Jump to content

Medycyna naturalna / alternatywna


swordfishtrombone
 Share

Recommended Posts

Koledzy,

Nigdy szczególnie nie wierzyłem w medycynę alternatywną ani żadne naturalne remedia. Jestem w pewnym sensie człowiekiem nauki i rozum nie pozwala mi uwierzyć w to, że jakieś okłady z czarnej rzepy pozwolą wyleczyć zaawansowany nowotwór, i że niedobre rządy i obmierzły przemysł farmaceutyczny przed nami tę wiedzę ukrywają. Nie trafia do mnie argument, jacy to dawniej ludzie zdrowi byli, jak tych leków nie było, bo wiem, że dawniej ludzie wcale nie byli zdrowsi niż teraz (było mniej chorób cywilizacyjnych, ale mimo wszystko długość życia znacznie się wydłużyła).

Mimo wszystko założyłem ten wątek, żeby przedyskutować - na pół poważnie - różne takie "domowe sposoby", ziołolecznictwo, wywar z naci wlać do gaci. Byłoby szczególnie ciekawie, gdyby dyskusję - jeśli taka się wywiąże - uświetnił ktoś z prawdziwą wiedzą z zakresu farmacji lub medycyny.

To właśnie bycie - w pewnym sensie - człowiekiem nauki skłoniło mnie do wypróbowania kilku "babcinych sposobów", w myśl zasady: jeśli nie pomoże, to przynajmniej nie zaszkodzi (bo nie zaszkodzi, prawda?). Otóż od paru miesięcy z uporem godnym lepszej sprawy piję wywar z siemienia lnianego - zacząłem od tego, że cierpiałem na chrypki i suchość w gardle (w związku z wykonywanym zawodem mówić muszę praktycznie bez ustanku, często do dużych grup w źle nagłośnionych salach). Wyczytałem, że takie siemię lniane, oprócz bycia śluzowatą substancją, która pomaga błonom śluzowym (w gardle, ale niżej też), zawiera też całą tablicę Mendelejewa. Zaobserwowałem, że - jako skutek uboczny - znacznie poprawiła się kondycja moich włosów i skóry głowy.

Od kilku tygodni natomiast stosuję "oil pulling", czyli dwudziestominutowe płukanie ust olejem (w moim przypadku kokosowym, ale wypróbuję też inne). Ma podobno działać cuda jeśli chodzi o higienę jamy ustnej, która z kolei ma zasadniczy wpływ na zdrowie całego organizmu. Skutków do tej pory nie zaobserwowałem, a jeśli jakieś, to raczej negatywne - nie sypiam najlepiej (ale to nie od oleju, mam nadzieję :D).

Zachęcam do dyskusji - znacie/stosujecie inne tego typu metody? Z jakim skutkiem?

 • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Jeżeli jesteśmy przy ziołach to lata temu na etapie gimnazjum/liceum lekarka zamiast drogich maści i płynów na cerę poleciła mi picie kilka razy na dzień tzw. "bratka", a konkretnie ziela fiołka trójbarwnego. Trądzik już po miesiącu znacząco się zmniejszył, a potem całkiem zniknął i przeszedłem ten etap w życiu w miarę bezstresowo (przynajmniej pod tym względem ;))

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

A właśnie, à propos diety paleo, która też mnie interesuje.

Jakieś trzy tygodnie temu trafiłem na wzmiankę o "bulletproof coffee": jest to inspirowana (dość odlegle, z tego, co pobieżnie wyczytałem) dietą paleolityczną mieszanka kawy z masłem i olejem kokosowym. Kubek kawy + łyżka masła + łyżka oleju (olej kokosowy jest stały) ma być idealnym śniadaniem, a także napojem "przed treningiem". Ponieważ lubię kawę i lubię masło, a olej kokosowy lubię w szczególności (znakomita na nim wychodzi kuchnia azjatycka), pomyślałem - to coś dla mnie.

