Skocz do zawartości

Pierwsza dwurzędówka.


macaroni

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie dot. butonierki w marynarkach dwurzędowych.

Czy istnieje określona długość butonierki (np. 1 cal) w takich marynarkach:

http://www.essentialstyleformen.com/wp- ... prince.jpg

IMO to okolo 3 cm. Co myślicie? A może wiecie?

Czy powinna być ona pozioma, czy może powinna być równoległa do krawędzi klapy? Mi bardziej podoba się wersja równoległą do krawędzi klapy niż taka jak u Karola na tym zdjęciu. Będę wdzięczny jeśli ktoś zajmie stanowisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

3 cm to dla mnie za dużo, posiadam 4 marynarki dwurzędowe (w tym dwie używane jako odd jacket) i w żadnej nie posiadam tak szerokiej butonierki. Wymiary, które przed chwilą zmierzyłem to mniej więcej odpowiednio: 2 cm (RTW), 2 cm (MTM), 2,2 cm (MTM), 2,4 cm (RTW). 3 z 4 butonierek mam wszytych poziomo (czyli wg. Twojej terminologii niemal prostopadle do krawędzi klapy) i tak też preferuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość długa butonierka to zdaje się specjalność Savile Row.

W swoim blogu Thomas Mahon pisze

If you’re not experienced enough to spot a bespoke suit from a single glance across the bar, a really simple guide is to check out the lapel hole. On Bespoke, it’ll be dead straight and look a bit longer than your used to seeing on ready-to-wear i.e. it should be an inch and 1/8th, exactly.

źródło

Sam lubię właśnie taką wielkość zarówno w marynarkach jedno jak i dwurzędowych. Jeżeli chodzi o kąt to moim zdaniem butonierka powinna być równoległa do górnej krawędzi klapy (czyli tak jak u Karola na zdjęciu).

post-117-13658920882749_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy kto próbował włożyć porządnego goździka w butonierkę, wie że potrzeba przynajmniej cala na to. Niestety taka szeroko butonierka jest mało estetyczna bez kwiatka. Coś za coś. Na 1 cal i 1/8 zdecydowałbym się tylko, jeśli planowałbym nosić przynajmniej raz w miesiącu kwiat w butonierce do takiej marynarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Panowie! A kto wie dlaczego dwie butonierki?

stylistyczny dodatek, aby podkreślić symetrię, nic więcej. Poza tym klapy w dwurzędówkach są zwykle szersze i zdaje mi się, że umieszczenie butonierki z drugiej strony sprawia, iż patrząc na marynarkę oko nie 'ucieka' za bardzo w jedną stronę.

Każdy kto próbował włożyć porządnego goździka w butonierkę, wie że potrzeba przynajmniej cala na to. Niestety taka szeroko butonierka jest mało estetyczna bez kwiatka. Coś za coś. Na 1 cal i 1/8 zdecydowałbym się tylko, jeśli planowałbym nosić przynajmniej raz w miesiącu kwiat w butonierce do takiej marynarki.

Zaki, przepraszam i nie zrozum mnie źle, ale mimo, iż imperialne jednostki nie są mi obce, zdecydowanie wolałbym, żeby ludzie z kontynentu posługiwali się systemem metrycznym ;) Podawanie długości używając określeń takich, jak 1/8, 7/8 czy 5/9 cala zostawiłbym panom, którzy używają ich od urodzenia i potrafią je sobie wyobrazić, tak, jak my centymetry i milimetry :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaki, przepraszam i nie zrozum mnie źle, ale mimo, iż imperialne jednostki nie są mi obce, zdecydowanie wolałbym, żeby ludzie z kontynentu posługiwali się systemem metrycznym ;) Podawanie długości używając określeń takich, jak 1/8, 7/8 czy 5/9 cala zostawiłbym panom, którzy używają ich od urodzenia i potrafią je sobie wyobrazić, tak, jak my centymetry i milimetry :)

Staję w obronie zakiego. Odniósł się po prostu do wklejonego przeze mnie cytatu nie przeliczając oryginalnych jednostek na system metryczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tłumaczy samo przez się. ;)

Chodzi po prostu o to, że:

1. Kiedyś marynarki zapinało się aż pod szyję,

2. Marynarki dwurzędowe miały (i mają) oprócz dwu rzędów guzików także dwa rzędy otworów na guziki.

A więc te dwie butonierki na dwurzędowych marynarkach to pozostałość po czasach, kiedy jeszcze nie używano butonierki do noszenia kwiatków, a do zapinania guzików.

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Leżała u mnie ciemno-brązowa flanela na garnitur 3-częściowy rok i już miałem ją sprzedać, kiedy wpadłem na pomysł uszycia czegoś niestandardowego do szafy.

Dlatego zacząłem się zastanawiać nad pierwszą dwurzędówką. Po dokonaniu wstępnej analizy stylistycznej, doszedłem do wniosku, że najlepszy będzie styl 4x2 (jeszcze zastanawiając się nad 4x1). Oczywiście dobranie rozstawu i odległości między guzikami pod sylwetkę będą tutaj kluczowym elementem.

Efekt końcowy ma być podobny do marynarki TTO ze styleforum:

Dołączona grafika

Mam jednak pytanie do posiadaczy dwurzędówek, najlepiej nie takich maniakalnie chudych ;) aktywnie z nich korzystających:

- Jak wygląda kwestia siedzenia w zapiętej marynarce dwurzędowej? Czy praktycznie można wygodnie w niej siedzieć w takim wypadku przez większość dnia?

- Jak ma się sprawa szybkiego zapinania i rozpinania dwurzędówki?

- Czy na coś warto szczególnie zwrócić uwagę przy projektowaniu swojej dwurzędówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda kwestia siedzenia w zapiętej marynarce dwurzędowej? Czy praktycznie można wygodnie w niej siedzieć w takim wypadku przez większość dnia?

- Jak ma się sprawa szybkiego zapinania i rozpinania dwurzędówki?

Nie jestem maniakalnie chudy, więc się łapię :) . Przyznam, że do siedzenia rozpinam (chyba że w ogóle zdejmuję w zaciszu swojego biura), bo nie siedzi mi się wygodnie przez dłuższy czas. Rozpinanie jest szybsze od zapinania :) . Jeżeli jestem na jakiejś konferencji czy czymś takim, to wstając do wypowiedzi zapinam, trwa to momencik, i całkiem lubię jego celebrowanie :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.