Skocz do zawartości

Spodnie chinos - dyskusje i porady


grizz

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio kupiłem 2 pary chinosów Vogele po 40 zł. Materiał gruby, kolana się trochę wypychają, ale to chyba normalne przy siedzącym trybie pracy. Do porównania mam chino z Mexxa i wg mnie to ta sama półka. Oczywiście teraz te same modele spodni są już po 70-80 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

A co sądzicie o tych spodniach?

http://www.kappahl.pl/article/spodnie_chinos_249300

Mam je, beżowe, czarne i białe - modele kupione rok temu oraz błękitne i białe z tego roku.

Bardzo sobie chwalę chino z Kappahla, bo jako jedne z nielicznych leżą na mnie idealnie - są akurat i dają dużą swobodę ruchów. Reszta ich aktualnej konfekcji tak średnio mi podchodzi.

Miesiąc temu kupiłem takie 2 pary chino na wyprzedaży po 50,- PLN/szt, tylko po to, aby z nich zrobić szorty (które po skróceniu u krawca za 16,- PLN/szt leżą lepiej niż jakiekolwiek gotowe).

Jakość jest OK.

Mam jeszcze kilka par chino w różnych kolorach m.in. Cottonfield, Matinique, Selected, Springfield, ale chyba te Kappahla służą mi najlepiej.

A poza tym - piaskowe Springfieldy - moje ulubione, ale model sprzed 2 lat. Aktualne modele akurat na mnie kiepsko leżą.

W zasadzie wiosną, latem, czy wczesną jesienią jeansy dla mnie nie istnieją. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Marynarka: mieszanka lnu z wełną, sztywna wełna. Ale nie z bawełny. Bawełna to taka gorsza, tańsza wełna, lansowana przez producentów odzieży, bo można taniej wyprodukować ubranie.

czyli rozumiem ze marynarka ma byc odd jacket z welny+len?

w moim zamysle ma byc to smart casual.

do tego zestawu chcialbym rowniez krawat. moze byc klubowy w czerwonogranatowe paski, ewentulanie zielony knit?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Capo przesadza. Bawełna może być OK. Inaczej się układa i lepiej pasuje to lżejszych stylizacji.

Moim zdaniem, w połączeniu decyduje "współgranie" tkaniny spodni i marynarki. W najprostszym wydaniu - jeśli jedno grube, to i drugie też.

Ja zakładam "garniturową" marynarkę z cienkiej wełny do cienkich, bawełnianych chinosów (cienkie, jakby z papieru). Do spodni z grubszej bawełny preferuję marynarkę bawełnianą lub lnianą, ewentualnie mieszanki (lnu, bawełny, wełny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Właściwie mam dużą wątpliwość co do wymowy słowa chinos, w USA nie używa się praktycznie tego słowa - korzysta się z "khaki" (na styl butów sportowych zwanych adidasami)

Etymologicznie należałoby wymawiać cinosy

 

Ktore to adidasy w Stanach zwane sa sneakersami :/

 

Spodnie te w USA nazywane sa khakis a poza - najczesciej chinos. Co do etymologii slowa chinos to sa zdaje sie dwie. Wg znanego mi zapisu fonetycznego to jednak bedzie 'czinos'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie w Warszawie można zamówić uszycie kaszkietu z dość krótkim terminem realizacji?

 

Czy pracownia Zaręba jeszcze działa? Kilka tygodni temu zaglądałem na ich stronę www, a obecnie chyba ktoś przejął ich domenę (azaremba.pl).

 

Sprawdzę to dla Ciebie w tzw. off-line bo mieszkam niedaleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktore to adidasy w Stanach zwane sa sneakersami :/

 

Spodnie te w USA nazywane sa khakis a poza - najczesciej chinos. Co do etymologii slowa chinos to sa zdaje sie dwie. Wg znanego mi zapisu fonetycznego to jednak bedzie 'czinos'.

 

Mógłbyś podać te dwie etymologie słowa chinos?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś podać te dwie etymologie słowa chinos?

 

Jasne,

 

- jedną przywołuje w powyzej zalinkowanym artykule Michał - chinskie pochodzenie spodni/materialu (roznie podaja zrodla - np. http://www.duchamplondon.com/marcs_blog/the-history-of-the-chino/) z czasow wojny amerykansko-hiszpanskiej (1898)

- druga to pochodzenie nazwy od slowa chino oznaczajacego kolor materialu, z ktorego oryginalnie spodni - tu masz analogie do amerykanskiego khaki (http://www.etymonline.com/index.php?term=chino&allowed_in_frame=0)

 

[EDT] a khaki ma etymologie hinduska ;) zeby tak zakrecic jeszcze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- jedną przywołuje w powyzej zalinkowanym artykule Michał - chinskie pochodzenie spodni/materialu (roznie podaja zrodla - np. http://www.duchamplondon.com/marcs_blog/the-history-of-the-chino/) z czasow wojny amerykansko-hiszpanskiej (1898)

- druga to pochodzenie nazwy od slowa chino oznaczajacego kolor materialu, z ktorego oryginalnie spodni - tu masz analogie do amerykanskiego khaki (http://www.etymonline.com/index.php?term=chino&allowed_in_frame=0)

 

Ok, przy czym zarówno w przypadku chińskiego pochodzenia spodni jak i koloru materiału słowo pierwotne wymawiamy cino - słowo to zawsze wywodzi się z wymowy hiszpańskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Jakiej długości miałyby być te chinosy? 110 starczy?

Ja się przy okazji zapytam Panów czy któryś z Was już wszywał gumkę w pasie do chinosów by ich trwale nie zwężać w pasie? Chce przerobić chino z fasonu comfort do regular, jedyna różnica to jakieś 2 cm w pasie więcej i zamiast 100% bawełny jest dodatek 2 % elastanu. A może liczyć, że się zwężą w praniu razem ze spodniami od garniuturu Vistuli?  8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.