Skocz do zawartości

Podeszwa- jak to napradę jest.


spiryt

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu na forum szewc 24.pl ukazywał słabości podeszwy comando i dainite.

Było tam kilka problemów między innymi nierónoległość pdeszwy i obcasa do podłoża.

Dziś spradziłem kilkanaście par Church i John Wetton's żadne nie miały rónoległego obcasa i podeszwy (spradzałem kilka rodzai podeswy skórzana, dainite jak i crepe sole)

Zadałem pytanie sprzedawcy, kóry odpowiedział że jest to celowy zabieg (dobra mechanika która minimalizuje ścieranie podeszwy i daje wygodę).

Sprawdziłem wszytkie swoje buty, częśc jest prawie rónoległych części niewiele brakuje; jednak tylko jedne mają podeobnej wielkości "odchyłkę" jak "Czurcze" i Wettony.

Jak to naprawdę jest.

Proszę specjalistów o wyjaśnienie tematu

Takei zdjęcie było w poście o comado i dainite

 

post-865-0-04226200-1400181374_thumb.jpg

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nierównoległość na zdjęciu wydaje się spora.

 

zasadniczo buty to nie karabin i super precyzyjne nie muszą być. O ile w ogóle niewielkie (?) nierównoległości mają znaczenie.

Na podstawie kilku par butów od TJ mogę powiedzieć, że nierównoległość (prześwit) wynosi od 0 do 4 mm. Dokładnie tylko jedna para butów jest idealna - zero prześwitu. Również zero prześwitu ma moja jedyna para butów od Sumery, ale trudno na tym jakąś statystykę zbudować :)

 

 

Nie jestem w stanie ocenić czy owo "zjawisko" ma to jakikolwiek wpływ na komfort noszenia i zużywanie się podeszwy.

 

z pozdrowieniami,

Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam taki efekt w dobrych butach (we wszystkich, które sprawdzałem) - może nie "nierównoległość" (podeszwa nie jest płaska), ale brak styku. Ciężko podejrzewać, że firmy typu Church's czy C&J nie potrafią robić butów.

 

Poza tym - dlaczego niby styk miałby być? Drążąc temat, należałoby prześledzić "mechanikę" stawiania stopy i pracy buta. Stopę stawia się od obcasa, więc para podeszwa-obcas i tak pracuje, zużywając się i docierając w trakcie użytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już o tym pisałem, bo buty na zdjęciu to moje Barkery. Swoją drogą szewc24.pl, który naprawił mi te buty (dobrze), powinien chyba zapytać o zgodę na publikację zdjęcia, bo teraz krąży ono po sieci.

Wadę zauważyłem natychmiast po zakupie (online). Chciałem buty zwrócić, bo wyraźnie mi to przeszkadzało, ale sklep dał mi dodatkowy spory upust, a buty mi się podobały, więc zostawiłem. Zanim wysłałem je do szewca24.pl powodowały kołysanie i usypianie ;)

Dodam jeszcze, że na około 30 par butów które kupiłem bądź przymierzałem w ciągu ostatnich 3 lat, taką usterkę wykryłem w dwóch parach: tych właśnie i (w mniejszym stopniu) chukka CT, które zwróciłem.

Edit: pomijam nierównoległości takie, o których pisze Damian, czyli rzędu powiedzmy 2mm. bo to chyba rzeczywiście zdarza się w każdych butach. W tych Barkerach było to około 10 mm (!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą szewc24.pl, który naprawił mi te buty (dobrze), powinien chyba zapytać o zgodę na publikację zdjęcia, bo teraz krąży ono po sieci.

Pozwolę sobie odpowiedzieć w kwestii zgody na publikację zdjęcia. W związku z tym, że zdjęcia z mojej strony internetowej, jak również opisy zostały kilkakrotnie wykorzystane bez mojej zgody, mało tego kilka zakładów szewskich publikowało je na swoich stronach jako ich portfolio (jedna firma z Poznania ma już sprawę sądową), nawiązałem współpracę z adwokatem-specjalistą od prawa własności intelektualnej w internecie i sam też bardzo dogłębnie zapoznałem się z obowiązującymi przepisami prawa. Zdjęcie o którym mówimy, zostało zrobione przeze mnie, w związku z czym jestem jego prawnym właścicielem. Gdyby było to zdjęcie zrobione przez Klienta, to taka zgoda mogłaby być wymagana.

