Skocz do zawartości

Koszule non-iron


RadekM

Rekomendowane odpowiedzi

Muniek, ja trzymam w drewnianym pudełku po hmmm czekoladkach? 

Panowie, o co chodzi z "non-iron" w koszulach 100% bawełna? Domyślam się, że jest tam dodatek jakiś mądrych chemicznych związków. Jak to wpływa na komfort noszenia, zwłaszcza w lecie? 

Z moich osobistych doświadczeń wynika, że non-iron, non-iron nierówne - w niektórych pocę się jak pies i czuję swędzenie, w innych nic mi nie dolega. Generalnie staram się unikać.

 

Wydaje mi się, że była już o tym dyskusja na forum i niektórzy twierdzą, że za wszystko jest odpowiedzialny amoniak, ale mogę się mylić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Non-iron z CT nie wywołują podrażnień, nadmiernego pocenia się, wrażenia sztuczności i rzeczywiście praktycznie nie wymagają prasowania (zależy do pewnego stopnia od sposobu prania i suszenia). Post nie zawierał lokowania produktu.

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to koszula Eterna - jedyna tej firmy jaką posiadam więc zdaję sobie sprawę, że to za mało aby wyciągnąć ogólny wniosek - uszyta z ekologicznej bawełny i "easy to iron", zachowuje się jak poliestrowa zbroja. Ciekaw jestem czy tylko ja trafiłem na taką serię czy ten typ tak ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dawno temu Olimpy i Peter Finch (to chyba jakaś marka VanGrafa) Olimpy były dobre (miłe w noszeniu) od razu, te drugie po dwóch, trzech praniach. Obecnie, często używam nonajronów z CT i rzadziej z Brooks Brothers (najtańsza linia). Potwierdzam opinie kolegów o CT, z tym że dużo zależy od splotu tkaniny. Ich 'royal panama' bardzo przypadła mi do gustu, za to popelina spadła na dno szafy. Co do BB, to również materiał nosi się dobrze od pierwszego założenia. Zastanawia mnie jedynie, że po ponad roku użytkowania (średnio 1 x 1-2 tygodnie) kant na rękawach trzyma, choć koszule nie widziały żelazka :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie Eterny, obie ometkowane jako ekologiczna bawełna i non iron (czy jak piszesz easy to iron, dokładnie nie pamiętam teraz). Jedna z nich jest znakomita, przewiewna, bardzo mięciutka, rzeczywiście można nie prasować. A druga właśnie znaaacznie słabsza, czasami czuć było zginający się materiał, przestałem nosić. Linia ta sama więc wychodzi, że jest bardzo duża loteria odnośnie materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami producenci piszą non-iron na koszule z bawełny 2-ply, 3-ply, a i pewnie więcej-ply. Bardzo precyzyjnie i technicznie nie wiem na czym to polega, poza tym, że chodzi o skręcanie włókien z których powstaje pojedyncza nitka w splocie. Generalnie efekt jest taki, że tkanina jest bardziej sprężysta, nie gniecie się tak łatwo i szybko oraz prasuje niemal bez pomocy żelazka. Mam ze 2 czy 3 takie koszule i noszą się doskonale, prasują jak złoto. Ale też nie wiem czy jest możliwe wykonanie w tej technologii tkaniny o luźnym splocie. Moje koszule są akurat z ściśle tkanych, mięsistych tkanin - raczej zimowych.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Zastanawia mnie jedynie, że po ponad roku użytkowania (średnio 1 x 1-2 tygodnie) kant na rękawach trzyma, choć koszule nie widziały żelazka :?

Też się kiedyś zastanawiałem, jakimi klątwami oni to zabezpieczają. Jako, że preferuję rękawy wyprasowane na gładko, próbowałem swojego czasu wyprasować kant zaprasowany fabrycznie w tyrwhittowym non-ironie. Użyłem trzech różnych specyfików ułatwiających prasowanie, prałem kilka razy (prasując potem za każdym razem na mokro), oddałem koszulę do pralni z opcją prasowania. Kant dalej, niczym cnota trędowatej- nietknięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 years later...

Tailor Store podesłał mi reklamę takiej koszuli. Nie wiem, czy Olympia to podróbka Olimpu, ale korci mnie, żeby spróbować. 

Quote

Our state-of-the-art Non Iron dress shirt in light blue twill ensures a high-quality fit and feel throughout the day with minimal effort. The two-ply fabric and taped seams provide enhanced comfort while also maintaining a smooth, pucker-free finish, and the densely woven shirt gives a heavy body and is very opaque. Wear this gem whenever you want to impress your surroundings and make a smooth statement, this is definitely a dress shirt worthy of its name. Made to your measurements.

Czy technologia poszła do przodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.