Skocz do zawartości

[Budapeszt] Buty i nie tylko


adam100

Rekomendowane odpowiedzi

Mógłby kolega jeszcze (…) napisać parę słów o zakupach obuwniczych w Budapeszcie. Gdzie warto? Za ile? Itd.

Witam,

Nie jestem pewien czy to dobre miejsce na tego typu posty, ale skoro zostałem wezwany do tablicy pozwolę sobie odpisać tutaj. Ze względu na stosunkowo niewielką ilość czasu – w zasadzie jedno popołudnie, z czego lwią cześć spędziłem na mierzeniu, zmuszony byłem ograniczyć się do najbardziej dostępnych i zapewne najpopularniejszych miejsc.

Na początek 3 punkty leżące w odległości może 20 metrów od siebie. Ulica Haris Koz, łatwo znaleźć. Niedaleko, do końca grudnia jest kiermasz świąteczny, a więc można ewentualną osobę towarzyszącą wysłać na oglądanie całej masy świątków i nie tylko.

Poniższe sklepy oferują moim zdaniem buty podobnej jakości i w zbliżonych cenach, które plasują się mniej więcej w przedziale 400-550 EUR. Cordovan ok. 700 EUR. Poziom cenowy chyba pozwala ocenić o jakiej mniej więcej półce rozmawiamy. O ile byłem w stanie to ocenić, to skóry bardzo dobrej jakości, delikatne, a jednocześnie tam gdzie trzeba to solidne. Podeszwy to głównie Rendenbach. Ogólnie nie miałem się do czego przyczepić.

Zwłaszcza w dwóch pierwszych punktach sporo ludzi ogląda i przymierza. Można spotkać zarówno stylowo ubranych mężczyzn, jak i gości w rozczłapanych sneakersach. Chociaż to zapewne to strój podróżny.

VASS

http://vass-cipo.hu/

Dużo zostało w Internecie powiedziane, a więc cóż można dodać? Firma znana i nie wymaga raczej dodatkowych komentarzy. Od siebie mogę dodać refleksję, że w moich oczach, nie licząc kolekcji włoskiej, buty wizualnie sprawiają ciężkie wrażenie. Ale to chyba taki styl. Nie wiem, czy na drobniejszych mężczyznach dobrze się takie obuwie prezentuje. Oczywiście tweedy itp. pomogły by zrównoważyć to wrażenie. Jednocześnie w butach zimowych (trzewikach zwłaszcza) nie wypatrzyłem podwójnej podeszwy, przez co wyglądały mało zimowo. Natomiast wspomniana linia Italian jest znacznie bardziej nowoczesna, kopyta smuklejsze itp. Bardzo ładne.

Czy warto kupić? Aby odnieść się do jakiejś znanej marki, to w cenie „zwykłych” c&j można dostać, jedne z najlepszych butów gotowych na świecie. A czy się to opłaca, to już każdy musi sam ocenić.

DINKELACKER / BUDAY SHOES

http://www.heinrich-dinkelacker.de/

http://www.budayshoes.com/

Zaraz obok mamy buty Niemca, który szyje (czy też zleca szycie, tutaj się nie orientuję) na Węgrzech, czyli Heinrich Dinkelacker oraz węgierska marka Buday Shoes. Dinkelacker jakieś dodatkowe 50 EUR wymaga. Buday shoes robione są małej manufakturze przez kilka osób, oczywiście ręcznie itp. itd. Buty Buday i Dinkelacker są bardzo podobne, zgaduję, że robione są w jednym miejscu, ale to tylko moje przypuszczenie. Te jak i buty Vassa niewątpliwie mają wspólne źródło inspiracji, czyli szewstwo węgierskie jak nie trudno się domyśleć. Natomiast tutaj stylistyka butów jest trochę odważniejsza. Czyli zazwyczaj łączenia skór w różnych kolorach, czy fakturach. Często kontrastujące przeszycia.

Ceny wyjściowe podobne jak u Vassa, jakość i materiały też. Natomiast w sklepie lubią gotówkę – od razu jest zniżka, prawidła, można popróbować swoich sił w negocjacjach cenowych. Dodatkowo pierwsza konserwacja buta (ale nie wymiana podeszwy) jest gratisowa. Wystarczy przysłać obuwie.

Osobiście zastanawiałem się nad butami w cordovanie. Były bardzo wygodne, smukłe. Naprawdę mi się podobały. Ale potem spojrzałem po raz drugi na to bordowo-ciemnogranatowe cudo z kontrastującymi przeszyciami i stwierdziłem, że to jednak nie dla mnie. Może jakby jeszcze miały jakiś dzwoneczek, aby na pewno każdy spostrzegł je z daleka...