Faktycznie, napój wystarczy spokojnie na śniadanie, nie czuje się głodu do obiadu (u mnie pora obiadowa jest - to pewne jak amen w pacierzu, świętsze od Konstytucji - o 13; zaznaczam, że jada się tu też obfite i późne kolacje, często większe od obiadu). Ma niejakie właściwości, ekhem, przeczyszczające, i w tym chyba też nie ma nic złego. Sprzyja utracie wagi (przy moim trybie życia). Natomiast co do treningu (biegam ok. 10 km trzy razy w tygodniu, zawsze przed śniadaniem), to zauważyłem spadek wydolności zamiast obiecanego zastrzyku energii (po takiej kawie biegam gorzej niż na czczo). Generalnie wrażenie pozytywne, a smak bardzo mi odpowiada (uwaga, nie wystarczy składniki wymieszać łyżką, niektórzy polecają użycie blendera, ja po prostu mieszam je w improwizowanym shakerze z zamykanego kubka termicznego). Generalnie mogę polecić, choćby dla samego smaku i szybkości przygotowania i spożycia, co rano bywa nie bez znaczenia.

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bulletproof coffee jest ok (wysyłanie kasy Dave'owi Aspreyowi za jego abrakadabra niekoniecznie, jak ktoś ma za dużo to podam mój nr konta), ale nie polecam jako codzienny nawyk, zdecydowanie za łatwo wrzucić w ten sposób dużo czystego tłuszczu (imho lepiej niż czystego cukru, ale również pozbawionego wartości odżywczych) zamiast prawdziwego żarcia. Polecałbym zamiast tego kubek solidnego bone broth/wywaru mięsno-kostnego (ponoć też robi się modny, nie wiem). Można nagotować na tydzień, zasłoikować i tylko odgrzewać lub przerabiać na zupy.

Link to comment
Share on other sites

A to prawdziwy babciny sposób :)

Oczywiście płacenie Aspreyowi za jego magiczne składniki i olej 18 razy lepszy dla mózgu od kokosowego to nie jest najlepszy pomysł.

Jak zacznę przybierać na wadzę, przestanę pić bulletproof coffee, dzięki za ostrzeżenie. Póki co piję 5 razy w tygodniu (prócz weekendów) i waga systematycznie choć powoli idzie w dół.

Link to comment
Share on other sites

Ciekawy wątek, ja do czasu spróbowania medycyny chińskiej w ogóle nie wierzyłem w jej skuteczność. Natomiast kiedy mając gorączkę i kompletnie niedrożne nos i gardło wziąłem przepisane mi 'naturalne' tabletki i po kilku godzinach po chorobie nie było śladu, zacząłem miewać tzw. 'second thoughts'. Podobno jednak lek, który mi przepisano najlepiej działa za pierwszym razem, z każdym kolejnym razem skuteczność spada.

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

W serialu "The Night of" (polecam!) eden z bohaterów cierpi na uciążliwą egzemę (czy coś w tym stylu). Każdy lekarz przepisuje mu inne środki i krytykuje wybór poprzednika. Lekarz chiński daje mu mieszankę ziół, która natychmiast mu pomaga, ale tylko na jakiś czas - potem choroba się gwałtownie zaostrza i trafia do szpitala, gdzie lekarz mówi mu, że te zioła nie są dopuszczone do obiegu i zabiłyby go, gdyby brał je jeszcze przez jakiś czas. Może jest w tym coś uniwersalnie prawdziwego.

Z tego, co sobie przypominam, jakieś dwa lata temu przyznano Nagrodę Nobla za kurację opartą na tradycyjnej chińskiej medycynie (chodziło chyba o tani i skuteczny lek na malarię?). To chyba pokazuje, że ta chińska medycyna to nie jest takie całkiem mambo-dżambo.

Link to comment
Share on other sites

Daleki jestem z reguły od używania przykładów 'znajomy znajomego', ale teściowa mojego przyjeciela z Szanghaju zachorowała na raka i zachodnie lekarstwa były bardzo nieskuteczne, w związku z czym zaczęto je wspomagać medycyną chińską. W chwili obecnej nowotwór znacznie się zmniejszył. Generalnie w Chinach jest widoczny trend żeby łączyć zachodnią medycynę z tradycyjną chińską.

Link to comment
Share on other sites

Chciałbym nieśmiało zauważyć, że nie ma czegoś takiego jak "medycyna chińska', "medycyna alternatywna", "medycyna akademicka", podobnie jak nie ma "matematyki azerskiej", "chemii niderlandzkiej" czy "fizyki alternatywnej". Jest jedna niepodzielna medycyna. Nauka, taka sama wszędzie, bo prawa natury są wszędzie te same.

