Skocz do zawartości

Szorty, krótkie spodenki, a klasyczna męska elegancja


greyman

Rekomendowane odpowiedzi

Zmęczony i znudzony po latach noszenia szortów typu "bermudy" postanowiłem wrócić do prawdziwych krótkich spodenek - takich zasłaniających jedynie pośladki, najchętniej białych (jak spodenki tenisowe z lat 70), podobnych do tych http://menshortshorts.blogspot.com/2008/11/short-shorts-are-back-forums-talk-about.html.

Czy w Polsce można coś takiego kupić? Jak się tego typu spodnie mają do klasycznej elegancji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezastąpiony Lawrence Fellows. Proszę zwrócić uwagę na szorty pana na leżaczku. Kolejny mit padł. Do szortów można jednak założyć marynarkę.

A czy ktos kiedys twierdzil, ze nie mozna???

W tym watku nie chodzi o szorty, tylko o "majtki" z grubszego materialu w ktorych mozna skopac ogrodek latem ... ale nie pokazywac sie ludziom :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szorty z definicji są krótkie, no chyba , że znasz greyman długie szorty ;)

Co do ekstrakrótkości - jasne, ale do uprawiania sportu. Na miasto - nie, chyba, że jesteś kobietą. Męska wersja nazywana jest całkiem adekwatnie: jajognioty ;)

Te ostatnie mam na mysli :D. Nie wyrazilem sie scisle ....mowiac o szortach myslalem o bermudach ... cos podobnego jak na rysunku powyzej.

Noszenie zas marynarki do krotkich spodni wyprobowalem .... jest w niej najzwyczajniej za goraca w dzien, kiedy za wzgledu na upal zakladasz krotkie spodnie. Moze w chlodniejszy wieczor ... ale w upale (jak na rysunku) siedziec w marynarce i krotkich spodniach to znaczna przesada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się tego typu spodnie mają do klasycznej elegancji?

Imho nie mają się wcale :)

Takie krótkie spodenki - zwane nieco złośliwie "kapielówkami" - są wyjątkowo mało eleganckie i wymagają zgrabnych nóg. Ja zdecydowanie preferuję długość do kolan.

[qoute=zaki]Niezastąpiony Lawrence Fellows. Proszę zwrócić uwagę na szorty pana na leżaczku. Kolejny mit padł. Do szortów można jednak założyć marynarkę.

Kiedyś chyba Vislav skomentował tę lub podobną ilustrację. Jeśli dobrze pamiętam - pochodzi z czasów, gdy panowie powszechnie nosili marynarki (zamiast obenych bluz, kurtek itp.). Pan założył sobie z jakiegoś powodu marynarkę, ale na pewno okazja (okolica, świadkowie itp.) była bardzo nieformalna. Ale - patrząc od strony technicznej - na pewno założyć można :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie szorty kojarzą mi się z filmem 'brueno'. dramat.

kwestia marynarki do krótkich spodni była już omawiana i rozstrzygnięta pomyślnie.

Nie jest istotne jak zostala owa kwestia rozstrzygniete, lecz czy sie w niej nie ugotujesz przy czterdziestu stopniach :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja nie wiem czy pan na leżaczku ma na sobie marynarkę czy krótki szlafrok.

Myślę, że sprawa przedstawia się podobnie jak z koszulami z krótkim rękawem które powstały niejao z musu - musiano jakoś "ochłodzić" klasyczny mundur dla oddziałów kolonialnych.

Koszula z dlugimi rekawami (biala) a pod nia t shirt bardziej chroni przed upalem jak koszula z krotkim rekawem ... lecz koszula i na nia zalozona marynarka, to troche inna "bajka" :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja nie wiem czy pan na leżaczku ma na sobie marynarkę czy krótki szlafrok.

Myślę, że sprawa przedstawia się podobnie jak z koszulami z krótkim rękawem które powstały niejao z musu - musiano jakoś "ochłodzić" klasyczny mundur dla oddziałów kolonialnych.

Koszula z dlugimi rekawami (biala) a pod nia t shirt bardziej chroni przed upalem jak koszula z krotkim rekawem ... lecz koszula i na nia zalozona marynarka, to troche inna "bajka" :D
Chodziło mi bardziej o to, skąd mógł się wziąść taki wzór noszenia szortów. Podobnie jak koszula z krótkim rękawem nie należy do kanonu KME tak też marynarka z szortami które zostały wprowadzone na potrzeby wojska.

Natomiast jesli chodzi o praktyczność takiego munduru to pamiętać należy, że noszone były w koloniach, w krajach w których oprócz okołopołudniowych upałów były mroźne wieczory i noce - w takich jak sądzę sytuacjach noszono taki właśnie zestaw. Niemniej podejrzewam, że też sukienna kurtka mogła także chronić od upałów przez akumulację wilgoci z potu. Kiedyś czytałem na temat umundurownia do rekonstrukcji. Jeden z uczestników pisał, że pod drelichowe spodnie muszą zakładać długie kalesony nawet w upały bo inaczej obtarcia murowana, tak też robiono przed wojną. Ale co zaskakujące w takim zestawie nie jest wcale tak gorąco.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi - rozumiem, że sprawę zastosowania takiej odzieży w kontekście elegancji mamy wyjaśnioną (jedynie wakacyjno-plażowe). Co do wygody - ja nie pamiętam, bym w dobrze skrojonych spodenkach źle się czuł (za to niezbyt przyjemnie odczuwam bawełniane bermudy w samochodzie).

Jakie macie doświadczenia z chodzeniem w upał z koszulami z długim rękawem i z podkoszulkiem na ramiączka? Obserwuję, że niektórzy panowie tak chodzą - ja jednak nie wyobrażam sobie takiego ubrania, zwłaszcza przy dużej wilgotności powietrza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewiewna, lniana lub z bardzo rzadko tkanej wełny marynarka, wbrew pozorom lepiej chłodzi podczas upałów niż chodzenie w samej koszuli. Z jednej strony zatrzymuje silne słońce, a drugiej, pracując, powoduje lepszą cyrkulację powietrza

Sadzisz, ze bardziej chlodzi jak luzna, bawelniana koszula z dlugim rekawem zalozona na luzny t-shirt?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem możliwe ( mam wszystkie koszule w identycznym fasonie, więc nie są one luźne ), ponieważ padające słońce na koszule nagrzewa materiał przylegający do skóry, szczególnie w okolicy rękawów i karku. Ciepłe powietrze nie ma którędy za bardzo uciekać, ponieważ blokuje je mankiet i kołnierz. W przypadku nałożenia marynarki, po pierwsze wełna mniej się nagrzewa, po drugie przestrzeń między marynarką i koszulą jest o wiele luźniejsza, więc przy chodzie ciepłe powietrze jest odprowadzane z łatwością przez rękawy oraz inne rejony marynarki.

Idąc w marynarce, powodujemy ruch materiału, przez co ciepłe powietrze jest w pewnym stopniu wypompowywane na zewnątrz przez podnoszenie się i opadanie materiału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.