ROZSNAI

http://www.rozsnyaishoes.com/

Buty dla naprawdę mocnych ludzi. Oczywiście i klasykę można znaleźć, ale myślę, że poniższe zdjęcie pokazuje kreatywność twórców. Akurat poniższego modelu nie widziałem, ale i bez trudu tak lubiane na forum kwadraciaki można znaleźć, różne mniej lub bardziej ekstrawaganckie kolory i wzory. Oczywiście jakościowo klasa sama w sobie. Tutaj możliwe, że sobie to wymyśliłem, ale wydaje mi się, że pierwsza wymiana podeszwy jest gratis.

Dołączona grafika

Każdy z powyższych sklepów oferuje również buty na zamówienie, ale o ceny się nie pytałem. Vass chyba od 600 EUR, myślę, że pozostali podobnie

TOTH ISTVAN

http://www.toth-lovaglocsizma.hu/

Trochę dalej, przy głównym targowisku znajduje się warsztat szewski P. Totha. Buty sprawiają pozytywne wrażenie, ale po macaniu, oglądaniu pod światło Vassa i spółki, jednak odstają od stawki zarówno w kwestii jakości skór, wykończenia, ale i kształtu samego buta. Ceny od 250 EUR plus przesyłka, czyli jakieś 20-30 EUR. Oczywiście buty na miarę. Przykładowo, wysokie czarne trzewiki z bawolej skóry z określoną przeze mnie „customizacją” wyniosłyby 270 EUR. Myślę, że można by się jeszcze trochę potargować.

Szewc jest chyba dosyć popularny, przyszedł przy mnie jakiś Anglik odebrać trzewiki plus płacił za trzy dodatkowe pary i odgrażał się, że jego koledzy już idą. Acha – szewc tylko po węgiersku mówi, ale jest asystentka i nie ma problemu z komunikacją.

O butach męskich to chyba tyle. Uff, rozpisałem się jak nigdy.

Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Wczoraj miałem okazję oglądać ich buty i naprawdę zrobiłem duże oczy. Jest i Horween i Perlinger (skóra, na której szyje m.in. Vass) i Rendenbach, a więc firmy robiące na entuzjastach duże wrażenie. Polecam wybrać się od razu do sklepu fabrycznego w Budapeszcie:

1027, Budapest, Margit körút 4

http://www.budayshoes.com/

Dostępne online m.in tutaj:

http://www.schuhmanufaktur.biz/rdanis/S ... day.html#5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba gdzieś miałem ich cennik ... ceny 500-600 eur za konwencjonalne skóry?

Witam,

gdy ostatniej jesieni oglądałem ich ofertę w sklepie stacjonarnym to ceny zaczynały się o te 100 EUR mniej. Za 400-430 EUR spokojnie można było kupić buty. I jak swego czasu wspominałem, przy płatności gotówką można wytargować rabat.

Nie rozumiem skąd się bierze ten powszechny pogląd, ze buty miarowe u Vass'a kosztują 500, 600 EUR? :? Jesteś już kolejna osoba, która tak twierdzi...

Wydaje mi się, że widziałem cennik z takimi właśnie stawkami. Z tym, że nie miarowe, a „kastomizowane” (jest lepsze polskie słowo?).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem skąd się bierze ten powszechny pogląd, ze buty miarowe u Vass'a kosztują 500, 600 EUR? :? Jesteś już kolejna osoba, która tak twierdzi...

Wydaje mi się, że widziałem cennik z takimi właśnie stawkami. Z tym, że nie miarowe, a „kastomizowane” (jest lepsze polskie słowo?).
Panowie, uporzadkujmy pewne kwestie, custom shoes od Vass'a to nie jest obuwie miarowe, a jedynie formula MTO (made to order), czyli zwiazana z doborem dodatkow i ingerencja w pewne, ograniczone konstrukcja, cechy i wyglad zewnetrzny buta. Nie jest to w żaden sposob zwiazane z mierzeniem stopy klienta, tak samo jak w innych manufakturach/fabrykach (vide Alfred Sargent). Made to order to nie made to measure.

O cenach butow bespoke u Vass'a nikt nie pisze, bo cena jest jednak zaporowa. Poza tym jest to jedyna kategoria, gdzie cena nadal pozostaje na gebe i w duzym stopniu zalezy od projektu. Mój kolega 2 lata temu placil za klasyczne budapesztanki na miare rownowartosc ok. 4200 zlotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Przeprasza za opóźnienie w odpowiedzi, ale dopiero teraz zobaczyłem Twoje pytanie i wyjaśnienie.

Lotniki bezszwowe, szyte na miarę u Vassa, mierzenie dwa tygodnie wstecz, skóra cielęca.

