Skocz do zawartości

Eleganckie dyscypliny sportowe. Stroje i akcesoria.


wojvv

Rekomendowane odpowiedzi

e tam, do niczego taki temat. Nawet nie można dobrać kryteriów, wg których daną dyscyplinę uznany za elegancką. Co najwyżej niektóre są bardziej snobistyczne, elitarne (chociaż jak sobie przypomnę Dochnala, to może pseudoelitarne), a inne - jak napisał Krakus - masowe, albo - nie bójmy się tego słowa - plebejskie. Szczerze to wolę plebejskie, bo walka na boisku oko w oko i łokieć w łokieć jest kwintesencją rywalizacji fizycznej, a to w sporcie chodzi. Gry bezkontaktowe, jak siatkówka czy tenis, też wpisują się w taką formułę, bo jest rywalizacja połączona z wysiłkiem fizycznym wpisana w określoną konwencję reguł danej dyscypliny. Dla mnie golf, snooker, szachy, brydż, strzelectwo to żaden sport. Pewnie, że trzeba mieć talent, czasem konieczny jest żmudny trening, ale na tej zasadzie to pisanie wierszy również jest sportem :)

Temat nie jest wcale do niczego tylko jest trudniejszy ;-)

Mam nadzieję, że najpierw ustalimy kryteria "eleganckiej dyscypliny" a dalej pójdzie już łatwo.

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głosuję na tenis ziemny. Sport i elegancki i elitarny. Mający związek z elegancją, bo dużą wage przywiązuje się do stroju gracza, często podejście jest b. konserwatywne jak w turnieju Wimbledon, gdzie obowiązują stroje białe nawiązujące do tradycji tenisowej. Elitarny zaś, bo wymagający sporego zaangażowania i treningu, aby osiągnąc przynajmniej średni poziom techniczny, ale również ze względu na koszty z nim związane - kort, trener, sprzęt itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze kryterium jest dosc proste - skupmy sie na sportach uprawianych w przeszlosci przez ludzi zamoznych a otrzymamy sporty elitarne.

W ten sposób tak. Ale szukamy sportów "eleganckich" nie elitarnych. Za sporty elitarne uchodzą także te, które są uprawiane przez niewiele osób - np. skoki narciarskie, ale czy o to nam chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

absolutnie nie mogę się zgodzić z tezą o elegancji szermierki. nie ma tam nigdzie miejsca na dobre ubranie - bardzo standaryzowany strój, wszystko bawełna ze sztucznymi włóknami, absolutnie eleganckie to nie jest. a szpada błyszczy się tylko przed kilkoma pierwszymi użyciami (a konkretnie trafieniami w kosz). (...)

Ja też uważam, że współczesna szermierka sportowa tak daleko odeszła od źródeł, że trudno ją uznać za elegancki sport. Na szczęście istnieje coraz więcej szkół i stowarzyszeń uczących szermierki tradycyjnej, np. mieczem dwuręcznym, polską szablą husarską (z paluchem), szpadą bojową czy rapierem z lewakiem.

Dla przykładu:

- szkoła z Poznania http://www.kuzniakultury.com/oferty_treningi_fechtunku.html

- stowarzyszenie z Warszawy http://www.lorica.pl ze szkołą: http://www.akademia-broni.pl

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam, polo Anglicy poznali w Indiach. Jest też wersja "słoniowa" i rowerowa tego sportu.

Pozdr,

wojvv

Masz racje ... w polowie XIX go wieku sprowadzono ow sport z Indii ...a uczynili to angielscy oficerowie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Historia golfa jest w tym zakresie jest dłuższa:

http://golf.pasje.net/historia-golfa/hi ... na-swiecie

Grali w nią królowie Szkocji, Anglii, Francji.

Odnosząc się do tematu:

Ubiór zmieniał się do naszych czasów. Obowiązywały różne stroje.

Bardzo ciekawe, w porównaniu do dnia dzisiejszego.

Obecny standard to koszulka polo i spodnie materiałowe i np. dwukolorowe buty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubior uchodzacy onegdaj za sportowy stal sie formalnym ... i jest to rodzaj rowni pochylej w kierunku coraz wiekszej "lumpenproletaryzacji" ...ale... To sie kiedys zmieni, gdyz nie mozna byc juz bardziej nago anizeli wtedy, gdy pozbedziemy sie ubrania.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pod prysznicem "wymyśliłem" jeszcze dwie dyscypliny: powożenie i wyścigi kłusaków.

EDIT: Powożenie po utracie (a właściwie ograniczeniu niemal do zera w wyniku motoryzacji) znaczenia praktycznego (transport, poczta, szarże artylerii konnej, itp.) przekształciło się w bardzo malowniczy sport:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Obie ilustracje z Wikipedii, na drugiej Filip, książę Edynburga, przejeżdża przez przeszkodę wodną na Lowther HDT.

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Offtopic: "onegdaj" to nie to samo co "ongiś". Słowo to oznacza "przedwczoraj".

To bardzo mozliwe. Lubie to slowo i uzywam go w innym znaczeniu anizeli "przedwczoraj" i przez osoby mi znane jest rozumiane w znaczeniu, w ktorym i ja go uzywam. Oznaczaloby to, ze po prostu zmienilo ono swoje znaczenie.... podobnie jak plastikowa miednica, chociaz z miedzi nie jest.

Sprawdzilem ... ostatni slownik podajacy znaczenie slowa "onegdaj" jako "przedwczoraj" to slownik Doroszewskiego (lata 60-te) ... nastepne slowniki mowia "wczesniej anizeli wczoraj" a zatem dawniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również słownik Skorupki (1979) podaje jako jedyne znaczenie 'przedwczoraj'.

Offtopic: "onegdaj" to nie to samo co "ongiś". Słowo to oznacza "przedwczoraj".

To bardzo mozliwe. Lubie to slowo i uzywam go w innym znaczeniu anizeli "przedwczoraj" i przez osoby mi znane jest rozumiane w znaczeniu, w ktorym i ja go uzywam. Oznaczaloby to, ze po prostu zmienilo ono swoje znaczenie.... podobnie jak plastikowa miednica, chociaz z miedzi nie jest.

Sprawdzilem ... ostatni slownik podajacy znaczenie slowa "onegdaj" jako "przedwczoraj" to slownik Doroszewskiego (lata 60-te) ... nastepne slowniki mowia "wczesniej anizeli wczoraj" a zatem dawniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.