Skocz do zawartości

Kurtki woskowane, olejaki - Barbour, Filson i inne.


Żorż Ponimirski

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, iskander napisał:

Panowie, da się jakoś usunąć te "plamy" z woskowanej kurtki? Podgrzanie materiału może pomóc?

 

 

W jaki sposób one powstały? Spróbuj najpierw wilgotną gąbką powycierać, poczekać aż wyschnie, nawoskować i podgrzewać suszarką. Ja nigdy nie miałem żadnych plam, które by nie zniknęły dzięki tej metodzie, ale moje kurtki są ciemniejsze (indigo blue i navy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 16.11.2020 o 22:38, yetonek napisał:

Macie może jakiś sposób na nieco dłuższe rękawy w Barbour?

Gdzieś kiedyś na forum widziałem, że niektórzy sobie podwijają, na ten moment sam coś takiego stosuję ale nie jestem co do tego przekonany.

Próbował ktoś skracać rękawy u krawca?

kup Bedale ma fajny ściągacz i krótkie rękawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.11.2020 o 22:38, yetonek napisał:

Macie może jakiś sposób na nieco dłuższe rękawy w Barbour?

Gdzieś kiedyś na forum widziałem, że niektórzy sobie podwijają, na ten moment sam coś takiego stosuję ale nie jestem co do tego przekonany.

Próbował ktoś skracać rękawy u krawca?

Zasadniczo, niektóre modele są "zaplanowane" do podwijania, bo mają ozdobny tartan jako podszewkę. Inne nie.

Olejowana bawełna to mimo wszystko zwykła bawełna o gęstym splocie. Możną ją kroić, szyć i skracać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, spiryt napisał:

Generalnie kurtki woskowane to nie na nasz klimat.

Na zime warto mie cos z puchem. Na wiosné cos la Baracuta. I zeby nie byllo pisze to inzynier i uztykownik wsokowanych kurtek.

Nie mogę się zgodzić, przynajmniej jeśli chodzi o zastosowania wiosenno-jesienne. Mój Beaufort to zdecydowanie najczęściej noszona przeze mnie kurtka. Doskonale sprawdza się w sezonie przejściowym.

Co do zimy - zgoda, choć jest pewien użytkownik, który twierdzi zupełnie inaczej :). No ale ja jestem strasznym zmarzluchem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dzień dobry,

W kwestii rozmiarów kurtek woskowanych Barbour wyczytałem na zagranicznej stronie, że rozmiar takiej kurtki (np. 42) jest odpowiedni na osobę o obwodzie klatki piersiowej 42 cale (105cm). Oczywiście wewnętrzny obwód kurtki jest kilka cali szerszy, aby umożliwić noszenie marynarki i wykonywanie ruchów. 
 

Modele Bedale, Beaufort i Border zostały zaprojektowane do konkretnych czynności:

- Bedale jest do jazdy konnej/rowerem przez co jest krotka; ma jedna wewnętrzna kieszeń zamykana na rzep, dwie zewnętrzne kieszenie do ogrzewania rak i dwie zwykłe zewnętrzne kieszenie; rękawy maja ściągacz 

- Beaufort jest do strzelania do ptactwa przez co jest luźna i ma średnią długość; ma jedna wewnętrzna kieszeń zamykana na suwak, dwie zewnętrzne kieszenie do ogrzewania rak, dwie zwykłe zewnętrzne kieszenie oraz jedna dużą kieszeń na plecach, co jest dość nietypowym rozwiązaniem, chociaż wydaje się być bardzo praktyczne (nie lubię nosić rzeczy w rękach ani tez zgniatać książki lub gazety by się zmieściła w standardowej wąskiej kieszeni); rękawy są zapinane na rzep

- Border jest do pieszych wędrówek, przez co jest długa by chronić przed wodą z krzaków; ma cztery wewnętrzne kieszenie - jedną na zamek i jedną na suwak analogiczne do tych w Bedale i Beaufort oraz dwie wewnętrze kieszenie z wyjmowanymi podszewkami nylonowymi, by łatwo było je uprać; rękawy są zapinane na rzep

Kurtki z oznaczeniem Classic występują jedynie w kolorze Olive, natomiast bez tego przedrostka występują w 4 kolorach (Sage, Navy, Black, Rustic). 
Kurtki z oznaczeniem Classic są pokryte woskiem Sylkoil, przez co są bardziej matowe  niż pozostałe, pokryte woskiem Thornproof. 
 