Cena na starcie 590 Euro, po drobnych modyfikacjach z mojej strony – 630 Euro. Bespoke nie RTW.

RTW mogłem sobie kupić od ręki za 390 Euro, a jeśli ktoś z forum ma ochotę na Vassowe RTW – wystarczy napisać maila do zakładu, przesłać zrobione przez siebie pomiary (albo podać wielkość i tęgość zamawianego obuwia) plus kolor i model z oferty. Potem przelać kasę na konto wraz z opłatą za wysyłkę FedExem do Polski.

To tyle a propos kosmicznych cen bespoke Vassa.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Moim zdaniem nie ma szans. Co najwyżej możesz ustrzelic jakiś węgierski odpowiednik Rylko lub Wojasa. Generalnie jak tak patrzę na szybko na listę węgierskich producentów obuwia to w tym zakresie cenowym będzie Ci cieżko cokolwiek znaleźć, oczywiście biorąc pod uwagę stylistyczne preferencje większości forumowiczow (jak rozumiem jakość nie jest dla Ciebie istotnym kryterium).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jest, ale póki co jakość zbliżona do NC mi wystarcza (mam jedną parę butów i sprawuję się dobrze, ale też nie mam porównania z wyższą półką), natomiast nie stać mnie też na buty za 150-200 euro czy więcej. No cóż, w takim razie zwiedzanie Budapesztu ograniczę do zabytków, dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Odwiedziłem dzisiaj ulicę Haris Koz, gdzie nie znajdziemy 3 sklepów z butami, jest ich obecnie 7.

Chciałem kupić jedną parę, pierwszy był Vass. Sklep który sprzedaje RTW w cenie 370 - 450 euro, a obsługuje mnie pan w koszulce polo i adidaskach. Nieźle.

Następnie Buday po sąsiedzku gdzie był już Pan w trampkach, t-shircie i jeansach, który w dodatku grał na komórce...

To tak trochę w kontekście krytyki która posypała się na Romana, że nie sprzeda tkanin przy takich meblach w swoim salonie... Jak widać Vass ma się całkiem dobrze mimo atmosferze panującej w salonie.

Chciałem jednak polecić inny adres, niedaleko znajduje się sklep Kaczian [ulica Regiposta 14], sklepik nieduży, obsługuje nas właścicielka, która przejęła interes po babci. Panie od 57 lat ręcznie wyrabiają krawaty, muszki i fulary. Muszki robione są pod wymiar kołnierzyka i oczywiście nie są zawiązane fabrycznie. Krawaty dostępne są jedwabne, wełniane i jakieś 'mixed-fibres'. Wszystkie krawaty są z podszewką. Ceny? Śmieszne, kupiłem dwa wełniane krawaty za łącznie 5000 ft [circa 70 zł], najdroższe krawaty były w granicach 8000 ft [115 zł]. Muszki podobnie, tak samo fulary. Pani realizuje zamówienia indywidualne [określona szerokość, długość, materiał itd]. Polecam z całego serca.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając Twój wpis wyobraziłem sobie trochę podupadły sklepik, w którym zatrzymał się czas, a tu proszę: nawet mają stronę internetową (częściowo także po angielsku i niemiecku): http://www.kaczian.hu/oldal/?page_id=19

Ciekawy sposób ekspozycji muszek:

Dołączona grafika

Niestety nie udało mi się znaleść informacji o sprzedaży wysyłkowej. Czy może pytałes jak to u nich wygląda?

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Będę w Budapeszcie po weekendzie. Pierwsze kroki skieruje do hotelu. Drugie po krawaty :) Dziękuję za namiary.

EDIT 20/12/2012

Odwiedziłem sklep Koczian.

Sklepik malutki, panie ledwo mówią po angielsku czy niemiecku. Na sprzedaż wysyłkową bym nie liczył;)

Produkty z różnych materiałów. Znajdzie się też coś z poliestru;)

Oglądałem jedwabne poszetki, fulary, krawaty i muchy - materiał bardzo przyjemny w dotyku. Wybór przyzwoity, ale bez przesady.

No i ceny - nie są już takie jak pisał Roland :( tylko tak 2 razy wyższe, więc nie jest to eldorado.

Krawaty, fulary 5200 HUF czyli ca 80 zł za sztukę. Muchy chyba trochę tańsze.

Poszetki jedwabne za 10 i 14 Euro - nie wiem dokładnie od czego zależy podział, ale chyba jednobarwne są tańsze.

Ostatecznie zdecydowałem się na 2 fulary. Jeden będzie na prezent.

post-2693-13658923841944_thumb.jpg

post-2693-13658923842458_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.