Skocz do zawartości

Wszystko o winach.


Parmigiano

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 16.03.2020 o 23:17, Żorż Ponimirski napisał:

Czy mógłbyś podać jakieś wybitne przykłady nietrafionych rekomendacji lub win niewartych swojej ceny?

Z winami jest trochę jak z książkami - życia nie wystarczy, żeby choć dotknąć okładek. Może więc warto także podać takie do których się wraca. Ja mam z ostatniego roku trzy pozycje, które może nie będą łatwo dostępne, ale kupiłem każdą po kilka razy:

1) Hiszpańska Garnacha Miracle by El Mariscal https://www.vicentegandia.es/en/producto/el-miracle-by-mariscal/

To wino i ser Manchego - wymiękam.

Manchego Semicurado czy Curado?
Fresco lub Viejo jest trudno dostępny poza Hiszpanią i Francją, oczywiście piszę o wytworzonym z mleka pasteryzowanego, bo z niepasteryzowanego spotkałem tylko w Hiszpanii i to też tylko w regionie La Mancha.

Zachęciłeś mnie do tego wina i mam jeszcze w lodówce 4-miesięczny i 6-miesięczny. Różnica jest spora. 6-miesięczny finisz ma wyraźnie słony, a 4-miesięczny nie.


Może Añejo, także owczy, ale z mleka niepasteryzowanego i smak wydaje się trochę bardziej złożony wobec tego 4-miesięcznego Manchego.

Są tutaj koneserzy serów? Kupujecie sery dłużej dojrzewające i niszowe zza granicy przez internet? Osobny wątek na forum do rozważenia, w polskim internecie relatywnie do wina mało jest stron tematycznych.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr B - wątek o serach nawet jest, tylko dość mało popularny.

 

Co do Manchego, to ja nie wybrzydzam, jeśli ma znak określonego pochodzenia to biorę i z Lidla. Tamten był z pasteryzowanego mleka owczego i dojrzewał 3 miesiące - chyba nic niszowego. 

Sery bardzo lubię, zwłaszcza do dobrego wina, ale nie doszło u mnie do sprowadzania zza granicy, choć guanciale już raz do mnie leciało samolotem ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Kupuję od jakiegoś czasu regularnie ser rzemieślniczy typu białego - odpowiednik korycińskiego. Twórca zakręcony na tym temacie strasznie ale produkcja to raptem kilkanaście serków miesięcznie w różnych wersjach. Rozprowadzane głównie w Trójmieście.

Przez ten kontakt dostałem ostatnio sery owcze dojrzewające z Pienin bodajże. Takie 2/4 miesięczne - smak niewiarygodny.

Wytwórcy u nas to raczej pasjonaci są i niewiele takich produktów wychodzi poza ich grono. Cena dla większości konsumentów jest zaporowa.

 

Z win polecam ostatnie odkrycie - wina morawskie z okolicy Mikulova. Szczególnie winnica Vican zaimponowała mi jakością wyrobów i wiedzą co wytwarzają

Niestety do Polski nie wysyłają ale przy okazji wycieczki do Wiednia koniecznie warto odwiedzić. Widzę że dystrybutorów mają w Czechach w wielu miejscowościach.

https://www.vican.wine

 

b5eccb6150eb74c7632ae0d09067ff09.jpg&key=089390ebb141fbf3587d647360d4770c8d1dd0baf3fd79413f31f92fbdf47b8c

 

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk Pro

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.