Przy wyborze koloru kurtki warto tez zwrócić uwagę na wzór podszewki. Z tego co wiem do każdego koloru zewnetrznego przypisany jest tylko jeden tartan. 
 

Planuję kupić kurtkę Classic Beaufort ze względu na wosk Sylkoil, a przez to nie mam dylematu przy wyborze koloru. Odcień Olive na zdjęciach mi odpowiada.
Czy orientujecie się jakie ceny tych kurtek są u Jana Kielmana? W internecie ceny potrafią się wahać od 900 do 1600 zł, wiec rozrzut jest spory. 

 

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, wweslaw2 napisał:

Dzień dobry,

W kwestii rozmiarów kurtek woskowanych Barbour wyczytałem na zagranicznej stronie, że rozmiar takiej kurtki (np. 42) jest odpowiedni na osobę o obwodzie klatki piersiowej 42 cale (105cm). Oczywiście wewnętrzny obwód kurtki jest kilka cali szerszy, aby umożliwić noszenie marynarki i wykonywanie ruchów. 
 

Modele Bedale, Beaufort i Border zostały zaprojektowane do konkretnych czynności:

- Bedale jest do jazdy konnej/rowerem przez co jest krotka; ma jedna wewnętrzna kieszeń zamykana na rzep, dwie zewnętrzne kieszenie do ogrzewania rak i dwie zwykłe zewnętrzne kieszenie; rękawy maja ściągacz 

- Beaufort jest do strzelania do ptactwa przez co jest luźna i ma średnią długość; ma jedna wewnętrzna kieszeń zamykana na suwak, dwie zewnętrzne kieszenie do ogrzewania rak, dwie zwykłe zewnętrzne kieszenie oraz jedna dużą kieszeń na plecach, co jest dość nietypowym rozwiązaniem, chociaż wydaje się być bardzo praktyczne (nie lubię nosić rzeczy w rękach ani tez zgniatać książki lub gazety by się zmieściła w standardowej wąskiej kieszeni); rękawy są zapinane na rzep

- Border jest do pieszych wędrówek, przez co jest długa by chronić przed wodą z krzaków; ma cztery wewnętrzne kieszenie - jedną na zamek i jedną na suwak analogiczne do tych w Bedale i Beaufort oraz dwie wewnętrze kieszenie z wyjmowanymi podszewkami nylonowymi, by łatwo było je uprać; rękawy są zapinane na rzep

Kurtki z oznaczeniem Classic występują jedynie w kolorze Olive, natomiast bez tego przedrostka występują w 4 kolorach (Sage, Navy, Black, Rustic). 
Kurtki z oznaczeniem Classic są pokryte woskiem Sylkoil, przez co są bardziej matowe  niż pozostałe, pokryte woskiem Thornproof. 
 

Przy wyborze koloru kurtki warto tez zwrócić uwagę na wzór podszewki. Z tego co wiem do każdego koloru zewnetrznego przypisany jest tylko jeden tartan. 
 

Planuję kupić kurtkę Classic Beaufort ze względu na wosk Sylkoil, a przez to nie mam dylematu przy wyborze koloru. Odcień Olive na zdjęciach mi odpowiada.
Czy orientujecie się jakie ceny tych kurtek są u Jana Kielmana? W internecie ceny potrafią się wahać od 900 do 1600 zł, wiec rozrzut jest spory. 

Barbour to totalna loteria z rozmiarówką, trzeba pytać o konkretny model, zwłaszcza że firma używa kilku niezależnych systemów oznaczania rozmiaru (angielski z tymi 38/40/42 i "międzynarodowy" z S/M/L). Dość powiedzieć, że ja noszę Beauforta 38, mam też jakąś chyba (?) slim wersje Motorcycle Jacket M-kę, a w Ariel Quiltet Jacket rozmiaru L  nie wejdę, bo jest za mała...

