Skocz do zawartości

Nie-wełny i prawie-skóry


damiance

Rekomendowane odpowiedzi

Jest dokładnie tak jak mówi Jabberwocky. Zamsz można uzyskać z dwoiny (spotyka się w handlu nawet zamsz z dwoiny bydlecej) jak i skóry, która nie była dwojona.

Używa się głównie skór ze zwierzą dzikich, a raczej dzikich hodowlanych :). Sarny, łosie, jelenie, owce, renifery lub kozy.

Natomias charakterystyczny dla zamszu jest sposób garbowania. (garbowanie tłuszczowe) Do garbowania używany jest najcześciej olej z wątroby dorsza, tłuszcz foczy bądz wielorybi.

Korzystanie z tłuszczów z ryb i ssaków wodnych jest konieczne, ponieważ mają szczególnie dużą zawartość kwasów nienasyconych, które u zwierzat lądowych nie występują z regóły w takich ilościach.

Jest to konieczne do procesu garbowania: we włóknach skóry , kwasy tłuszczowe łączą się z tlenem z powietrza i powodują efekt garbowania. (garbowanie przez utlenianie)

Jest to albo czyste garbowanie z użyciem tłuszczy (tradycyjna wyprawa zamszu 6-9 miesięcy :)) lub formaldehydowe garbowane wstępne z właściwym garbowaniem tłuszczowym (nowoczesna wersja zamszu).

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszania dodaje jeszcze fakt, że na pierwszy rzut oka 'dwojenie' to rozkrojenie skóry na dwie części - 'licową' i 'resztę', a z bydlęcego grzbietu da się wykroić

znacznie więcej plasterków (ciekaw jestem skądinąd _ile_ metrów kwadratowych wszystkich produktów da się uzyskać z jednego m^2 krowiego grzbietu...) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Czy ja wiem, mam dwa zimowe szaliki z akrylu, chyba już 3-4 sezon będą noszone, wiele razy prane w pralce i wciąż się dobrze trzymają, na zimę niezastąpione przez fakt, że są bardzo ściśliwe i puchowe. Na kaszmir takiej objętości trzeba byłoby wydać mały majątek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem, mam dwa zimowe szaliki z akrylu, chyba już 3-4 sezon będą noszone, wiele razy prane w pralce i wciąż się dobrze trzymają, na zimę niezastąpione przez fakt, że są bardzo ściśliwe i puchowe. Na kaszmir takiej objętości trzeba byłoby wydać mały majątek ;)

Tak a propo szalikow to ostatnio przyszlej tesciowej zachcialo sie zrobic na drutach dla mnie szalik. Poniewaz moja niechec do sztucznych tworzyw jest powszechnie znana, jakis czas szukalismy odpowiedniej wloczki. Stanelo na wysokiej klasy 100% alpace. Kupilem kilka motkow myslac ze starczy, potem dokupilem jeszcze kilka... potem dokupilem jeszcze drugie tyle i obecnie smiejemy sie ze to bedzie "najdrozszy szalik swiata", bo sama wloczka kosztowala tyle co przyzwoitej jakosci sweter :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie wiedzieć czemu straszny mamy w tym sezonie jesienno-zimowym wysyp sztucznych tkanin typu akryle, poliamidy, poliestry, itp. Trudno uświadczyć np. marynarkę bez sztucznych dodatków i to nawet u takich producentów jak Zegna czy tym podobnym. Wiem, że to pokłosie osatniego Pitti ale mnie to całkowicie odrzuca. Pseudotakninom mówie stanowcze nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem, mam dwa zimowe szaliki z akrylu, chyba już 3-4 sezon będą noszone, wiele razy prane w pralce i wciąż się dobrze trzymają, na zimę niezastąpione przez fakt, że są bardzo ściśliwe i puchowe. Na kaszmir takiej objętości trzeba byłoby wydać mały majątek ;)

Proponuje jedwabny szal. W porównaniu do akrylu to jak niebo i ziemia. Nie wiem o jakich temperaturach mówimy, ale taki szal jest bardzo ciepły i spokojnie wystarcza na polską zimę, nawet jeśli przemieszczasz się komunikacją publiczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Czy każda skóra opisana jako "hi-gloss", "polished" to skóra typu corrected grain? Czy tego typu buty będą ulegały drastycznym spękaniom jak to widać na wilu zdjęciach na tym forum?

 

Ostatnie pytanie. Skąd wiecie, że np. Loake nie używa skór full grain? Na ich stronie nie ma takiej informacji.

 

Co ciekawe ktoś tutaj napisał, że skóry corrected grain są bardziej trwałe:

http://www.choiceleather.com/xe/?document_srl=1716

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.