I jest szarlataneria. Szamaństwo, czarnoksięstwo, hochsztaplerstwo, znachorstwo. Zwał jak zwał. My lekarze jako profesja wywodzimy się od szamanów, którzy zaczęli sprawdzać, czym leczą, i leczyć sprawdzonym. My poszliśmy do przodu, oni zostali tam gdzie byli, ze swoimi rytuałami, zamawianiem chorób, mzimu i lewatywami z kawy.

Artemizyna w leczeniu malarii nie jest "medycyną chińską", podobnie jak digoksyna (alkaloid z konwalii majowej) "medycyną ludową", penicylina (wytwarzana przez pleśnie) "medycyną grzybową" itd. Jeśli coś działa, to jest to po prostu medycyna. Jeśli nie działa, ale ludzie to stosują, to jest to szarlataneria i oszustwo.

 • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Ja się śmieje, że najlepszą medycyną alternatywną jest ubezpieczenie zdrowotne w Compensie - od kiedy skorzystałem z ich oferty rodzinnej, od 2 lat ani razu nie chorowałem. Cud medyczny normalnie :)

A na poważnie (może trochę mniej) jest wiele sposobów domowych na różne przypadłości, których pewnie skuteczność uzależniona jest od genów i stylu życia. Ale dla mnie najlepsze sposoby zapobiegania chorobom to:

 • Miód pszczeli, koniecznie ze sprawdzonej pasieki, a nie sklepowy, nigdy nie dodawać do gorącej herbaty (zamienia się w cukier przy wyższej temperaturze), można jeść w ramach kanapki z rana. Naprawdę działa cuda
 • Nosić czapkę poniżej 15C, bez wyjątku - niezły truizm, ale... 
 • Jak czujemy się źle (mężczyźni mają łatwiej, bo czują wyraźnie różnice między katarem co denerwuje, ale nie wpływa na funkcjonowanie, a uczuciem, że jesteśmy słabi i podatni na atak wroga) - koniecznie wypocenie w łóżku, i to wypocenie takie, że się pływa już prawie w łożu, wystarczy nawet jedna noc tak przespana na wczesnym stadium choroby i rano jak zdrowy się budzimy
 • Na problemy żołądkowe - właśnie ciepła herbata zielona albo w przypadku cięższego obiadu rodzinnego - siemię lniane 
 • Na wczesne stadium bóli gardła - whisky, wódka na czysto, powoli pita, czasami w apetkach są takie wódki ziołowe (w Czechach kupuję jak bywam) w małych flakonikach, potrafią zdziałać cuda.

 

 • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Velahrn napisał:

Chciałbym nieśmiało zauważyć, że nie ma czegoś takiego jak "medycyna chińska', "medycyna alternatywna", "medycyna akademicka", podobnie jak nie ma "matematyki azerskiej", "chemii niderlandzkiej" czy "fizyki alternatywnej". Jest jedna niepodzielna medycyna. Nauka, taka sama wszędzie, bo prawa natury są wszędzie te same.

Nie chcę się wypowiadać na temat fizyki, czy chemii, ale można w sumie powiedzieć że jednej i "takiej samej wszędzie" matematyki nie ma - cała teoria i prawdziwość twierdzeń zależy od wyboru aksjomatów. Zupełnie inaczej wygląda matematyka w której przyjmujemy np. aksjomat wyboru od takiej w której go nie przyjmujemy. Tak samo zupełnie inaczej wygląda geometria euklidesowa od geometrii hiperbolicznej (gdzie np. suma kątów w trójkącie jest zawsze mniejsza niż 180 stopni) :) 

Ot, taka ciekawostka.

 • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Velahrn napisał:

Chciałbym nieśmiało zauważyć, że nie ma czegoś takiego jak "medycyna chińska', "medycyna alternatywna", "medycyna akademicka", podobnie jak nie ma "matematyki azerskiej", "chemii niderlandzkiej" czy "fizyki alternatywnej". Jest jedna niepodzielna medycyna. Nauka, taka sama wszędzie, bo prawa natury są wszędzie te same.

Przepraszam, ale argument jest oparty na błędnym założeniu. Jest np. mechanika klasyczna i mechanika kwantowa, więc najwyraźniej prawa natury na poziomie makro- i mikroskopowym nie są takie same. Podobnie jest np. z geometrią (chyba).