 

Co do samej kwestii nierównoległości obcasa do podłoża. Każdy może mówić co chce, ale odchyłek w nowych butach powyżej 2 mm jest już błędem w wykonaniu. W przypadku butów używanych, szczególnie ze skórzaną podeszwą, może być sytuacja, gdy postawimy buty i będzie widocznie nierównoległość do podłoża. Jest to często normalne, gdyż krupon podeszwowy pracuje i wtedy po lekkim, zaznaczam lekkim zgięciu butów, powinno być już ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też użyłem tego zdjęcia bez zgody;przytoczyłem tylko tu na forum zdjecie które już tutaj zostało  pokazane jako przedstawienie problemu. Mama nadzieję, że nie czujesz się urażony.

 

 W "Czurczach  i Wettonach" sprzedawca twierdzili, ze to celowy profil.i tego było około 1cm.

 

Czyli jak ma być? Ma być róznoległe czy nie?  Bo w sumie buty za 2 500 zł owiny być dobrze wyprofilowane.

 

Chciałbym rozwiązać to zagadnienie. JAk się nie uda na forum to będe drązył u szewców i producentów.

 

I tutaj pytanie do lubo69 czy moge posługiować się powyższym zdjeciem poza forum? 

 

Edycja

O zgodę też pytam autora zdjęcia szewc24.pl.

 

edycja druga

Spradziłem specjalistyczne buty do biegania i buty trekingowe nie są równoległe, Profill wydaje się być przemyślany.

Z drugiej strony na tak profesonalnym w sumie forum, wiedza specjalistycvzna z zakresu obuwia jest chyba niewielka (choć moge się mylić)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drążąc temat, należałoby prześledzić "mechanikę" stawiania stopy i pracy buta. Stopę stawia się od obcasa, więc para podeszwa-obcas i tak pracuje, zużywając się i docierając w trakcie użytkowania.

 

Gdybyśmy dokładnie trzymali się tego stwierdzenia, to obcas musiałby być półkolisty od spodu. Stawiając krok, niejako najwyższym punktem jest tył pięty i przemieszczając się stopa opada ku przodowi. W związku z tym jeżeli obcas nie schodzi płynnie wraz ze stopą, tylko przez dłuższy czas pięta jest na równym poziomie, to nagle w miejscu, gdzie kończy się obcas tworzy się "próg" i stopa musi go przełamać. Mam nadzieję, że chociaż trochę chaotycznie napisane, to będzie zrozumiałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie o którym mówimy, zostało zrobione przeze mnie, w związku z czym jestem jego prawnym właścicielem. Gdyby było to zdjęcie zrobione przez Klienta, to taka zgoda mogłaby być wymagana.

To jest litera prawa, a duch prawa, czy też zwykła przyzwoitość, nakazywałaby raczej puścić zwykłe PM przed wrzuceniem fotki, zajmuje to minutę. Ale dobra, mam sławne buty.

 

Też urzyłem tego zdjęcia bez zgody;przytoczyłem tylko tu na forum zdjecie które już tutaj zostało  pokazane jako przedstawienie problemu. Mama nadzieję, że nie czujesz się urażony.

 

 W "Czurczach  i Wettonach" sprzedawca twierdzili, ze to celowy profil.i tego było około 1cm.

 

Czyli jak ma być? Ma być róznoległe czy nie?  Bo w sumie buty za 2 500 zł owiny być dobrze wyprofilowane.

 

Chciałbym rozwiązać to zagadnienie. JAk się nie uda na forum to będe drązył u szewców i producentów.

 

I tutaj pytanie do lubo69 czy moge posługiować się powyższym zdjeciem poza forum? 

Oczywiście nie jestem urażony. Jak ustaliliśmy, zdjęcie nie jest moje, toteż moja zgoda nie jest Ci potrzebna, ale dziękuję, że pytasz.

Moim zdaniem sprzedawca chce sprzedać towar. Celowy profil to to nie jest. Powinno być prosto, jak się buja, to podeszwa jest źle wyprofilowana. Nie znajdę już opinii Immune na ten temat, sprzed co najmniej dwu lat, ale twierdził tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest litera prawa, a duch prawa, czy też zwykła przyzwoitość, nakazywałaby raczej puścić zwykłe PM przed wrzuceniem fotki, zajmuje to minutę. Ale dobra, mam sławne buty.

