Jump to content

Ankieta - ulubiony sposób parzenia kawy


damiance
 Share

ulubiony sposób parzenia kawy  

89 members have voted

 1. 1. Jaki jest Twój ulubiony sposób parzenia kawy?

  • PO TURECKU (kawa z cukrem w tygielku)
   4
  • ZALEWANA (w szklance, błędnie nazywana "po turecku")
   7
  • KAWA Z EKSPRESU PRZELEWOWEGO
   1
  • KAWA Z EKSPRESU CIŚNIENIOWEGO
   36
  • KAWA MOKA - caffetierka
   27
  • DRIPPER
   10
  • Aeropress
   1
  • EKSPRES na KAPSUŁKI
   3


Recommended Posts

Za słownikiem PWN (http://sjp.pwn.pl/slowniki/parzyć.html)

parzyć 

...

3. «otrzymywać napar przez zalewanie ziół, suszonych owoców itp. wrzątkiem»
4. «poddawać coś działaniu pary lub wrzątku»
 
______________________________________
Filip,
ekspresy kapsułkowe działają na zasadzie wstrzykiwania wrzątku pod wysokim ciśnieniem do kapsułki z czystą, mieloną kawą (przynajmniej te lepsze) - to chyba wpisuje się w definicję 'parzenia'?... 
 
Link to comment
Share on other sites

Ale parząc kawy na 2 sposoby 60/40 wybranie jednej z opcji powoduje kompletne odrzucenie drugiej. Zakładając, że wszyscy parzą w ekspresie ciśnieniowym i "po polsku" z badania wyjdzie, że wszyscy parzą w ekspresie. A ten wynik nie będzie oddawał preferencji badanych.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Gdybym dopisał "najbardziej preferowany" to może nie byłoby kontrowersji - :-(

 

Chodzi o to aby każda osoba biorąca udział w ankiecie wskazała jedną opcję. Alternatywnym sposobem zbadania preferencji - gwarantującym "spójny rozkład" odpowiedzi - byłoby nadanie każdemu sposobowi rangi od 1 do 8 (tyle ile jest opcji), przy czym nie wszystkie metody są wszystkim znane... i takich ankiet nie można parametryzować na forum.

 

Jak dotrzemy do setki to zamkniemy ankietę wnioskami, chociaż przy 50+ uczestnikach (na dzisiaj) czołówka się nie zmieni, ale walka o 3 miejsce jeszcze przed nami.

Zachęcam do udziału w ankiecie osoby niezdecydowane - ta ankieta może być początkiem bardzo interesującego projektu forumowego ;)

 

Link to comment
Share on other sites

W ankiecie wybrałem opcję Dripper. Oczywiście parzę kawę w kawiarce i również lubię się napić kawy z ekspresu ciśnieniowego którego niestety nie posiadam ale kawa z Drippera smakuje mi najbardziej. W moim odczuciu jest to też najbardziej uniwersalna metoda parzenia (taka na co dzień). Nie ma znaczenia czy parzę kawę z Etiopii, Brazylii czy Indii, ponieważ napar z Drippera zawsze będzie mi smakował.

Link to comment
Share on other sites

Co do zasady ankieta nie wnika w to czy proces parzenia przeprowadzamy osobiście, za pośrednictwem sekretarki, żony, kochanki ..

Jak wiadomo, w większości przypadków najlepiej smakuje kawa zaparzona nieosobiście przez długonogiego baristę spełniającego dodatkowe "niebaristyczne" kryteria bazujące na naszych osobistych preferencjach co do pikantności kawy, pory dnia, koloru włosów baristy i wielu innych :D

@Vit ankieta odnosi się do narzędzia raczej niż do niuansów specyficznego sposobu - w aeropressie można na zimno, ale czy da się zrobić syfon z kafetierki to tego nie wiem ;) 

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, damiance napisał:

@Vit ankieta odnosi się do narzędzia raczej niż do niuansów specyficznego sposobu - w aeropressie można na zimno, ale czy da się zrobić syfon z kafetierki to tego nie wiem ;) 

Damianie, właśnie o tym piszę - kawa z syfonu, chemexa (-u?!), czy "parzona" na zimno, wydobywa inne walory z tego samego ziarna i każdy z ww. rodzajów wymaga innych narzędzi. Z kafeterki syfonu nie zrobisz chyba, że jest w Tobie coś z Adama Słodowego;).

P.S. O wynalazki t.j. picie z cukrowego rożka, czy przepuszczona przez ciekły azot nie pytam:)

Link to comment
Share on other sites

Kawa przepuszczona przez ciekły azot to chyba będzie kawa w kostkach? Nawiasem mówiąc, zaznaczyłem opcję drugą. Nawet wściekłe psy i rozpalone żelaza nie zmuszą mnie do zmiany zdania. Polakię jestę i mam parzenie polskie. Ale espresso doppio też może być.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.