Skocz do zawartości

Black Tie


roj

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich w 2021

Nie znalazłem dedykowanego tematu dotyczącego smokingów, całości i elementów ubiorów black tie.

Myślę, że obszar wiedzy jest warty tematu.

 

To skoro już mamy temat to ja zacznę 😎

Szukam klasycznego smokingu, czarnego. Może jeszcze dodatkowo marynarka tripikalna jakby była fajna.

Na suit supply nie ma szału. Podpowiedzcie Drodzy Forumowicze gdzie szukać takiego smokingu (czy szyć gdzieś w Warszawie)?

Cenę najchętniej utrzymałbym w granicach do 2-3 tys. bo dojdą jeszcze szelki, pas hiszpański, mucha, koszula.

I drugie pytanie - gdzie kupowalibyście właśnie te pozostałe elementy? :)

Będę wdzięczny za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestawy pas + mucha całkiem fajne są w Poszetce, chociaż osobiście wolę kamizelkę do smokingu. Jeśli chodzi o szelki, to pewnie klasycznie białe z mory - takie szelki od Alberta Thurstona można dostać w polskich sklepach np. ZR czy Krupa & Rzeszutko. 
Sam smoking jest wg. mnie strojem na tyle wyjątkowym, że na pewno warto go uszyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. 

Jakie kamizelki się wybiera?

Z szyciem na miarę jest ten problem, że dobrze dokładnie wiedzieć czego chcesz.

Moim zdaniem dobrze mieć wiele koszul zanim zamówisz jakąś na miarę i wybierzesz wymiary, krój, kołnierzyk, mankiety, guziki etc. etc.

To samo z garniturem na jakąś okazję. No i chyba też smokingiem (chociaż tu pomaga to, że jest mniej zmiennych bo sporo rzeczy narzuca po prostu styl smokingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szelki takie czy takie

https://macaronitomato.com/produkt/biale-szelki-z-mory-albert-thurston/

https://sklep.kruparzeszutko.pl/szelki/89-szelki-albert-thurston-white-moire-gold.html

Czy złoto przy szelkach (których i tak nie widać) powinno się łączyć np. w przypadku posiadania złotych buzików i spinek etc.?

 

I co sądzicie o tym zestawie

https://suitsupply.com/pl-pl/men/suits/smoking-lazio--czarny/C1199-S.html

Wydaje mi się, że spodnie powinny mieć lampasy? I czy kształt klap jest ok?

SuitSupply cenimy ale wiem też, że potrafią odejść od klasyki czasem w niefajny sposób :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie ten smoking jest jak najbardziej w porządku, klapy zamknięte są OK (osobiście wole takie od szalowych), spodnie mają lampas.

Szelki jak wolisz - możesz wziąć ze złotymi elementami ale wtedy najlepiej dopasować kolorystycznie do guzików koszuli (chyba, że będzie koszula z krytą plisą i zwykłymi guzikami), spinek do mankietów, zegarka itp.

Polecam poczytać o Black Tie na blogu użytkownika @Dr Kilroyhttp://formalstyle.blogspot.com/ - mnóstwo przydatnych informacji.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, roj napisał:

Szelki takie czy takie

https://macaronitomato.com/produkt/biale-szelki-z-mory-albert-thurston/

https://sklep.kruparzeszutko.pl/szelki/89-szelki-albert-thurston-white-moire-gold.html

Czy złoto przy szelkach (których i tak nie widać) powinno się łączyć np. w przypadku posiadania złotych buzików i spinek etc.?

:)

Szelek i tak nie będzie widać, więc nie ma to znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, jasne.

Temat - mucha. Jakiej wielkości byście sugerowali.

@myszy pisał o zestawach pas+ mucha na poszetka.com

No więc tam wszystkie muchy są dość duże a ta czarna w zestawie wydaje się sporo mniejsza.

Mam też obawy o jej jakość bo każda mucha na poszetka.com jest świetnie opisana (wymiary, skąd material etc.) a w zestawach jest jako "+ mucha"...

Do zestawu nieformalnego wieczorowego (koszula z kołnierzem wykładanym nie łamanym) jaką szerokość muchy i czemu rekomendujecie?

 

Swoją drogą czemu pasy hiszpańskie kosztują tyle co bardzo porządna koszula lub np. marynarka z outletu susu? 🤣 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Do zestawu nieformalnego wieczorowego (koszula z kołnierzem wykładanym nie łamanym) jaką szerokość muchy i czemu rekomendujecie?