Niemniej jednak, chyba faktycznie klasyczna numeracja działa, bo mam 95 cm obwodu w klatce piersiowej i 38 jest dla mnie odpowiednia. Aha, i to "kilka cali szerszy" to jakieś 20 cm w przypadku Beauforta, to naprawdę luźny fason. Niemniej, to chyba moja ulubiona kurtka, doskonale zaprojektowana, i jestem z niej bardzo zadowolony, a użytkuje ją już 10 rok.

Między Sylkoil a Thornproof nie widzę w praktyce żadnej różnicy. Thornproof jest może trochę bardziej "lepiący" w dotyku, ale nie pozostawia śladów.

Historycznie Barbour używał zwykłych, popularnych wzorów tartanów. dopiero w latach '90 opracowali i zarejestrowali swoje własne

barbourbeaufortoriginaljacketinsage_larg

Obecnie jednak firma nie ogranicza się do czterech podstawowych kolorów, ciągle wypuszcza nowe wersje swojej woskowanej bawełny, stąd i n we tartany.

Nie znam cen u Kielmana, ale przypuszczam, że są z górnej granicy widełek, w końcu lokal na Chmielnej kosztuje. Z reguły najtaniej było zawsze na Zalando i w internetowych sklepach z UK, teraz Brexit mógł popsuć trochę rynek...

  • Like 3
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Upatrzyłem sobie Beaufort ale kupiłem dość okazyjnie nową Bedale w wersji SL w rozmiarze 42. Mimo, że stawiałbym, że mój rozmiar to 40 to ten większy w slimowej wersji leży akurat w obrębie całego tułowia, ale tu pojawia się problem - rękawy są dość wąskie. 

O ile przy staniu i normalnym poruszaniu się nie czuć specjalnie nic to przy zginaniu ręki lekko pije w przegubie. Jakie macie doświadczenia z dopasowaniem sie materiału? Czy bawełna się rozciągnie/ułoży czy raczej nie ma sensu się męczyć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, papiez_ napisał:

Czy bawełna się rozciągnie/ułoży czy raczej nie ma sensu się męczyć? 

Ja się przyzwyczaiłem lub się ułożyło czy w jakimś stopniu dopasowało  - chyba miałem "problem" z Ashby w okolicach pach , pacha jest dość wysoko podkrojona , rękaw wąski i czułem dyskomfort szczególnie jak podnosiłem ręce . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, papiez_ napisał:

Upatrzyłem sobie Beaufort ale kupiłem dość okazyjnie nową Bedale w wersji SL w rozmiarze 42. Mimo, że stawiałbym, że mój rozmiar to 40 to ten większy w slimowej wersji leży akurat w obrębie całego tułowia, ale tu pojawia się problem - rękawy są dość wąskie. 

O ile przy staniu i normalnym poruszaniu się nie czuć specjalnie nic to przy zginaniu ręki lekko pije w przegubie. Jakie macie doświadczenia z dopasowaniem sie materiału? Czy bawełna się rozciągnie/ułoży czy raczej nie ma sensu się męczyć? 

Ten materiał to bardzo gęsto tkany, bawełniany twill. Nie rozciąga się nic a nic. Mówię tu na podstawie doświadczeń użytkownika od 12 lat tej samej kurtki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Smutna wiadomość. Filson przenosi produkcję do Bangladeszu.

Nie bardziej podłego, tańszego miejsca do szycia ubrań niż sweatshopy Bangladeszu. Oznacza to, że Filson właśnie wszedł w

jakość wykres.jpg

cash grab phase

(wykres pochodzi sprzed dziesięciu lat)

Sprawdźmy, co podają tu autorzy jako wyróżniki tej sytuacji?  http://www.ivy-style.com/from-quality-to-pr-muffys-lifespan-of-trad-clothiers.html

• There is significant confusion for traditional customers. JEST
• Some classics remain, but fewer. JEST
• There are wild fluctuations of price (higher prices, then massive sales) JESZCZE NIE
• New products are low quality and relatively expensive. JEST
• The companies increasingly outsource production to low-cost providers. JEST
• They have giant PR budgets. JEST
• Customers start to experience return fatigue ???
• There is a big opportunity for management to personally cash in with a one-time windfall BĘDZIE

Więc jeśli chcecie kupić coś Filsona, to koniecznie teraz, konieczne MitUSA, bo za 5 lat z tej marki pozostanie jedynie shell /skorupa, choć ja bym tutaj użył dosadniejszego słowa - truchło. Tak jak stało się to z Sorelem czy Hunterem, czy dziesiątkami innych firm (zwłaszcza ten drugi to książkowy przykład dla poniższego wykresu, od szkockiego heritage brandu do gównokaloszy z wysokim budżetem reklamowym)...

