Skocz do zawartości

Black tie / Business suit - DC na imprezie


Bartek

Rekomendowane odpowiedzi

Zostałem zaproszony na imprezę firmową z dress code określonym jako "Black tie / Business suit"

Nie mam smokingu (i raczej nie kupię przed tą imprezą), zastanawiam się, czy dopuszczalne byłoby zestawienie:

- garnitur koloru midnight blue (dwa guziki, otwarte klapy)

- koszula + muszka jak w linku http://www.e-davinci.pl/products/7?perpage=1&page=2

- czarne oxfordy cap toe

Czy taka koszula ze zwykłym garniturem ma w ogóle sens?

Może przy tak określonym DC lepszym pomysłem będzie standardowa koszula i jedwabny krawat?

Doktorze Killroy, miej litość zanim wyklniesz mnie za powyższe propozycje:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważ wypożyczenie smokingu. W Warszawie jeszcze kilka lat temu było to możliwe (może nadal jest) w zakładzie krawieckim na Chmielnej, blisko Nowego Świata. W cenie były przeróbki takiej jak skrócenie spodni.

Zostałem zaproszony na imprezę firmową z dress code określonym jako "Black tie / Business suit"

Nie mam smokingu (i raczej nie kupię przed tą imprezą), zastanawiam się, czy dopuszczalne byłoby zestawienie:

- garnitur koloru midnight blue (dwa guziki, otwarte klapy)

- koszula + muszka jak w linku http://www.e-davinci.pl/products/7?perpage=1&page=2

- czarne oxfordy cap toe

Czy taka koszula ze zwykłym garniturem ma w ogóle sens?

Może przy tak określonym DC lepszym pomysłem będzie standardowa koszula i jedwabny krawat?

Doktorze Killroy, miej litość zanim wyklniesz mnie za powyższe propozycje:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uczestniczyłem w kilku różnych galach branżowych gdzie na zaproszeniach było "black tie". Procent smokingów był znikomy.

No bo obecnie większość ludzi nie czuje potrzeby wydawania pieniędzy na takie coś jak smoking. Szczególnie, że przydatny byłby dla nich może jeszcze ze 2 razy w życiu. Większość pracowników biurowych nosi garnitury z musu więc wątpię aby kolejny "uniform" sprawił by im radość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza zasada garnituru, który ma zastępować smoking jest taka, że ten garnitur nie ma naśladować smokingu. Garnitur w porządku (poza tym już go chyba masz, więc nie ma tu nic do gadania :) ). Koszula powinna być biała, ale zwyczajna. Jeżeli nie nosiłeś nigdy muszki do garnituru, to nie ma powodu, żebyś zakładał ją teraz. Muszka oczywiście jest poprawna, ale nie obowiązkowa. Jeśli chcesz ją założyć, niech nie będzie czarna. Buty dobre.

Ja traktuję zasady jako coś względnego, np. białe muszki były kiedyś noszone do smokingu, więc są poprawne. Czarne kamizelki były kiedyś noszone do fraka, więc są poprawne. Spodnie z manszetami były kiedyś stosowane do strollera, więc są poprawne. Jeżeli nie popełniacie kategorycznych błędów, nie trzeba się mnie bać. ;)

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale teraz białą muszkę jak założysz do smokingu, to możesz dostać pusty kieliszek.

Przemko, nie mogę się zgodzić z tym, że smoking 2 razy w życiu tylko założysz - odkąd odebrałem, miałem na sobie już parę razy, więcej, niż się spodziewałem.

ale przecież midnight blue garnitur normalny z powiedzmy czerwoną/bordową muszką bardzo dobrze się wpasuje w galę firmową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dziękuję za pomoc, od początku coś mi nie grało w zestawieniu garnituru z koszulą wizytową i się w tym utwierdziłem.

Pomyślę jeszcze nad wyborem: krawat czy muszka.

ale przecież midnight blue garnitur normalny z powiedzmy czerwoną/bordową muszką bardzo dobrze się wpasuje w galę firmową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemko, nie mogę się zgodzić z tym, że smoking 2 razy w życiu tylko założysz - odkąd odebrałem, miałem na sobie już parę razy, więcej, niż się spodziewałem.

Ty tak, ja też i pewnie jeszcze sporo ludzi z forum owszem. Ja jak dorobię się smokingu to będę go zakładał kiedy tylko będę mógł :D .

Ja mówiłem o takim szeregowym pracowniku biurowym, który zakłada garnitur bo tak każą w pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mówiłem o takim szeregowym pracowniku biurowym, który zakłada garnitur bo tak każą w pracy.

Może nie karzą, a po prostu wie co to DC i go stosuje? BS to nie smoking, surdut czy inne wynalazki, a właśnie garnitur.

Ehh widzę, że się nie zrozumieliśmy. Chodzi mi o to, że większość ludzi nie chodzi w smokingach bo jest to im do szczęścia całkowicie zbędne. Większość ludzi chodzi do pracy w garniturach bo to jest wymóg i nie każdemu się to podoba. A skoro nie podoba się garnitur to smoking tym bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale teraz białą muszkę jak założysz do smokingu, to możesz dostać pusty kieliszek.

Dlatego mądrze jest ją zakładać w sytuacjach, gdzie brak kelnerów czy służących lub są oni ubrani inaczej w zauważalny sposób.

Pozdrawiam, Dr

Na imprezach gdzie obowiazuje Black Tie zwykle:

a) sa kelnerzy

B) przed pojsciem tam, nie dowiemy sie jak sa ubrani

Dlatego tez, lepiej jednak ubierac albo smoking, albo normalny garnitur, a nie tworzyc z tego jakas wariacje - szczegolnie, jesli chcemy zdjac pozniej marynarke :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto powiedział, że smoking można zakładać tylko wtedy, kiedy jest wymagany. Smoking z białą muchą można założyć do opery, filharmonii, teatru itp. Na imprezy black tie, chociażby po to, aby każdy, zgodnie z życzeniem organizatora, miał taki sam strój, lepiej rzeczywiście założyć muszkę czarną.

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Właśnie wróciłem z gali branżowej, >500 osób - kilka spostrzeżeń:

- na zaproszeniu nie było informacji o DC;

- smokingów, zwykle w towarzystwie pre-wiązanej muchy, widziałem niewiele choć więcej niż poszetek;

- "starsi" kelnerzy byli w smokingach;

- ani jednej dwurzędowej marynarki;

- jedna kwiatek choć nie w butonierce a w kieszonce

- byłem jedyną osobą w kamizelce (usłyszałem pytanie czy nie jest mi gorąco)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.