Każda nauka oparta jest na aksjomatach i w świetle tychże - i tylko w świetle tychże - można zweryfikować prawdziwość jej twierdzeń. Jak ktoś usiądzie i wymyśli nowe aksjomaty, wymyśli nową naukę.

Chodzi o to być może, że medycyna to nie jest nauka (w sensie, w jakim nauką jest fizyka), tylko rodzaj rzemiosła (takie podejście lansuje wielu moich znajomych lekarzy).

Link to comment
Share on other sites

6 minut temu, swordfishtrombone napisał:

Przepraszam, ale argument jest oparty na błędnym założeniu. Jest np. mechanika klasyczna i mechanika kwantowa, więc najwyraźniej prawa natury na poziomie makro- i mikroskopowym nie są takie same.

Albo są, ale po prostu nie umiemy tego zbadać i opisać...

Link to comment
Share on other sites

9 minut temu, swordfishtrombone napisał:

...przy użyciu metody klasycznej, więc pojawia się metoda alternatywna, która też wszystkiego opisać nie potrafi, więc pojawia się kolejna. Na tym z grubsza polega rozwój nauki, przynajmniej tak czytałem.

I chyba dobrze czytałeś :). Jednakże, szarlatani w rodzaju irydologów, bioenergoterapeutów, homeopatów, cieciorkowiczów (nie wiem czy mają jakąś nazwę, chodzi o kolesi, którzy nacinają skórę i wkładają tam cieciorkę, myśląc, że wysysa to toksyny), szeptuch, kapłanów voodoo itd. odrzucają metodologię naukową, więc nie byli, nie są, i nigdy nie będą częścią nauki.

Medycyna jak najbardziej jest nauką. Każdy, kto twierdzi inaczej, po prostu się myli, i tyle. Przepraszam, że tak dosadnie, ale inaczej nie można.

 • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Haz napisał:

Tymczasem na szczycie hierarchii dowodów uznawanych przez EBM są randomizowane badania kliniczne (Randomized controlled trials).

Kiedyś przy piwie gadałem z kolegą matematykiem z zamiłowaniem do statystyki. Opowiedział mi o tej metodologii badań jak opowiada się dobry żart, twierdząc, że próby są z punktu widzenia statystycznego tak niewielkie (ponoć czasem zaledwie po kilkanaście osób w grupie?), że w ogóle nie można poważnie traktować wyników (coś w stylu: jak 10 razy rzucimy monetą i 7 razy wypadnie orzeł, to formułujemy twierdzenie, że w 70% rzutów monetą wypada orzeł). Ale ja tam nie wiem.

Chciałem jeszcze odnieść się do izolowania substancji z ziół i komercjalizowania ich w formie leków. Jak wygląda kwestia wchłaniania przez organizm, czy zawsze np. wyizolowane kwasy tłuszczowe w formie tabletek wchłoną się lepiej niż te z kawałka łososia? Kiedyś, pacholęciem będąc, zapytałem lekarza, dlaczego nie można jeść samych kapsułek, tylko trzeba jeść ryby, szpinak itd., i odpowiedział najzupełniej poważnie, że "prawdziwe jedzenie" przyswaja się nieporównywalnie lepiej od tabletek.

Link to comment
Share on other sites

31 minut temu, swordfishtrombone napisał:

Kiedyś przy piwie gadałem z kolegą matematykiem z zamiłowaniem do statystyki. Opowiedział mi o tej metodologii badań jak opowiada się dobry żart, twierdząc, że próby są z punktu widzenia statystycznego tak niewielkie (ponoć czasem zaledwie po kilkanaście osób w grupie?), że w ogóle nie można poważnie traktować wyników (coś w stylu: jak 10 razy rzucimy monetą i 7 razy wypadnie orzeł, to formułujemy twierdzenie, że w 70% rzutów monetą wypada orzeł). Ale ja tam nie wiem.

Chciałem jeszcze odnieść się do izolowania substancji z ziół i komercjalizowania ich w formie leków. Jak wygląda kwestia wchłaniania przez organizm, czy zawsze np. wyizolowane kwasy tłuszczowe w formie tabletek wchłoną się lepiej niż te z kawałka łososia? Kiedyś, pacholęciem będąc, zapytałem lekarza, dlaczego nie można jeść samych kapsułek, tylko trzeba jeść ryby, szpinak itd., i odpowiedział najzupełniej poważnie, że "prawdziwe jedzenie" przyswaja się nieporównywalnie lepiej od tabletek.

