Skocz do zawartości

Wakacje w Italii


Parmigiano

Rekomendowane odpowiedzi

Parmigiano, przebywasz tam na stale? Ja planuje tygodniowy wypad do Rzymu pod koniec czerwca, rejon troche nie ten, ale moze masz jakies ogolne wskazowki, co do wizyt we Wloszech? z tego, co slyszalem Rzym potrafi byc piekielnie drogi, a ja nie chcialbym dobic kompletnie mojego portfela.

Pozdrawiam,

dsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochwalę się, że jak byłem w podstawówce, to jeździłem do Włoch co rok na prawie dwa miesiące. W sumie mogłem tam koło roku spędzić. Nie byłem tam jednak od 2001 roku, zastanawiam się czy by nie pojechać w tym roku z dziewczyną na jakiś tydzień pod koniec wakacji. Albo Rzym, albo gdzieś nad Adriatyk chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Parmigiano a jak z dotarciem na Sycylię? Bo nie mam jeszcze wakacyjnych planów, ale we wrześniu w jakieś cieplejsze miejsce z chęcią bym pojechał, ale nie chciał bym wydrenować swojego portfela (przecież tyle pięknych rzeczy trzeba jeszcze kupić). Może poleciłbyś jakieś miejsce konkretne miejsce do wypoczynku, zwiedzania, albo niedrogi nocleg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście polecam Rzym w listopadzie... Pusto, brak kolejek w muzeach i innych atrakcjach turystycznych. Ciepło (koszula i marynarka) w sam raz na środkowoeuropejską deprechę.

Nie ma reguły. Byłem w Rzymie w listopadzie zeszłego roku. Pustawo rzeczywiście, ale przez wszystkie 5 dni jakie tam spędziłem lało tak niemiłosiernie, że Londyn przy tym to Sahara. Łącznie suchego nieba zaznałem jakieś kilka godzin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka słow tytulem wprowadzenia,mieszkam we Wloszech-Parma- juz po raz drugi,w tej chwili mija juz prawie dwa i pół roku, łącznie z pierwszym pobytem.Jak dlugo tu jeszcze zostanę? Trudno powiedzieć, wszystko jest uzaleznione od mojej pracy,dlatego staram się-tu specjalne podziekowania dla mojej ukochanej, która zawsze jest moją inspiracją i siłą napędową naszych wyjazdów tak,aby wycisnąć z naszego pobytu jak najwięcej atrakcji.

Regiony , ktore mialem okazje eksplorowac z różnym natężeniem:

Emilia-Romagna

Liguria

Lombardia

Marche

Piemonte

Sardegna

Toscana

Umbria

Veneto

Lazio-dziesiec lat temu

Puglia

Sicilia

Jezeli ktos wybiera sie do wyzej wymienionych regionow,to na pewno mogę udzielić kilku dość istotnych wskazowek:czego unikac a na co warto zwocic uwage. Ale,rzecz jasna,będzie to bardzo subiektywny osąd :)

Jesli chodzi o Sycylię,to najtanszą opcją podróży jest samolot, osobiscie lecialem http://w3.volawindjet.it/?lang= z Parmy do Catanii-samoloty lataja tej firmy takze z Warszawy-bilet kosztowal okolo 95euro-cenie podałem bagaz max waga 20kg za 8 eur w jedną stronę

Miejsca , ktore odwiedzilem :

Siracusa

Noto

Modica

Ragusa

Catania

Osobiscie najbardziej podobalo mi sie w Syrakuzach,piekne stare miasto nad morzem.

Spalismy w B&B ceny za dwojke z lazienka w przedziale od 50 do 70euro.Podrozowanie miedzy miastami na Sycylii -w tej czesci w ktorej bylem jest problematyczne,pomimo nieduzych odleglosci-50km odcinek autobus pokonuje w 2 godziny,zatrzymuje sie w kazdej mozliwej miejscowosci po drodze-transport ogranicza sie praktycznie do komunikacji autobusowej ponieważ pociąg jeździ może z 2 razy na dobę w jednym kierunku, a stacje położone są w znacznej odległości od centrum miast.Ceny za bilety podobne jak w Polsce.

Jedzenie to chyba najwazniejsza sprawa we Wloszech,jednak wcale nie jest tak latwo znaleźc lokal z dobrym jedzeniem.Najlepiej zasiegnac jezyka u miejscowych mieszkancow-warunkiem jest jednak znajomosc jezyka wloskiego,turysci sa traktowani jak dojne krowy.Ceny-miedzy od 20 do 40 euro za 2 osoby- sa uzaleznione od miejsc w ktorych chcemy jesc oraz rodzaju lokalu,my najczesciej jedlismy w Osteriach oraz Trattoriach.To co sie rzuca w oczy na Sycylii to olbrzymia roznorodnosc swiezych owocow i warzyw,ceny bardzo niskie-kg pomaranczy 0,50euro,pomidory od 0,50 do 1euro,arbuzy i melony 3szt za 2euro! Rzecz jasna na targu, ale mają one swój niezaprzeczalny koloryt.

