Skocz do zawartości

Czy przyszwa powinna się schodzić?


mosze

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam krótkie pytanie o schodzenie się przyszwy (części cholewki z dziurkami na sznurowadła) w zasznurowanych butach. Powinna się schodzić czy nie/czy jest to kwestia gustu.

Mnie osobiście zdecydowanie bardziej podobają się buty z zamknietą przyszwą (wiedenki), pod warunkiem jednak, że się ładnie schodzi. Rozchdzący się w górę buta "trójkąt" lub szeroko rozwarta przeszwa w angielkach moim zdaniem wygląda nieestetycznie. Rozumiem, że czasami lubi się co się ma (np. buty RTW kupione okazyjnie), jak to więc wygląda w butach bespoke?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam krótkie pytanie o schodzenie się przyszwy (części cholewki z dziurkami na sznurowadła) w zasznurowanych butach. Powinna się schodzić czy nie/czy jest to kwestia gustu.

Mnie osobiście zdecydowanie bardziej podobają się buty z zamknietą przyszwą (wiedenki), pod warunkiem jednak, że się ładnie schodzi. Rozchdzący się w górę buta "trójkąt" lub szeroko rozwarta przeszwa w angielkach moim zdaniem wygląda nieestetycznie. Rozumiem, że czasami lubi się co się ma (np. buty RTW kupione okazyjnie), jak to więc wygląda w butach bespoke?

ciekawe, że poruszasz ten temat bo też zwracam na to uwagę. najbardziej lubię wariant na styk, bo najlepiej wygląda, ale w praktyce rzadko występuje. dlatego wąskie rozwarcie jest również dobre wizualnie. zbyt szerokie jest dopuszczalne, ale najgorsze jest zbyt ciasne, co wskazuje, że but za duży. przyklady z SF poniżej.

teoretycznie w bespoke można uzyskiwać szczelinę na styk i zamawiając zazwyczaj o to proszę, ale nie zawsze wychodzi. wydaje się, że żeby to dobrze zrobić - szewc biorąc miarę musiałby złapać wymiary w kilku punktach podbicia, a normalnie mierzone jest tylko w jednym.

trzeba pamiętać, że stopa puchnie w trakcie dnia a szczelina przyszwy musi to kompensować. na szczęście nogawka spodni zazwyczaj zakrywa ten fragment buta :) .

post-250-13658920133048_thumb.jpg

post-250-13658920133427_thumb.jpg

post-250-13658920133864_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gccg

Schodzenie sie przyszwy zalezy oczywiscie od szerokosci kopyta na ktorej but jest zrobiony. Tutaj przyklad Tricker's Belgrave, ktore w ich normalnym rozmiarze na szerokosc (5) sa tak szerokie, iz nawet wieczorem bez problemu moge calkowicie "zamknac" przyszwe a one i tak pozostaja troszeczke luzne. Powinny byc zatem troszeczke wezsze!

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam krótkie pytanie o schodzenie się przyszwy (części cholewki z dziurkami na sznurowadła) w zasznurowanych butach. Powinna się schodzić czy nie/czy jest to kwestia gustu.

Mnie osobiście zdecydowanie bardziej podobają się buty z zamknietą przyszwą (wiedenki), pod warunkiem jednak, że się ładnie schodzi. Rozchdzący się w górę buta "trójkąt" lub szeroko rozwarta przeszwa w angielkach moim zdaniem wygląda nieestetycznie. Rozumiem, że czasami lubi się co się ma (np. buty RTW kupione okazyjnie), jak to więc wygląda w butach bespoke?