Co to jest zestaw nieformalny wieczorowy? Strój wieczorowy to:
1)frak - koszula frakowa z łamanym kołnierzem + biała mucha
2) smoking - koszula smokingowa z normalnym kołnierzem + czarna mucha.
W obu przypadkach kryta plisa ewentualnie guziki jubilerskie jeżeli plisa jest odkryta.
O zestawach wieczorowych nieformalnych nie słyszałem, chyba że chodzi o wieczór na piwie z kumplami - wtedy dżinsy i T-shirt.
Mucha musi być dobrana do wielkości i kształtu twarzy: duża okrągła twarz - dłuższe wyłogi kołnierza, większa mucha. Mała głowa i smukła twarz - mniejszy kołnierz i mniejsza mucha. Gdzieś mi się obiło, że mucha nie powinna wystawać poza wyłogi kołnierza koszuli.
Pas hiszpański jeżeli jest z jedwabiu i ładnie wykonany to swoje musi kosztować. Podobnie jak np. dobry krawat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepiej by było, żebyś przymierzył jaki rozmiar najbardziej by Ci odpowiadał.

Zestaw z Poszetki podałem jako przykład, jakościowo chyba nie ma się co obawiać (ale widzę, że od czasu kiedy sam kupowałem cena poszła w górę).

Jeśli chcesz tańszej opcji to na przykład w Vistuli pojawiają się co jakiś czas pasy za około stówkę, jedwabne ale nie wiem jak mają się rozmiarowo i jakościowo do tych z Poszetki, ale na pewno lepiej od poliestrowych z Lancerto czy Bytom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.01.2021 o 13:21, myszy napisał:

Jeśli chodzi o szelki, to pewnie klasycznie białe z mory - takie szelki od Alberta Thurstona można dostać w polskich sklepach

@roj sprawdź doleth na allegro, robi szelki chyba też dla Poszetki, a są na prawde świetne jakościowo za relatywnie małe pieniądze. Kupiłem już 3 pary do tej pory. 

No i wspierasz polskiego rzemieślnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, pablocito napisał:


Co to jest zestaw nieformalny wieczorowy? 

Przeczytałem info z linka od kolegi @myszy

http://formalstyle.blogspot.com/2012/06/smoking.html

Polecam przeczytać.

 

Jak się okazuje na wieczór nie tylko albo frak albo dżinsy ;)

 

A nie ma z muchami ktoś do czynienia na tyle żeby wiedzieć jakie są "ramy"?

Z krawatami niby tez jest tak jak napisał @pablocito o muchach (dopasowanie do twarzy, do klap etc.) ale z drugiej strony wiemy, że ta szerokość raczej w granicach 7-9 cm (7,5-8,5 najczęściej) się mieści chyba, że faktycznie ktoś "się nosi" w zupełnie niestandardowym stylu lub ma wyjątkowo niestandardowe wymiary i proporcje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, jedyny możliwy smoking z SuitSupply nie leży na mnie idealnie więc musiał wrócić.

Teraz trzy pytania:

1. czy jeszcze warto zamówić gdzieś RTW, jakieś sugestie?

2. gdzie w Warszawie szyć smoking na miarę i jakie to plus minus ceny?

3. Czy znacie z doświadczeń sklep z koszulami do smokingu, które są mocniej taliowane?

miłej niedzieli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, roj napisał:

Dobra, jedyny możliwy smoking z SuitSupply nie leży na mnie idealnie więc musiał wrócić.

Teraz trzy pytania:

1. czy jeszcze warto zamówić gdzieś RTW, jakieś sugestie?

2. gdzie w Warszawie szyć smoking na miarę i jakie to plus minus ceny?

3. Czy znacie z doświadczeń sklep z koszulami do smokingu, które są mocniej taliowane?

miłej niedzieli :)

Smokingi RTW w Warszawie znajdziesz u Zacka wraz z całym kompletem akcesoriów. Ale jak z dostępnością rozmiarów to nie odpowiem, bo tego typu zestawy są - na razie - totalnie poza moim zainteresowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, pozwolę sobie wtrącić moje 3 grosze z uwagi na fakt, że też z pół roku temu szukałem smokingu i w końcu stanęło na podlinkowany przez Ciebie Lazio z Susu, więc jeżeli miałbyś do niego pytania to może będę mógł coś pomóc (no chyba, że to ten "jedyny możliwy", który odesłałeś, więc już musztarda po obiedzie...). Tak jak teraz patrzę, to wybór jest większy, wtedy poza Lazio w zasadzie nie bardzo był wybór klasycznego czarnego smokingu. Potwierdzam tak jak kolega wyżej napisał - spodnie mają lampasy, generalnie smoking jest dość klasyczny, może poza tym, że marynarka ma dwa szlice, chociaż mi to zupełnie nie przeszkadzało, a i niektórzy twierdzą, że jest to dopuszczalne, chociaż klasycznie nie powinno ich być. 

