Skocz do zawartości

Antyki - renowacja i nie tylko


Velahrn

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie

 

Czy są wśród was miłośnicy starych, zabytkowych mebli? Sam się do takich zaliczam. Postanowiłem też wziąć się za samodzielne odnawianie rzeczy znalezionych w mojej piwnicy. Na pierwszy ogień pójdzie młynek do kawy, potem maszyna do szycia Singer, a jak nabiorę pewnej wprawy, zabiorę się za szafę. W związku z tym pytanie - czy macie jakieś doświadczenia w tej materii? Polecacie książki, strony internetowe, publikacje, konkretnych producentów środków do konserwacji drewna? Ktoś z Was mógłby podzielić się doświadczeniami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie

 

Czy są wśród was miłośnicy starych, zabytkowych mebli? Sam się do takich zaliczam. Postanowiłem też wziąć się za samodzielne odnawianie rzeczy znalezionych w mojej piwnicy. Na pierwszy ogień pójdzie młynek do kawy, potem maszyna do szycia Singer, a jak nabiorę pewnej wprawy, zabiorę się za szafę. W związku z tym pytanie - czy macie jakieś doświadczenia w tej materii? Polecacie książki, strony internetowe, publikacje, konkretnych producentów środków do konserwacji drewna? Ktoś z Was mógłby podzielić się doświadczeniami?

Na początek proponuje skorzystać z porad, które znajdziesz na blogu załączonym poniżej.Wiedza tam zebrana   bardzo się przydaje  jesli nie chcesz spędzić niepotrzebnie czas na szukaniu rozwiązań,które ktoś już z powodzeniem  przetestował z pozytywnym skutkiem .No i najważniejsze,nie zniechęcać się ponieważ czeka Cie sporo pracy i czasami małych porażek ale z czasem będzie tylko lepiej:)

http://jagodowyzagajnik.blogspot.it/search/label/tapicerowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bawiłem się w odświeżanie, odnawianie, postarzanie i patynowanie. Na rynku jest kilka książek. Polecam zakupy w sklepie dla konserwatorów na Długiej w Warszawie, czasami coś można znaleźć na allegro. Trochę rzeczy można kupić też Castoramie (gł. woski, waty, farby do postarzania metalu). Wszystko  zależności jakich technik i do czego będziesz używał. Daj znać na PM to się zdzwonimy, bardziej szczegółowo mogę Ci pomóc. 

 

A tak na marginesie. Mam na zbyciu dla amatora stary zegar stojący do renowacji (ok. 190 cm) wysokości). Żona nie lubi tykających i bijących zegarów... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2013-05-07%252020.22.47.jpg

Na początku, chciałbym podziękować koledze Frankensteinowi za telefon i wiele cennych uwag - dzięki Grzesiek!

 

Moja renowacja posuwa się do przodu powoli, acz systematycznie. Na razie zdjąłem stare warstwy lakieru i bejcy, jestem świeżo po zapełnianiu ubytków masą szpachlową. Jutro zaczynam malowanie. A na razie zdjęcia tego co jest, przed szpachlowaniem.

 

2013-05-07%252020.21.49.jpg

 

2013-05-07%252020.22.34.jpg

 

 

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Nowe nabytki. Nie jest to co prawda 366 Chierowskiego, ale trzyma dobry poziom. #Kult PRL, IGŁA, HIPSTER!

 

Trzeba wymienić gąbki, dać nową tapicerkę, odświeżyć drewno. Znacie jakiś ciekawy sklep z materiałami tapicerskimi? Zamierzam sam się tym zająć, ale jestem ciekaw ile za odświeżenie + gąbki + wymiana tapicerki wziąłby solidny tapicer.

 

 

qtanSK4.jpg

 

 

AnuLNEv.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe nabytki. Nie jest to co prawda 366 Chierowskiego, ale trzyma dobry poziom. #Kult PRL, IGŁA, HIPSTER!

 

Trzeba wymienić gąbki, dać nową tapicerkę, odświeżyć drewno. Znacie jakiś ciekawy sklep z materiałami tapicerskimi? Zamierzam sam się tym zająć, ale jestem ciekaw ile za odświeżenie + gąbki + wymiana tapicerki wziąłby solidny tapicer.

 

 

qtanSK4.jpg

 

 

 

Nowe nabytki. Nie jest to co prawda 366 Chierowskiego, ale trzyma dobry poziom. #Kult PRL, IGŁA, HIPSTER!

 

Trzeba wymienić gąbki, dać nową tapicerkę, odświeżyć drewno. Znacie jakiś ciekawy sklep z materiałami tapicerskimi? Zamierzam sam się tym zająć, ale jestem ciekaw ile za odświeżenie + gąbki + wymiana tapicerki wziąłby solidny tapicer.

 

 

 

 

 

 

 

Czy uważasz te meble za antyki? Trochę mnie zaszokowałeś, mam w domu takich kilka, różnych kolorów, i muszę przyznać, że ani ja ani moja rodzina nigdy nie traktowała tego jak antyki. Mimo to trzymają się nieźle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że to zabytkowe meble o fajnym designie.

Jeśli tak, to nie wiedziałem nawet jak wiele antyków mam w domu, jako, że i posiadam meble nieco starsze. Wprawiłeś mnie eye_lip w dobry humor. Dzięki!

Oczywiście, krzeseł tych i tak nie będę traktował jako zabytki, jakoś mi to nie gra:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Panowie, znacie jakieś dobre sposoby, tutoriale na usunięcie starego lakieru z mebli (fornir)?

 

Ja kupiłem żel do usuwania lakieru w sklepie dla konserwatorów przy ulicy Długiej, nazwy nie pamiętam, ale preparat włoski. Nakładasz na mebel, czekasz, ściągasz żel razem z lakierem przy pomocy wełny stalowej lub szpachelki. Uwaga - śmierdzi i wymaga otwartych okien! Dobry jest też Scansol, ale ten stary. Nowy, "ekologiczny", zielony to mega badziew i do niczego się nie nadaje (jak większość eko-rzeczy).

 

Szczerze jednak, to zdjęcie lakieru z forniru będzie trudne, bo fornir jest bardzo cienki i możesz go uszkodzić. Nie lepiej zedrzeć stary i nakleić nowy? Nie wychodzi tak drogo....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, czy to lakier, czy może szelak (alias politura), jeśli tak to wystarczy denaturat i nie ma sensu bawić się w żrące odfarbiacze. Mebla nie widziałem, ale szkoda byłoby zarówno starego wykończenia szelakowego z jego patyną (o ile nie jest totalnie zmasakrowane), a tym bardziej oryginalnego forniru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.