Nie ma różnicy w tym względzie pomiędzy butami RTW i szytymi na miarę. Istnieje po prostu wiele sposobów na wykończenie przyszwy. Skrzydła przyokołowe (tam gdzie są dziurki na sznurowadła), które bardzo ciasno do siebie przylegają jest po prostu dużo trudniej wykonać cholewkarzowi. Stąd być może opinia że buty z ciasno domkniętą przyszwą to domena bespoke. Warto natomiast wspomnieć, że takie wykończenie może sprawiać później dużo problemów, zwłaszcza przy wysokim podbiciu stopy. Część sznurowana buta jest szczególnie narażona na rozciągnięcia i przeciążenie i skóra w tym miejscu dużo częściej się odkształca. Pozostawienie większego marginesu dla uelastycznienia się materiału to o wiele lepsze rozwiązanie w butach RTW. Te lepiej wykonane można poznać właśnie po sposobie osadzenia przyszwy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 9 months later...

Zauważyłem na forum (głównie za sprawą wątku "jakie buty masz dziś na sobie"), iż notoryczne jest, że przyszwy po związaniu nie łączą się. Rzadko się zdarza, że ktoś z forum prezentuje na sobie oxfordy bez tego nieestetycznego "V". Sam, niestety, też ubolewam nad tym problemem przy swoich butach. Powiem więcej - nie zdarzyło mi się jeszcze mierzyć wiedenek, gdzie przyszwy łączyłyby się w jedną linię. Rzecz w tym, że mam dość szczupłą stopę. Jest to duży problem, bo wielokrotnie już musiałem zrezygnować ze świetnych butów, w świetnej cenie, ze względu na zbyt małą tęgość (cały czas mowa o oxfordach).

 

Zastanawiam się zatem, czy to problem butów (producenci z niewiadomych przyczyn robią buty zbyt mało "tęgie"), czy to problem nas, forumowiczów (choć po sobie widzę, że nie, bo mam szczupłą stopę i też, jak niemal wszyscy, mam ten problem), czy po prostu... tak ma być...? Może to chore, ale ostatnio, szukając butów doszedłem już do wniosku, że być może producenci zakładają, że to "V" ma być widoczne po związaniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytania pojawiają się od czasu do czasu, sam zamieściłem uwagę o rozchodzących się przyszwach parę lat temu. Zgadzam się, że szerokie rozwarcie wygląda bardzo nieestetycznie. To nie tylko nasz problem, na styleforum też często widać taki obrazek.

 

W moich butach przyszwa się schodzi, o ile but nie zasznurowany jest dość luźny. Istnieją dwie szkoły wybierania rozmiaru butów: 1. na styk, bo się rozbiją i 2. but od razu ma być wygodny. Ja hołduję szkole nr 2, wybieram buty o pół rozmiaru większe i wtedy przyszwa schodzi się całkowicie lub prawie całkowicie (niewielkie rozwarcie wg mnie jest akceptowalne). Ważne jest, aby po zasznurowaniu but dobrze trzymał stopę.

 

Jeśli chodzi o rozciąganie się przyszwy - ja nie zaobserwowałem, jeśli już, to minimalnie, po kilka mm z każdej ze stron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie wszedłem w posiadanie Clarksów Dino Boss (niestety o numer za dużych -efekt zakupów przez Internetowy sklep) to co zauważyłem to dopisek extra wide - być może to jest odpowiedź na powyższe problemy? 

 

ps: niestety w moim przypadku nie mam nawet jak sprawdzić czy przyszwy prawidłowo się schodzą bo wszystko jest generalne trochę za luźne i za duże;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

nie bardzo wiedziałem w jakim wątku zadać to pytanie, ale postawnowiłem spróbować w tym. Otóż chciałbym zapytać jakie marki butów mają, z Waszego dościwadczenia, dużą tęgość kopyta? Bardzo trudno jest mi kupić gotowe buty, ktore miałby dla mnie dobre proporcje. Będę wdzięczny za wszelkie porady, 

pozdrawiam,

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

nie bardzo wiedziałem w jakim wątku zadać to pytanie, ale postawnowiłem spróbować w tym. Otóż chciałbym zapytać jakie marki butów mają, z Waszego dościwadczenia, dużą tęgość kopyta? Bardzo trudno jest mi kupić gotowe buty, ktore miałby dla mnie dobre proporcje. Będę wdzięczny za wszelkie porady, 

