Skocz do zawartości

Prawidła budżetowe i te droższe - dyskusje i porady


jfk

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście, jeśli można sobie na to pozwolić. Ja pisałem o minimum - co podkreślam. Najlepiej było by zapytać któregoś z szewców, choć podejrzewam, że zarówno w ich gablotach jaki i "papierzyska" w butach na półce mają raczej za zadanie lepszą prezencję butów niż ich szeroko rozumianą konserwację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do tutejszych specjalistów od obuwia i całej reszty świata. ;-) Mianowicie: co zrobić, gdy porządne cedrowe prawidła zdecydowanie wykraczają poza budżet, a trzeba w takie akcesorium uzbroić kilka par 'eleganckich' butów z relatywnie delikatnej skóry? Jakie było by najlepsze rozwiązanie takiego problemu?

Pozdrawiam serdecznie.

Osobiście, utrzymuję w domu stałą liczbę klasycznego męskiego obuwia. Jest to liczba mieszcząca się w przedziale między 10 a 13 par. Wynika to z faktu, że w mojej ocenie taka ilość w zupełności wystarcza mi na wszystkie okoliczności uwzględniając zasadę "około 2-3 dni" wypoczynku dla każdej pary po całodziennym użytkowaniu. Dodatkowo sezonowo może przybywać deck shoes, mokasynów, lub butów zimowych. Jednak dlaczego o tym mówię? Otóż gdybym miał wydać około tysiąca złotych na prawidła cedrowe do tych wszystkich par - myślę, że co prawda chodziłbym przez jakiś czas uśmiechnięty, ale zaraz po tym przyszedłby czas refleksji i wyrzutów sumienia. Otóż ja radzę sobie w następujący sposób:

- Posiadam w domu 3 pary prawideł cedrowych, których używam do obu par butów, które traktuję jako najbardziej eleganckie i pasujące do stroju wieczorowego (2 modele czarnych balmoral/oxford shoes) oraz do ulubionej pary wiśniowych derby.Dołączona grafika

Źródło: multirenowacja.pl

- Ponadto posiadam 7 par bukowych prawideł (podkowa z drewna lipowego), które można bardzo łatwo dostać w wielu punktach w kraju.

Dołączona grafika

Źródło: fleczki.pl

Wkładam je do wszystkich pozostałych par moich derby, broguesów, mokasynów, oraz butów zimowych.

Polecam jednak przed zakupem upewnić się czy nie są one pokryte warstwą lakieru ochronnego. Jeżeli tak, do usunięcia starej powłoki używamy odpowiedniego preparatu w formie żelu, który rozmiękcza lakier. Smarujemy fragment powierzchni grubą warstwą żelu, czekamy kilka minut aż lakier wchłonie żel i zeskrobujemy zewnętrzną warstwę szpachelką, dłutem lub dowolnym innym narzędziem. Następnie pozbawione lakieru prawidło musimy solidnie "przytrzeć" papierem ściernym. Ja do tej czynności używam szlifierki lub diaxa, bo jest zdecydowanie szybciej i przy kilku parach prawideł nie padam później ze zmęczenie, ale można również użyć rolki papieru ściernego zakupionego w sklepie budowlanym. Oto co robimy w skrócie. Ścieramy warstwę drewna do momentu kiedy będzie ona bardzo rozgrzana i poczujemy zapach trocin. Wówczas należy odstawić na bok prawidło i zająć się kolejnym. Powtarzamy czynność na drugim prawidle, potem trzecim itd. Chodzi o to, żeby każde prawidło od momentu nagrzania mogło się schłodzić przez co najmniej jedną minutę. Potem należy powrócić do niego i powtórzyć etap rozgrzewania. Wystarczy wykonać taką czynność 3 razy na każdym prawidle. Skupiamy się przede wszystkim na części nosowej gdzie nie występuje żebrowanie. Zapewniam Was, że taki zabieg wykonany raz w roku sprawia, że prawidła wykonane z mniej szlachetnego drewna niż cedr, nabędą unikatowe właściwości pochłaniania przykrych zapachów i wilgoci oraz wysuszania i dekarbowania skóry.

- W przypadku pozostałych butów (chukka, deck, mniej eleganckie półbuty i inne) używam bukowych prawideł na sprężynie lub zwykłych plastikowych. Uważam, że w tym przypadku są one zdecydowanie wystarczające.

Dołączona grafika

Źródło hurtszewski.com

Dołączona grafika

Źródło: sklep.saphir.pl

Dlatego moim zdaniem powinieneś zakupić jak najwięcej regulowanych prawideł wykonanych z łatwo dostępnego i tańszego drewna niż cedrowe, które po ww zabiegu będzie miało podobne właściwości (wyłączając niesamowity zapach cedru ;)) Jak dobrze poszukasz to dostaniesz je już od 20 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą to ścieranie to nie mój wymysł lub fanaberia. Dowiedziałem się o tym od zaprzyjaźnionego szewca w Nijmegen. Później zresztą wszyscy warszawscy szewcy zrzeszeni w cechu potwierdzili mi skuteczność tej metody (nie rozmawiałem tylko z nikim od Kielmana).

Morał jest taki, jak już ktoś tutaj napisał że lepszy rydz niż nic, ale oczywiście najbardziej zawsze pragniemy prawdziwków. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

W zimie i jesienią noszę buty z wyższymi cholewkami - tuż nad kostkę i kilka cm nad kostkę. Obecnie używam zwykłych prawideł od niskich półbutów ale widzę, że skóra cholewek nie układa się ładnie i może trwale się zdeformować.

Wiem, że do butów z długimi cholewami np. do oficerek są specjalne prawidła również do cholew - misterne "układanki" z drewnianych, dopasowanych "klocków".

Czy do butów ponad kostkę też istnieją specjalne prawidła? Gdzie je można kupić?

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowanie starych prawideł jest absurdalne.

Po pierwsze nie wiadomo tak na prawdę czy nie były np do oficerek bespoke - mogą mieć różne wymiary. Po drugie stare drewno nie wiadomo w jakim jest stanie i jakie ciekawoski ma w sobie.

Podchodząc do sprawy ekonomicznie proponuję założyć zwykłe prawidła a w cholewkę współczesne prawidła do cholewek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.