 Zgoda, ale nie jestem w stanie tego zrobić :( Już tłumaczę dlaczego. Na swoim dysku mam obecnie ponad 17000 zdjęć różnych realizacji. Tworzę nową stronę internetową, typowo przeznaczoną pod galerię, by te zdjęcia butów tam zamieszczać, całe fotorelacje przed i po naprawie. Nie jestem w stanie pisać o zgodę do każdej osoby , robię to tylko i wyłącznie, gdy chcę zamieścić zdjęcia cudze. Poza tym w tym konkretnym przypadku, przez myśl mi nawet nie przeszło, że mogłeś poczuć się urażony. To jest model buta ogólnie dostępny i bardziej rozumiałbym sytuację, gdzie buty byłyby robione na zamówienie, bo wtedy jest to już jakiś unikat. Ale jest to jakaś nauczka, z któej wyciągnąłem wnioski i na pewno zamieszczę odpowiedni wpis w moim Regulaminie. Rzeczywiście zdjęcie pomału staje się sławne :)

  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już napisałem w edycji ale żeby nie umknęlo

specjalistyczne buty do biegania nie są rónoległe,  buty trekingowe też;

 profil w tych butach  wydaje się przemyślany i uwzględnia nawet "rodzaj pracy  stopy":

-pronacja

-profil neutralny

-supinacja

o tych profilach "milczą buty klasyczne"; kto jest biegaczem półprofi powinien wiedzieć o czym piszę

ja dobieram buty do biegania na podsatawie "miejsca w jakich stopa  przekazyje obciązenia na podłoże"

w butach klasycznych nikt nie rozpatruyje takich aspektów- a szkoda:) 

 

po tłumaczeniu szweca24 odnośnie tej półkolistości , ta nierównoległość w dainite - efekt półkola mogą dać te "wypuski śniegowe" na obcasie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja bym chiał się dowiedzieć jak najwięcej, jak narazie zbieram informację, widzę jedno - mało jest  jednozancznych opinii  co z mojego doświadzcenia sugeruje brak specjalistycznej wiedzy lub niecheć do dzilenia się wiedza aby nie rozijać konkurencji- jako iż nie będę nigdy szewcem ani najprawdopodobniej większość z forumowiczów też, stawiam na to pierwsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po tłumaczeniu szweca24 odnośnie tej półkolistości , ta nierównoległość w dainite - efekt półkola mogą dać te "wypuski śniegowe" na obcasie 

Uwierz mi na słowo, że w tych konkretnie butach, nie dość że skopanych jak diabli, to jeszcze te wypustki, to już było dołożenie maksymalne do patologii. W żadnym zakładzie szewskim w Niemczech w którym miałem okazję oglądać buty ręcznie robione, nie znalazłem butów z nierównoległymi obcasami. Wszystkie pod tym względem były idealne. Jednej rzeczy jednak nie mogłem pojąć. Otóż jeżeli klient przynosił do tych zakładów buty ze źle wyprofilowanymi obcasami, to przy wymianie fleków, korekta ta nie była dokonywana. Jak pytałem dlaczego, bo zgadzaliśmy się, że jest to ewidentny błąd produkcyjny, Właściciele odpowiadali mi, że albo nie ma czasu na tłumaczenia klientom jak powinno to wyglądać, albo klient nie chciał płacić za odpowiednie wyprowadzenie obcasów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja bym chiał się dowiedzieć jak najwięcej, jak narazie zbieram informację, widzę jedno - mało jest  jednozancznych opinii  co z mojego doświadzcenia sugeruje brak specjalistycznej wiedzy lub niecheć do dzilenia się wiedza aby nie rozijać konkurencji- jako iż nie będę nigdy szewcem ani najprawdopodobniej większość z forumowiczów też, stawiam na to pierwsze

Możesz to bardzo łątwo samemu zweryfikować. Po prostu weź swoje buty, przyjdź do w miarę ogarniętego zakładu szewskiego, wytłumacz o co Ci chodzi i po prostu zamów "skopane" obcasy. Koszt kilkadziesiąt złotych, a wrażenia bezcenne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja  przyjmuje tłumaczenie szewc 24.pl- jednoznaczna deklaracja poparta przykładami;  jednak nierónoległość w butach do biegania i trekingowych podważa teorie konieczności równoległości; i jeżlei jest to rónoległe to w kontekście butów sportowych jest nieprawidłowe;

chętnie bym poczytał informację i wymiane opinii specjalistów, nie chodzi o krytyke konkretnego producenta czy modelu, ale o aspektach jak wybierać "dobre buty"; bo z tego o czym zdązyłem się przekonać drogi but  renomowanej marki nie zawsze oznacza dobry (mało tego często okazywał się niedobry)

proponowąłbym nawet założenie takiego wątku w ktorym wypowiadaliby się specjaliści (jeżli to możliwe),  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tam gdzie mieszkam nie ma dobrych szewców, przynajmniej ja o takich nie słyszałem

to moze pytanie do szewc.24- jak się ma sprawa pronacji i supinacji w "butach klasycznych"

czy jak Pan naprawiał obuiwe i np zelował podeszwę to brał to pod uwage w kształtowaniu zelówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 jednak nierónoległość w butach do biegania i trekingowych podważa teorie konieczności równoległości; i jeżlei jest to rónoległe to w kontekście butów sportowych jest nieprawidłowe;