pozdrawiam,

Maciej

Statystycznie, największe stopy w Europie mają Niemcy i Finowie. Jeżeli chodzi o najbardziej intuicyjne odpowiedzi na Twoje pytanie, to nie wymieniałbym w pierwszej kolejności marek hiszpańskich, ale właśnie niemieckie (tak jak napisał powyżej Capo - Prime Shoes, ale też Lloyd, Briggs lub Manz) oraz brytyjskie z uwagi na możliwość wyboru tęgości obuwia. Z polskich marek, na bazie moich doświadczeń z ubiegłorocznych targów, zdecydowanie bardzo duży wybór tęgich kopyt ma Krisbut - pseudo włoskie, polskie marki (Venezia, Gino Rossi) możesz sobie odpuścić, natomiast w przypadku pozostałych jest to zależne od aktualnego trendu / mody i wybranego modelu obuwia.

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statystycznie, największe stopy w Europie mają Niemcy i Finowie. Jeżeli chodzi o najbardziej intuicyjne odpowiedzi na Twoje pytanie, to nie wymieniałbym w pierwszej kolejności marek hiszpańskich, ale właśnie niemieckie (tak jak napisał powyżej Capo - Prime Shoes, ale też Lloyd, Briggs lub Manz) oraz brytyjskie z uwagi na możliwość wyboru tęgości obuwia. Z polskich marek, na bazie moich doświadczeń z ubiegłorocznych targów, zdecydowanie bardzo duży wybór tęgich kopyt ma Krisbut - pseudo włoskie, polskie marki (Venezia, Gino Rossi) możesz sobie odpuścić, natomiast w przypadku pozostałych jest to zależne od aktualnego trendu / mody i wybranego modelu obuwia.

Dziękuję bardzo za odpowiedź, będę szukał miejsca, gdzie mógłbym przymierzyć.

Prime Shoes, Yanko, Meermin parę kopyt

Yanco już przymierzałem, niestety nie da rady, choć bardzo tego żałuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Sporo możesz ugrać prawidłami, najlepiej pół rozmiaru za dużymi, zasznuruj buty tak aby przyszwa się schodziła, potem prawidła w buty i rozepchaj je czymś, tak aby jak najmocniej wypychały tamten rejon buta. Po kilkunastu razach powinno być lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to jakieś rozwiązanie

ale mogę też odesłać i szukać dalej np Trickers lub CHurch też mają tęgość G - może nie będą w tak atrakcyjnej cenie, ale...

Trickers

https://www.shoehealer.co.uk/trickers/the-jermyn-street-collection/tricker-s-henley-detail

Church`s

http://www.herringshoes.co.uk/product-info.php?&brandid=4&shoeid=7739

http://www.herringshoes.co.uk/product-info.php?&brandid=4&shoeid=1

 

lub tez pójść po bandzie i w tęgości H zakupić Church Consula

 

http://www.herringshoes.co.uk/product-info.php?&brandid=4&shoeid=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź najpierw czy te które pokazałeś są po prostu wygodne. Bo jeśli tak i możesz w nich bezproblemowo zaliczyć cały dzień w pracy plus kilka kilometrów "z buta" po mieście - to najzwyczajniej w świecie szkoda żebyś pozbywał się komfortowych w użytkowaniu butów. To rozwarcie odrobinę się zmniejszy, choć pewnie całkowicie nie zniknie. Jeśli buty okazałyby się naprawdę wygodne to nie przejmowałbym się aż tak szerokością tego V  :)

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 4 years later...

Zakupiłem buty Yanko - kopyto Y 962G rozmiar 9,5. Nie są to pierwsze buty tej firmy, natomiast pierwsze oxfordy Yanko. I niestety przyszwy nie łączą się. Jak oceniacie poniższy efekt? Czy takie rozwarcie przyszwy jest akceptowalne? Podobny problem mam z Oxfordami Bervick rozmiar 9, użytkuję od ok 2 lat.

IMG_5040.JPG

IMG_5042.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.