  • Like 2
  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Cześć,

czy ktoś poradziłby, jak najlepiej podejść do zakupu Filsona?

Czy w Warszawie można dokonać przymiarki ew. czy istnieje gdzieś opcja zakupu z łatwym zwrotem?

Zastanawiam się nad ich All Season Rain Coat, ale chciałbym go zobaczyć na żywo.

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kamil888 napisał:

Cześć,

czy ktoś poradziłby, jak najlepiej podejść do zakupu Filsona?

Czy w Warszawie można dokonać przymiarki ew. czy istnieje gdzieś opcja zakupu z łatwym zwrotem?

Zastanawiam się nad ich All Season Rain Coat, ale chciałbym go zobaczyć na żywo.

Z góry dzięki za pomoc.

Jest jeden sklep w całej Polsce, gdzie sprzedają Filsona (wyłacznie stacjonarnie) - to Faster Dog na Marszałkowskiej. Kolejny masz w Berlinie.

Jest europejska oficjalna strona Filsona, ale ceny tam to zdzierstwo, za top wybór - mniejszy niż na amerykańskiej :). Niemniej jednak, wysyłają z Włoch, a więc wewnątrz Unii, co rozwiązuje wiele problemów.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Cześć! czy ktoś z Was ma doświadczenie w przedłużaniu rękawów w kurtkach Barbour własnym sumptem?

O co chodzi:

Mam obecnie 2 rozmiary Bedale w domu (jeden do odsyłki): 38 i 40. Niestety rozmiarówka jest tak pokopana, że różnica w długości rękawów pomiędzy tymi dwoma to 3cm, ale różnica w objętości jest ogromna. W 40 mam rękawy lekko długawe (takie wolę), ale wyglądam jak w worku. 38 pasuje pod względem kroju, ale spod rękawów wystają ściągacze. Mam niestety dość długie ręce, co w połączeniu ze standardowo krótkimi rękawami w Bedale rodzi problem.

Plan mam taki, żeby zakupić arkusz materiału tutaj: Sage Waxed Cotton — Made My Wardrobe i po prostu oddać do krawca na przedłużenie rękawów. Osobiście nie widzę sensu w odsyłaniu tego do producenta - nie wiem nawet czy w Polsce jest punkt, gdzie przyjmują kurtki i ile to w ogóle zajmie. Przedłużenie rękawu to prosta operacja, jedyne czego się obawiam to jakichś dużych różnic w odcieniu materiału. Jeśli ktoś ma w tej kwestii doświadczenia, którymi może się podzielić to przyjmę każdą radę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz przeszczepić rękawy z rozmiaru 40 do 38 😁

Nie wiem czy wskazany materiał to dokładnie ten którego używa Barbour i jaki może dać efekt taka operacja . 

Można też pomyśleć o taliowaniu większej kurtki ale to też różnie wychodzi . 

Kolejna opcja spróbować innego modelu zanim cokolwiek przerobisz ;-) 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy porównywał ktoś kurtki Barbour Bedale vs Bedale SL? Na czym konkretnie polega wersja 'slim' - czy jest to tylko zmniejszenie objętości kurtki, czy też skracanie na długości?

Niestety klasyczna Bedale to krój nie dla mnie. Albo wyglądam jak w kurtce po młodszym bracie (r. 38), albo jak w worku po otyłym wujku (r. 40).

Próbowałem przymierzać Ashby w rozmiarze M i pasuje idealnie, jednak ta kurtka jest dla mnie za lekka. Zdecydowanie wolałem pancerniejszą Bedale. Stąd moje pytanie o wersję SL.

