Skocz do zawartości

Mundur Oficera Żeglugi


Włóczykij2

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Nie jestem pewien czy zamiast zakładać nowy temat nie wystarczyłoby wpisać postu w poszukuję, ale jakby co proszę o korektę.

 

Jestem oficerem marynarki handlowej (żeglugi cywilnej). Chciałbym uszyć nowy mundur, gdyż ten, który dostałem na uczelni kilka lat temu jest zużyty i nieładny. 

 

Zresztą popatrzcie na przykładowe zdjęcia:

 

mundur-wyjsciowy-oficera-marynarki-wojen

pozeg.JPG

 

Wg mnie rękawy za długie i ogólnie całość przyciężka trochę bez żadnego nawet lekkiego taliowania. Dla niemieckich oficerów szyje z tego co wiem ciągle marka hugo boss, a u nas to nie wiem w sumie.

 

Dlatego chciałbym uszyć taki u krawca.

 

W Gdyni jeden z krawców szyje sporo mundurów, jednak wyglądają jak powyżej, a to mnie nie zadowala i do tego ma podejście na moje uwagi takie, że on wie lepiej, 30 lat już szyje i ma stosowne dyplomy (również z poprzedniej epoki). Nie chcę nikogo urażać jednak podróżując po całym świecie miałem okazję widzieć różne  mundury wyglądające o niego lepiej i z lepszych materiałów. Do tego materiał proponowany jest gruby, sztywny i wygląda na niezbyt dobrej jakość.

 

Może mógłby ktoś polecić krawca z terenów trójmiasta, który nie bałby się zapoznać z tematem i uszyć dobry mundur.

 

Kolejną sprawą byłyby buty. Nie jest nigdzie sprecyzowane jakie powinny być, więc skłaniam się ku lotnikom lub oksordy lakierowane z zamkniętą przeszywą:

shoepassion_571-base.jpg

big_201-Boxcalf-Negro-1-of-4-.jpg?lm=145

 

Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi :)

pozdrawiam

Michał

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat. Wyczytałem, że obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów PRL z dnia 26 marca 1958.

jest nowsze

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY W SPRAWIE UMUNDUROWANIA PRACOWNIKÓW ORGANÓW ADMINISTRACJI MORSKIEJ z dnia 25 stycznia 2011 r. (Dz U. Nr 37, poz. 193)
 
zebyscie nie musieli czytac niepotrzebnie to wklejam od razu przepisy dot. munduru oficera marynarki handlowej: 
1. Marynarka mundurowa (wzór nr 1) - typu marynarskiego z ciemnogranatowej* gabardyny, dla kobiet żakiet, z 2 rzędami guzików o średnicy 25 mm - po 4 w każdym rzędzie. U dołu marynarki oraz żakietu 2 kieszenie (wszyte) po bokach z patkami.
2. Spodnie mundurowe (wzór nr 2) - typu marynarskiego z ciemnogranatowej* gabardyny, bez mankietów na dole, noszone na pasku. 2 kieszenie boczne wszyte i 1 kieszeń tylna wszyta z prawej strony.
 
a tu sciagnalem i wklejam link do wzorow:
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem, ale mój Papa jest mundurowym i służbowe ubrania może szyć tylko drogą oficjalną, u wyznaczonych producentów. Z tego, co się orientuję, to mundury są szyte na zasadzie MTM - krawie zdejmuje miarę i parę tygodni później przychodzi mundur. Nie można sobie wedle życzenia modyfikować długości, taliowania, szerokości klap itd.

 

Mundury, z tego co wiem, mają zwyczajowo inny, bardziej obszerny krój od marynarek "cywilnych". W szczególności rękawy zasłaniają mankiety koszuli (tak było nawet w czasach i kontekstach, kiedy koszule służbowe miały mankiety na spinki).

 

Co do butów, to poza kolorem i typem (półbuty) chyba nie ma uniformizacji - może w wojsku tylko.

 

Powiedziałem, co wiedziałem, a ponieważ mało mam doświadczeń z mundurami z pierwszej ręki (chociaż też swego czasu miałem "prawdziwy" mundur), możliwe, że się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 jednak ja pracuję w cywilu, więc w guncie rzeczy nie ma żadnych norm.

 

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY W SPRAWIE UMUNDUROWANIA PRACOWNIKÓW ORGANÓW ADMINISTRACJI MORSKIEJ z dnia 25 stycznia 2011 r. (Dz.U. Nr 37, poz. 193)

 

 

Ale czy oficer cywilny jest pracownikiem organu administracji morskiej? Rozporządzenie określa kto jest obowiązany nosić mundur spełniające podane dalej kryteria.

 

§ 2. Dyrektorzy urzędów morskich oraz pracownicy określonych kategorii, wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia, z dniem zatrudnienia w urzędach morskich na podstawie powołania, mianowania albo umowy o pracę na czas nieokreślony są obowiązani do noszenia umundurowania w czasie pełnienia obowiązków służbowych.
Pracownicy urzędów morskich zatrudnieni na stanowisku:

[...długa lista...]

20) starszego bosmana portu;

21) bosmana portu;

22) kierownika statku;

23) kierownika maszyn statku;

24) oficera jednostki pływającej*;

25) kierowcy samochodu osobowego;

26) pracownicy urzędów morskich inni niż określeni

w pkt 1—25, którzy w ramach obowiązków służbowych

pełnią funkcje reprezentujące urząd morski.

Kategoria oficera jednostki pływającej dotyczy: I oficera,

oficera wachtowego, I oficera mechanika, I oficera elektryka,

oficera mechanika, oficera elektryka.

Pytanie do Włóczykija czy jest pracownikiem urzędu morskiego. Wyraźnie jest stwierdzone że pracownik musi być pracownikiem urzędu morskiego. Wydaje mi się że jeśli nie jest pracownikiem urzędu morskiego to nie spełnia przesłanki... bycia pracownikiem urzędu morskiego, nawet jeśli jest I oficerem wachtowym/mechanikiem/itd.

 

Aczkolwiek nie jestem prawnikiem, mogę błędnie interpretować rozporządzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wkleilem aktualnie obowiazujace przepisy - nie patrz na tytul rozporzadzenia, bo moze troche mylic :)
czy da sie w ogole byc w Polsce oficerem marynarki handlowej i nie podapadac pod urzad morski - nie mam pojecia, to pytanie do wloczykija. Jakby co to przepisy i aktualne wzory wklejone :]

ja na tych fotkach z rozporzadzenia troche taliowania widze :D

 

ps zwroccie uwage na kwestie obuwnicze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ohoho, to sie dyskusja wywiazuje. 

 

Szacunek dla Ciebie @Loge, że chciało Ci się szukać ;)

 

Nie jestem pracownikiem żadnego urzędu. Nawet w Polsce nie jestem zatrudniony. Pracuję we włoskiej firmie na statku pod banderą Nassau (Bahamy), a zatrudniony przez spółkę córkę w Szwajcarii, więc nie musze się przejmować niczym. Jednak papiery oficera itp. wyrabiam w Polsce w naszym urzędzie, ale to nie ma znaczenia.

 

 

Po prostu chcę mieć ładny mundur, nie dziadkowy z byle jakiego materiału, a że tutaj w tej materii są specjaliści to zgłaszam się do Was. Służył będzie wyłącznie okazyjnie na uroczystości (prywatne).

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.