W żadnym wypadku nie możesz porównywać tych dwóch rodzajów butów, to po prostu dwa inne światy. Rzeczywiście, w butach sportowych nierównoległość jest pożądana i osobiście dokonując napraw startych spodów z tyłu, wykonuję taką częściową kołyskę i jest to zupełnie zamierzone i pożądane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwa inne światy - jjednak praca stopy to praca stopy i w bucie klasycznym przy chodzeniu ma znaczenie czy  nosi go "pronator czy supinator" i czy tutaj bierz Pan to pod uwage czy "soli" Pan normalą elegancko zrobioną zelówkę? widziałem na zdjęciach Pana zelówki, estetyka pierwsza klasa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klucz do wygodnych butów klienta jest wg mnie jeden. Jego składowe, to :

 

1. Rozmowa z klientem i poznanie jego upodobań w zakresie butów jakie użytkuje.

2. Widok używanych butów klienta - powiedzą więcej niż jakakolwiek rozmowa

 

Powyższe moje wypowiedzi dotyczą ogólnych przemyśleń i lat doświadczeń. Wygoda butów i m.in. obcasów to temat tak obszerny, że trudno go streścić w paru zdaniach. A wiedza w tym zakresie, jest też niejako wiedzą tajemną każdego z szewców i trudno oczekiwać, by chętnie była ona przekazywana. To czy ktoś ma rację, czy nie można zweryfikować tylko w jeden sposób - oddając buty do naprawy, lub zamówić nowe na wymiar. Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok przyjmuje do wiadomości

spradziłem sowej jedne dainite - obcas jest tak zrobiony że ma kolisty kształt- jak kołyske ustawię na końcu (początek obcasa) mam różnicę (pokazywaną na zdjęciu) ok 4mm, jeżli w drugim poł zeniu nasik na końcu obcasa, to wtedy jest rónoległość do podeszwy jak by nie było tego gumowego kołka -po odczytaniu powyższch informacji w/g mnie ten profil jest ok ale to tylko moje zdanie; uważam ze dokonale to sprawdzi się na śniegu,

 na jesień mokrą bezśniegową skóra podzelowna jest właśiwsza,- w/g mnie

na dzisiejsze czasy każde buty które kupię od razu dam do zelowania (to po doświadczeniach ze skórzaną podeszwą) - to takie moje inżynierskie przemyślenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też urzyłem tego zdjęcia bez zgody;

Ja Szanownych Panów bardzo przepraszam ale jeśli urzycie Wam nie szkodzi, to do rzyci z taka dyskusją. 

A co do dyskusji o wygodzie butów, bo chyba to jest najważniejsze. Moje buty od TJa, jak i parę innych, mają 'prześwit'. Nie zmienia to faktu, że są to najwygodniejsze moje buty (porównuję tu z EG, Trickersami, paru Włochów, PS; GYW, blake, czy bologna - to dla członków IFFHS) . Są to jedyne buty gdzie mam defaultowo zrobione wkładki na płaskostopie (wspierające stopę tam gdzie trzeba, zrobione za dodatkową opłatą ale warto ;) ) i dzięki temu moje stopy (i cała sylwetka) nie męczą się, nawet po całym dniu dreptania w nich. Stąd parametr typu prześwit traktowałbym z należytym dystansem.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyedytowałem swój post, poproszę też kolegę lubo69 o wyedytowanie i poprawę w mojego cytatu w swoim;  pozostałych literówek  i interpunkcji nie poprawiam (to chyba już tak nie razi :)), 

stylistów i miłośników poprawnej polszczyzny przepraszam za męki czytania; cóż więcej napisac - moj błąd, który jednak nie powinien spłycać rangi problemu; (dlaczego nie zmieniłem wcześniej, nie wiem; zgonię to na niefrasobliwe podejście do języka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na dzisiejsze czasy każde buty które kupię od razu dam do zelowania (to po doświadczeniach ze skórzaną podeszwą) - to takie moje inżynierskie przemyślenia :)

 

Oczywiście, jest to dobre podejście - bajki o tym, jak to but oddycha przez podeszwę wsadziłbym... między bajki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A aspekt, iż cienka zelówka zaburzy mechanikę buta też jest małowiarygodny;dokładność profilu podeszwy jak widze ma do 1cm wachania :), zmianę sztywności podeszwy też bym pominął w świetle podwójnych i potrójnych podeszw; jedynie aspekt estetyczny na samym poczatku użytkowania ma znaczenie, potem też ma tylko "zmieniają się bieguny",

a i wewnętrzne zadowlenie, iż podeszwa jest skórzana ma też znaczenie dla jednych większe dla innych mniejsze 

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.