I jeszcze jedna kwestia - Bedale SL zdaje się być trudno dostępna, jest jakieś miejsce gdzie warto na nią polować, żeby nie zapłacić 2k?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczekujecie od workowatych klasycznych kurtek dobrego dopasowania. One mają być "baggy". 

Bedale SL miałem 42 i była mocno slimowa. W bluzie pod spodem czułem, że ogranicza mi ruchy - może komuś to odpowiada. Teraz chodzę w Beaufort 40 i jest idealnie. Wejdzie gruby sweter/overshirt/wełniana safari. 
Przy SL szedłbym minimum rozmiar w górę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Szanowni,

Mam kurtkę Barbour New Eskdale, czy bez problemu mogą ją konserwować/woskować dedykowanym woskiem?

1. Kurtka:
https://allegro.pl/oferta/barbour-d2100-new-eskdale-men-s-quilted-jacket-s-11602912287?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=test&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_md_obs_odziez_pla_pmax&ev_campaign_id=17996772384&gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAgK2qBhCHARIsAGACuzmx0LgYFG5O6jMd9y0c01_jZmdEu3MmAw_HJOeNZvyd4jDevJ9tJuwaAlRhEALw_wcB

2. Wosk:
https://htpoland.pl/akcesoria/403-barbour-thornproof-wax-dressing.html

Jeśli tak, to mniej więcej jak często należy kurtkę woskować oraz na ile woskowań wystarcza taka puszka? Tudzież czy znacie firmę/punkty świadczące takie usługi? Swego czasu Kielman zdaje się proponował takie historie, lecz nie wiem czy nie opierało się to tylko na pośrednictwie w wysłaniu kurtki do UK.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kacper_J napisał:

Szanowni,

Mam kurtkę Barbour New Eskdale, czy bez problemu mogą ją konserwować/woskować dedykowanym woskiem?

1. Kurtka:
https://allegro.pl/oferta/barbour-d2100-new-eskdale-men-s-quilted-jacket-s-11602912287?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=test&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_md_obs_odziez_pla_pmax&ev_campaign_id=17996772384&gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAgK2qBhCHARIsAGACuzmx0LgYFG5O6jMd9y0c01_jZmdEu3MmAw_HJOeNZvyd4jDevJ9tJuwaAlRhEALw_wcB

2. Wosk:
https://htpoland.pl/akcesoria/403-barbour-thornproof-wax-dressing.html

Jeśli tak, to mniej więcej jak często należy kurtkę woskować oraz na ile woskowań wystarcza taka puszka? Tudzież czy znacie firmę/punkty świadczące takie usługi? Swego czasu Kielman zdaje się proponował takie historie, lecz nie wiem czy nie opierało się to tylko na pośrednictwie w wysłaniu kurtki do UK.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
 

Kurtka, do której linka wkleiłeś, to kurtka typu husky, a więc lekka pikowana kurtka wykonana z poliestru. Nie jest ona ani fabrycznie nawoskowana, ani nie nadaje się do samodzielnego nawoskowania. Poliester, jak to tworzywo sztuczne, nie wchłania niczego, zatem nie przyjmie wosku.

Wosk z linku jest poprawny, natomiast służy on do przywracania wykończenia już nawoskowanych kurtek, a nie woskowania ubrań de novo.

Ja woskuje raz na dwa lata. Jedna puszka wosku wystarcza na nawoskowanie dwóch-trzech kurtek. Jest to banalnie proste - nakładasz wosk na kurtkę tak, jak nakładasz pastę na buty, masz tylko dużo większa powierzchnię do zrobienia. Potem finisz suszarką do włosów i kurtka wygląda jak nawoskowana fabrycznie.

Kiedyś sklep w Konstancinie sam woskował (nie wiem jak Kielman), ale sklep już nie istnieje. Podejrzewam, że u Kielmana mogło by przekroczyć to połowę ceny nowej kurtki z Internetu ;).

Olejaki Barboura to naprawdę bardzo fajne kurtki, kup sobie jakąś na Zalando - maja tam najtaniej - i nie baw się w samodzielne próby woskowania od zera.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.