziaka. Wystarczy po prostu się przyjrzeć jak wtedy marynarka pracuje - przeważnie krępuje przez to ruchy

Wyjątkiem jest chyba tylko marynarka wojskowa, która jest projektowana z myślą o "zapięciu wszystkiego na ostatni guzik"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie guzika to czytałem w książce o dobrych obyczajach prof.Iwaszkiewcza, że książe miał zwyczaj wracać po zabawie, do pałacu wczesnym rankiem, to też służba ubierała go w pośpiechu przed audiencją i kiedyś wypusciła go z niezapiętym guzikiem. Pewnie to legenda, ale ciekawa. Ja stawiam, że niezapięcie ostatniego guzika przez wygodę, bo każdy element granitury spełnia bądź spełniał rolę, użytkową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest aktor i za jego stroj odpowiadaja stylisci - watpie zeby komukolwiek zalezalo na tym zeby zbadac czy rozpinano wtedy guzik czy nie.

W poscie o butonierce wkleiles zdjecie tego samego aktora eleganta z kwiatkiem i bez poszetki - rozumiem, ze jako przyklad jak kiedys sie nosilo.

Znalezienie zdjec pierwowzoru postaci filmowej zajelo 1 minute - na wszystkich które znalazlem ma kwiatek w butonierce i poszetke.

Pozdrawiam,

Jan

Ps. Jesli ktos nie zna serialu Boardwalk Empire to polecam, ogladam z wielka przyjemnoscia.

post-270-13658919381079_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wygląda kamizelka z zapiętym guzikiem przy siedzeniu. Sądzicie że guzik powinien być odpięty? Akurat Nucky Thompson jest filmowym elegantem, więc nie można by mu zarzucić braku znajomości kanonów.

bardzo dobry przykład!!!

na tym zdjęciu kamizelka z zapiętym guzikiem wygląda fatalnie, uważam że zdecydowanie lepiej układałaby się z odpiętym guzikiem

i nie mogę się oprzeć żeby nie dopisać tego że Nucky Tompson jest filmowym elegantem - tylko i wyłącznie kiedy przewiduje to scenariusz filmu (tak więc jest średnią wykładnią kanonów elegancji męskiej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i nie mogę się oprzeć żeby nie dopisać tego że Nucky Tompson jest filmowym elegantem - tylko i wyłącznie kiedy przewiduje to scenariusz filmu (tak więc jest średnią wykładnią kanonów elegancji męskiej)

Tak ale wydaję mi się, że scenarzysta filmu i stylistka odrobiły dobrze pracę domową w tym zakresie. Za guzik i poszetkę 4 z plusem, ale może wtedy guzika się nie odpinało w Atlantic City w 1920 roku?! Sam serial cieszy oko. Myślę, że oddzielny wątek należy założyć na jego temat.

Jan - Chylę czoło za zdjęcia oryginału. Wychodzi że poszetkę można ale nie trzeba zakładać do kwiatka w butonierce. Jeśli już to tylko białą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za guzik i poszetkę 4 z plusem, ale może wtedy guzika się nie odpinało w Atlantic City w 1920 roku?!

(...)

Wychodzi że poszetkę można ale nie trzeba zakładać do kwiatka w butonierce. Jeśli już to tylko białą.

Ale zdjęcie jest czarno-białe, może poszetka jest kremowa? I co wtedy? ;P

Zaki - szalejesz z tworzeniem zasad + zadziwająca wiara w wagę przypisywaną zgodności historycznej detali strojów z aktualnymi trendami epoki i miejsca.

Prawdopodobnie dlatego, że tego ostatniego guzika nie widać spod spodni, więc projektant chciał dać upust swojej inwencji twórczej. :)

A ja mam koszulę z metką w tym miejscu o lustrzanym odbiciu, tak, że stojąc przed lustrem i ubierając się mogę sobie przypomnieć kto uszył tę świetną koszulę ;) Być może to powszechniejsza praktyka, ale jak to zauważyłem pierwszy raz to miałem masę radości :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie ostatnich guzikówch, wyjaśniłby mi ktoś dlaczego w koszulach często ostatni guzik i dziurka są obszyte nicą w innym kolorze niż pozostałe ?

Kiedyś chyba koszulę tym ostatnim guzikiem przypinało się do spodni - nie bardzo to sobie wyobrażam, ale chyba gdzieś o tym czytałem. Podejrzewam, że ozdobność dolnego guzika wzięła się właśnie z tego myku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, coś takiego jest tylko jedno, z przodu. Jest tylko jeden feler - to mogłoby wystawać spod spodni. Jak wiadomo, smokingi i fraki powinny być noszone z pasem albo kamizelką (do fraka tylko kamizelką, oczywiście), które ukrywają tą tasiemkę. Jeśli z garniturem (czy innym strojem) nosimy kamizelkę, to nie ma problemu, ale jeśli nie? No chyba, że zasłonimy to paskiem, ale ja jestem szelkowcem, więc nie biorę tego pod uwagę. :)

Pozdrawiam, Dr

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Kamizelka optymalnie powinna nachodzić na pas, ale jak wiadomo do kamizelki się paska nie nosi. No spodni z wyższym stanem nie ma co kombinować. Raczej można stosować jedną długość kamizelek.

Pozdrawiam

Przemysław

Z pewnością koszula nie powinna wystawać :) Natomiast użycie spodni z wyższym stanem i krótszej dzięki temu kamizelki pozwala korzystnie zmienić proporcje sylwetki. Szczuplejszy wygląd i dłuższe nogi, szczególnie gdy kamizelka jest w kontrastowym kolorze.

pozdr.Vslv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak sadziłem, ale dalej pozostaje kwestia kamizelki do spodni noszonych nisko (dłuzszej), załozonej do spodni z wysokim stanem. Czy nic tam sie nie wybrzusza, nie cisnie? Pytam, bo przymierzam sie do spodni z wysokim stanem - jeszcze zadnych nie mam.

Dzieki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.