Niestety, właśnie nie wiesz, co też sam przyznajesz. Badanie musi być istotne statystycznie, by zostało uznane za wartościowe. To, co opowiedział Ci przy piwie matematyk, nazwałbym "dowodem anegdotycznym" (tl:dr jest to bezwartościowe). Jeśli Cię to interesuje, polecam publikacje o EMB-ie Medycyny Praktycznej, lub choćby ten krótki artykuł - http://www.mp.pl/artykuly/10525,ocena-artykulow-o-leczeniu-lub-zapobieganiu-cz-iii-statystyczna-ocena-wynikow

Drugi akapit zawiera tak ogólne pytanie, że trudno się krótko odnieść. Ale spróbuję. Kwestiami wchłaniania leku do organizmu, jego dystrybucją i metabolizmem zajmuje się nauka zwana farmakokinetyką, będąca dziedziną farmakologii. Z grubsza, zioła są bardzo złymi lekami, dlatego izoluje się związki czynne i robi z nich "kapsułki". Dlaczego? Po pierwsze, są niestandaryzowane (czyli zawartość substancji czynnej w surowcu farmaceutycznym jest zmienna), po drugie, zawierają wiele dodatkowych, niepotrzebnych związków chemicznych (jeśli chcemy podać atropinę, to nie potrzebujemy naprawdę pozostałych alkaloidów z wilczej jagody), po trzecie, często są niewygodne i trudne w przygotowaniu .

Nie można też porównywać prawidłowego odżywiania się z prawidłowym leczeniem. Faktycznie, żadna suplementacja nie jest w stanie zastąpić zbilansowanej diety. Jednakże, jeśli byś miał gorączkę, poleciłbym ci raczej tabletkę aspiryny niż korę z wierzby. Btw obecnie nie istnieją zalecenia suplementacji jakichkolwiek witamin albo suplementów dla ogólnej populacji polskiej, z wyjątkiem suplementacji witaminy D. Swoim pacjentom zawsze odradzam przyjmowanie preparatów "multiwitaminowych", "na odporność" i podobnych, poza ściśle określonymi wskazaniami.

Nie wiem o jakich substancjach ziołowych albo kwasach piszesz (EPA? DHA?), jeśli sprecyzujesz, być może będę w stanie pomóc.

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

No to zapytam konkretnie. Przez ok. 5 m-cy piłem codziennie (no, powiedzmy, 9 dni na 10) wywar z siemienia lnianego (jedna łyżka stołowa), czasem z łyżką miodu. W tym czasie nie przyjmowałem żadnych innych leków, ani nie zmieniłem trybu życia. Zaobserwowałem, że zasadniczo poprawiła się kondycja moich włosów i skóry głowy (nic mnie nie swędzi, jak wcześniej regularnie bywało, włosy wydają się grubsze, w okolicach, gdzie lekko się przerzedziły były (Norwood 2), pojawiły się nowe włosy - nie mam czupryny piętnastolatka, ale powiedzmy, że te niewielkie zakola pokryte są włosami w 40-50%).

Czy ta substancja w siemieniu lnianym, która to sprawiła (co to mogło być?) jest dostępna w tabletkach i można siemię tabletkami zastąpić? Bo chętnie dałbym sobie spokój z tym gotowaniem siemienia, sporo z tym zachodu. Pytam najzupełniej poważnie.

Link to comment
Share on other sites

Niestety, nie wiem. Siemię lniane to po prostu ziarna lnu, i jak każde ziarna, zawierają bardzo wiele substancji - różnego rodzaju białka, cukry i pochodne, kwasy tłuszczowe, witaminy, makro- i mikroelementy. Przeszukałem na szybko Cochrane Collaboration oraz bazę Medycyny Praktycznej, ale nie znalazłem jakichkolwiek odniesień co do udowodnionego wpływu siemienia lnianego na odrastanie włosów. Ciesze się, że Twoje dolegliwości się zmniejszyły, ale nie wiem, czy miało to związek z piciem wywaru z siemienia. Jednakże, w mojej ocenie nie ma przeszkód, abyś kontynuował tę terapię, jeśli tylko odczuwasz subiektywną poprawę (picie wywaru można uznać po prostu za element diety).

 • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.