Na pewno warto zobaczyć tę wyjątkową pod wieloma względami wyspę i zatopić sie na kilka dni w tym chaosie.

Miałbym bardzo wiele do napisania, zastanawiam się jednak co Was ciekawi. Chętnie odpowiem na pytania.

post-93-13658920159585_thumb.jpg

post-93-13658920209582_thumb.jpg

post-93-13658920210086_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekne zwłaszcza drugie zdjecie ,przypomina mi czasy kiedy przebywałem w Włoszech, chyba w 2001 r.Kojarzy mi sie z widokami na Kalabrii.Bardzo lubiłem tam mieszkac,z jednej góry widac czasem 3 miasteczka rozsypane u dołu.Spodobały mi sie tamtejsze klimaty,spokojne ciche zycie wsród ciasnych uliczek i malutkich kamieniczek.W sumie rok spedzony w Włoszech,m.in.Neapol,Bolonia i Udine.Polecam wszystkim którzy chca poznac "prawdziwe "Włochy podróz na południe,północ to juz inne klimaty.Chciałbym na starosc zamieszkac na południu i zyc tak jak zyja tamtejsi mieszkancy.

pozdrawiam

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parmigiano czy mozesz napisac jak dlugo warto sie zatrzymac na Sycylii? myslalem nad Syrakuza (nie wiem jak wyglada kwestia dostania sie tam), ale nie wiem czy jest sens tam jechac na caly tydzien. Wczesniej w planie byl Rzym, ale obawiam sie, ze finansowo nie wyrobie, dodajac razem zakwaterowanie (piekielnie drogie), wyzywienie oraz dojazd/przelot wyszlo zdecydowanie wiecej niz myslalem.

Pozdrawiam,

dsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Syrakuzy to idelne miejsce jako baza.Duzo polaczen do Catani oraz tych miejsc gdzie warto pojechac.

Zageszczenie lokali gastronomicznych na kilometr chyba jedno z wiekszych jakie widzialem,trudno sie tu nudzic,nie bez powodu krecono tu sceny z filmu Malena z Monika Bellucci :)Wydaje mi sie ze 5dni to optymany czas na pobyt w tej czesci wyspy.

Polecam hostel,jeden z najlepszych w jakich mialem okazje spac

http://www.hostelbookers.com/hostels/it ... usa/20098/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, język włoski jest uznawany za jeden z najłatwiejszych do nauki. Na pewno jest dużo bardziej "lajtowy" niż angielski. Uczę się już dwa lata, mógłbym siebie określić jako zaawansowanego. Bez problemu mogę dogadać się z Włochami, pismo też nie sprawia mi zbytnich trudności.

Oczywiście szybkość nauki zależy od osobistych predyspozycji ucznia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Kamil ,najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie byłby zakup książki

http://www.amazon.it/%C2%ABFilo%C2%BBso ... 8880167987

poniżej dwa linki, może znajdziesz tam coś interesującego

http://monsieurbespoke.blogspot.it/2012 ... ntage.html

http://ilclub.stilemaschile.it/2011/04/ ... ppiopetto/

Dzięki, ale nie znam włoskiego :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • 4 years later...
Dnia ‎19‎.‎05‎.‎2011 o 12:45, Parmigiano napisał:

Poniewaz zbliza sie duzymi krokami sezon wakacyjny,napewno sporo osob rozwaza wyjazd na wakacje do Włoch.

Ze swojej strony sluze pomoca w miare moich mozliwosci.

Pozdrowienia z goracej Sycylii.

@Parmigiano, ewentualnie inny z Kolegów - mam prośbę o pomoc w podstawowych namiarach na organizację wyjazdu wakacyjnego do Włoch. Wyjazd samochodem, raczej północne Włochy ze względu na odległość. Z uwagi na dzieci i potrzebę regeneracji raczej odpoczynek stacjonarny, choć dwa-trzy dni na jakąś eksplorację okolicy się znajdzie, więc chodzi o jakieś miejsce, gdzie można poleżeć przy wodzie, a jednocześnie żeby w promieniu jednodniowej wycieczki było coś do obejrzenia (centa outletowe też by nie zaszkodziły). Myślę o jakimś ośrodku z domkami/apartamentami, wraz z jakimiś basenami i blisko morza, z dostępem do gastronomii. Proszę o ukierunkowania w dwóch kwestiach, bo w sprawie Italii jestem zielony, byłem raz na południu, ale na wyjeździe zorganizowanym:

- jakichś polecanych miejscowości, w okolicach których warto szukać

- godnych zaufania portali/pośredników, poprzez których szukać kwaterunku (włoskiego nie znam, więc po angielsku/polsku)

Oczywiście bardziej konkretne namiary też mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.