Jeżeli chodzi o akcesoria, to pas, muchę i poszetkę kupiłem tu: https://tiestore.pl/kategoria/slubne-pasy-smokingowe/czarny-jedwabny-pas-smokingowy-z-mucha-i-poszetka - strona sugeruje, że do wyboru jest kilka zdefiniowanych rozmiarów, ale jak zadzwoniłem to Pan zapytał "jaki rozmiar uszyć", a że nie bardzo mogłem znaleźć jakichś opinii na forum, to po prostu pojechałem do pracowni.

Generalnie okazało się, że te pasy i akcesoria szyje niejaki Pan Aleksander na warszawskiej Woli pod swoją marką - Allex Rodberg to jego stara marka, można jego rzeczy znaleźć też pod marką Sasha Ties. Robiłem u niego także poprawki do spodni. Zestaw wyszedł mnie taniej niż w Poszetce, którą wtedy też rozważałem, a z samych akcesoriów jestem zadowolony.

Szelki wziąłem zwyczajne z Poszetki - najpierw zamówiłem białe jedwabne, ale biały jedwab ma lekko żółtawą barwę, przez co szelki na tle białej koszuli wyglądały jakby były brudne więc je zwróciłem. Z tego samego powodu wziąłem też bawełnianą poszetkę, a nie jedwabną.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, myszy napisał:

Dla mnie ten zestaw od razu odpada ze względu na gotową muchę, a nie wiązaną.

Mówisz o tym zestawie, który podlinkowałem? Mucha jest wiązana, można zamówić już zawiązaną po prostu, w opisie też jest to napisane we fragmencie:

"(...) zawiązana, gotowa do założenia z regulacją pod każdy rozmiar kołnierzyka. Muchę można rozwiązać i zawiązać ponownie według własnych upodobań"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.01.2021 o 15:33, Tanin napisał:

Smokingi RTW w Warszawie znajdziesz u Zacka wraz z całym kompletem akcesoriów. Ale jak z dostępnością rozmiarów to nie odpowiem, bo tego typu zestawy są - na razie - totalnie poza moim zainteresowaniem.

Dzięki. U Zacka patrzyłem na stronie i jest tylko jeden wariant w wersji "szalowy". 

@vinmcqueen

No właśnie to Lazio z Susu na mnie nie leży.  W moim 48 minimalnie za szerokie w ramionach i sporo w talii. 46 na pewno za mała.

Spodnie w ogóle na mnie nie leżą, ani 46 ani 48, nie ma nawet co przerabiać.. 🤔

 

Także jeśli nie ma za bardzo jakiejś rozsądnej jakości RTW z łatwym zamówieniem i odesłaniem to pozostaje opcja szycia.

Czyli gdzie w Warszawie szyć i jakich spodziewać się kosztów? 😎

 

Czy te same spodnie mogą być używane do białej i czarnej marynarki smokingowej?

Tak żeby za jednym zamachem skonstruować sobie zestaw z białą i z czarną marynarką?

 

Czy po prostu olać te smokingi i uniwersalnie mieć jeden na każdą okazję?

image.thumb.png.27aba68a310cd9e6749ad9fda7ce6526.png

 

 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że biała góra nie zawadzi na wszystkie okazje w świetle dnia :)

Z tego co już wiem to spodnie te same mogą zostać użyte do wersji tropikalnej (biała marynarka) i klasycznie wieczorowej (czarna marynarka).

Pewnie skończy się na MTM i teraz pytanie kto kogo poleca z jakiś doświadczeń ogólnie (w Warszawie)?

Na forum nie znalazłem aż tak dużo aktualnych informacji. Wg. google specjalistów jest dużo. Kogo warto brać pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pablocito napisał:

Jeśli wybierasz się na galę w Cannes to biała góra nie zawadzi. Ale i tak czarna da radęemoji3.png

Akurat zawadzi, chyba ze jestes rezyserem/aktorem i czekasz na odbior statuetki ew wchodzisz w pierwszej turze jako VIP, w przeciwnym razie goscie ktorzy wchodza po aktorach, czyli oczekujacy ale wchodzacy takze po red carpet sa zawsze w czarnych marynarkach :) Nigdy nie widzialem nikogo w Tropiku wsrod gosci. Pomijajac fakt ze ten okres w Cannes jest zawsze deszczowy i tropik sie tam nie nadaje :P Pozdrawiam serdecznie :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.