Skocz do zawartości

Białe ślady na ciemnych spodniach po praniu (zdjęcia)


Maciej83

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Od dłuższego czasu borykam się z problemem jak w temacie. Dotyczy to głównie jednej pary chinosów i jednych spodni dżinsowych. Poniżej są zdjęcia obrazujące problem.
Pomimo różnych prób, nie udało się znaleźć rozwiązania. Rzeczy, które już przetestowałem, bez efektu:

  1. Pranie z użyciem jedynie płynu do ciemnych tkanin.
  2. Włączenie trybu dodatkowego płukania po praniu głównym.
  3. Wywrócenie spodni na lewą stronę do prania.
  4. Odkamienianie pralki specjalnymi płynami ze sklepu.

Kilka własnych uwag/spostrzeżeń:

  1. Plamy pojawiają się głównie na prawej (widocznej) stronie spodni, niezależnie od ich wywrócenia (na lewo lub prawo) podczas prania, co może sugerować, że plamy pojawiają się na konkretnym typie splotu.
  2. Prane są w 40°C, program "tkaniny delikatne".
  3. Woda jest średniotwarda, ale nie ma to chyba znaczenia.
  4. Nie wszystkie ciemne spodnie mają plamy po praniu. Niektóre też mają, ale mniej, a niektóre w ogóle. Te ze zdjęć to akurat skrajny przypadek.

Czy ktoś z Was spotkał się z podobnym problemem i zna rozwiązanie?

20201213_131450.jpg

20201213_131457.jpg

20201213_131524.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Maciej83 changed the title to Białe ślady na ciemnych spodniach po praniu (zdjęcia)
  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

@Maciej83 w każdym razie ja mam podobny problem ze spodniami z KappAhl - dwie pary (98% bawełna, 2% elastan). Stosuje proszek dla alergików bez zapachowy, dodaje tylko płyn do utrzymania koloru i po każdym praniu muszę wstawiać na dodatkowe płukanie. Inaczej wygląda to jak u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Zauważyłem, że na tym samym modelu spodni, ale w jasnych kolorach problem praktycznie nie występuje. Tkanina jest identyczna, różnią się tylko kolorem. Na ciemnych spodniach zostają plamy, a na jasnych (jasnoniebieskie i beżowe) plam praktycznie zero. Mam też inne ciemne ubrania, na których problem plam nie występuje.

To wszystko prowadzi do wniosku, że występowanie problemu zależy od tego jaką chemią została potraktowana tkanina podczas produkcji - albo trafisz na bubla, albo nie, wychodzi przy pierwszym praniu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.07.2021 o 18:00, Maciej83 napisał:

Zauważyłem, że na tym samym modelu spodni, ale w jasnych kolorach problem praktycznie nie występuje. Tkanina jest identyczna, różnią się tylko kolorem. Na ciemnych spodniach zostają plamy, a na jasnych (jasnoniebieskie i beżowe) plam praktycznie zero. Mam też inne ciemne ubrania, na których problem plam nie występuje.

To wszystko prowadzi do wniosku, że występowanie problemu zależy od tego jaką chemią została potraktowana tkanina podczas produkcji - albo trafisz na bubla, albo nie, wychodzi przy pierwszym praniu. :)

Przy starej pralce miałem taki sam problem. Nie jest to problem spodni (u mnie Incotex i Pantaloni Torino) tylko pralki i stosowanych środków piorących. Zmiana pralki rozwiązała problem. Co więcej dało się doprać te stare plamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maciej83, wydaje mi się, że masz zaszlamioną pralkę (najczęściej przyczyną jest używanie kapsułek do prania albo zbyt duża ilość proszku, ale też niska temperatura prania). Kup w lidlu środek do czyszczenia pralki W5 (mała granatowa butelka plastikowa) albo kwasek cytrynowy i zapodaj do pojemnika na proszek. Wymyj dokładnie fartuch pralki i pojemnik na detergenty. Nastaw pranie na co najmniej 60 stopni (bez wirowania). Jeśli pralka jest mocno zaszlamiona procedurę być może trzeba będzie powtórzyć. Profilaktycznie raz w miesiącu pierz ręczniki w 90 stopniach i co 3-4 miesiące włącz pustą pralkę z kwaskiem cytrynowym. Zmniejsz też ilość proszku względem tej sugerowanej przez producenta.

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Grafa napisał:

@Maciej83, wydaje mi się, że masz zaszlamioną pralkę (najczęściej przyczyną jest używanie kapsułek do prania albo zbyt duża ilość proszku, ale też niska temperatura prania). Kup w lidlu środek do czyszczenia pralki W5 (mała granatowa butelka plastikowa) albo kwasek cytrynowy i zapodaj do pojemnika na proszek. Wymyj dokładnie fartuch pralki i pojemnik na detergenty. Nastaw pranie na co najmniej 60 stopni (bez wirowania). Jeśli pralka jest mocno zaszlamiona procedurę być może trzeba będzie powtórzyć. Profilaktycznie raz w miesiącu pierz ręczniki w 90 stopniach i co 3-4 miesiące włącz pustą pralkę z kwaskiem cytrynowym. Zmniejsz też ilość proszku względem tej sugerowanej przez producenta.

Zastosowałem kiedyś ten środek W5, wszystko wg instrukcji, włącznie z odpaleniem na najwyższej temperaturze. Kolejne pranie i plamy nadal występowały.

Kwasek cytrynowy czy ocet usuwa zanieczyszczenia nieorganiczne czyli kamień, ale nie wiem jak zanieczyszczenie kamieniem może przekładać się na występowanie plam na ubraniach.

Kapsułek nie stosuję, do ciemnych tkanin używałem kilku różnych płynów (obecnie Domol Black).

Nie twierdzę, że nie macie racji, ale przynajmniej u mnie czyszczenie nic nie daje, może robię to nieumiejętnie. W każdym razie zmiana modelu spodni wychodzi na razie taniej niż zmiana modelu pralki. ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.