Skocz do zawartości

Bernhard Roetzel - wywiad


damiance

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy,

 

liczę że wątek będzie miał sporo odsłon ;)

niektórzy forumowicze zapominają o tym, że "stowarzyszenie" też robi wywiady nie tylko "ze sobą".

Wywiady ze znanymi nam osobami są oczywiście najłatwiejsze do zorganizowania dla "stowarzyszenia" ale też czasem udaje się zrobić wywiady z mniej dostępnymi, znanymi czy też mniej oczywistymi osobami z kręgu naszych zainteresowań.

Czasem też w powstaniu takich wywiadów pomagają osoby, które nie są członkami stowarzyszenia - najlepszy przykład to Kolega @Beny23 i jego nieoceniony wkład w wywiady podczas London Super Trunk Show (do obejrzenia na naszym You Tube)

Przechodząc do tematu wpisu mała prośba / wyzwanie dla forumowiczów:

Jakie pytania zadalibyście Panu Bernhardowi Roetzelowi? Autorowi jednej z najbardziej u nas znanych książek o modzie męskiej:

367251-352x500.jpg

 

Wierzę, ze razem możemy ten wywiad przeprowadzić a tylko od Was zależy jak bardzo interesujący on będzie!

pozdrawiam

Damian

  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że taki wywiad jest w planie, bo Roetzel jest bardzo ciekawy już ze względu na swoją wiedzę, ale też jako osoba. Jego wykłady o zasadach eleganckiego ubioru są pełne humoru i prowadzi je z finezją. Po wykładzie u Eduarda Meiera w Monachium, gdzie często bywa, nawiązała się miła rozmowa, w której okazał się zainteresowany naszym krajem (pamiątkę prezentowałem w CMDNS str. 608).

Pierwsza propozycja dotycząca treści wywiadu, to pytanie o charakterystyczne elementy ubioru krajów niemieckojęzycznych (może oprócz "lederhosen" znajdą się materiały albo  jakieś elementy kroju garniturów czy płaszczy). Oprócz jego rodzimych Niemiec, które z przyczyn historycznych nie są w tej kwestii tak jednolite, mam też na myśli Austrię, mianowicie krawców wiedeńskich. Konkretnie chciałbym się dowiedzieć, jak się to krawiectwo ma do modnego u nas obecnie stylu włoskiego i co z niego jego zdaniem jest warte polecenia.

Moja druga propozycja to dość standardowe pytanie o to, co zachowałby w swojej garderobie,  jeżeli miałby oddać wszystko i zostawić na sobie jeden jedyny zestaw.

Tyle moich wywodów. Ciekaw jestem wywiadu i nie obrażę się, jeżeli moje pytania nie znajdą w nim miejsca. 

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się zapytał o takie kwestie:

1) Jak jego zdaniem ubierają się obecnie Niemcy?

2) Czy u nich też w ostatnich latach miał miejsce `wysyp` rodzimych marek, sprzedających ubrania i akcesoria związane z klasyczną męską elegancją - tak ja ma to miejsce w Polsce od ok. 2009-2010 r.? 

3) Czy ma kontakt z niemieckim odpowiednikiem stow. BwB?

4) Jak ocenia to co się od kilku lat dzieje na Pitti Uomo? Mówimy o tej części dostępnej dla fotografów, gdzie pawie znajdują się na wybiegu ;)  i tej zamkniętej, targowej. 

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Pozwolę sobie rozwijać nieco wątek kolegi @Midlife-Crisis

Jakie są jego ulubione elementy tradycyjnego krawiectwa krajów niemieckojęzycznych (czyli Mitteleuropa)? Jakie są przykłady twórczego rozwijania przez tamtych krawców zapożyczeń z innych tradycji? Gdyby obcokrajowiec chciałby coś lepszego kupić z tej tradycji, na co warto zwrócić uwagę?

A na końcu mój konik: Gdzie radzi szukać za przystępną cenę vintage'owych niemieckich ubrań z połowy ubiegłego wieku (szczególnie lata 1930-1960)?

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem przyjemność poznać Bernharda na ostatnim Pitti i jako jedyni na prywatnej imprezie u Liverano & Liverano mieliśmy na sobie garnitury z seersucker’a a na koniec imprezy zagraliśmy kilka kawałków on na gitarze elektrycznej, Hugo z the Parisian Gentlemana na perkusji a ja na basie. Był to zdecydowany highlight zeszłego Pitti. Tutaj video z tego niezapomnianego wieczoru:

Bernhard to bardzo inteligentny i oczytany czlowiek a do tego elokwentny rozmówca po niemiecku i angielsku.

Moj znajomy Philippe, CEO Regent Tailor, nazwał go nawet sartorialnym papieżem Niemiec ;)

Moje pytanie do Bernharda to od kiedy gra na gitarze elektrycznej bo zaskoczył mnie swoimi umiejętnościami muzycznymi.

  • Like 4
  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.