Skocz do zawartości

Wyścigi Konne


Jan

Rekomendowane odpowiedzi

Czasami pojawiaja sie na forum głosy, ze w dzisiejszych czasach jest coraz mniej okazji, zeby sie elegancko ubrac - do teatru niewiele osób chodzi, do klubu nie ma sensu, a bale, jesli juz sa, to raz do roku.

Dlatego jesli komus brakuje motywacji do eleganckiego ubioru i chce miec jednoczesnie wymowke, zeby nie zmagac sie z palacym spojrzeniem osób trzecich - pełnym pogardy lub zdziwienia - powinien wybrac sie na warszawski tor wyscigów konnych zlokalizowany na Służewcu. Tym, ktorym jest blizej do Wrocławia, lub wywczasowują się w Sopocie (w wakacje wyscigi konne sa przeniesione z Warszawy do Sopotu) polecam tamtejsze tory.

Chociaż w dzisiejszych czasach na wyscigach konnych srednia wieku to pewnie 60kilka lat, a anturaż jest cwaniacko-taksówkarski, to kilku eleganckich starszych panów zawsze sie znajdzie, a widok mężczyzny (nawet młodego) w kapeluszu Panama nikogo nie zdziwi. Szczegolnie, na wiekszych gonitwach jak tej na otwarcie sezonu, Derbach i Wielkiej Warszawskiej, gdzie zaproszeni goscie przychodzą w garniturach, a ich partnerki w sukienkach i kapeluszach. Podczas Derby organizowany jest tez konkurs na najładniejszy kapelusz. Oczywiscie daleko nam do Ascot, ale jakie elity kraju, takie wyscigi konne.

Jesli chodzi o najważniejszy punkt programu dla członków naszego forum, czyli mozliwosc zarobku na nowy garnitur od Rubinacciego lub zgranie sie z ostatniej pary butów od Duranca, to w Warszawie jest taka szansa - w innych miastach nie wiem czy mozna obstawiac w okienkach na torze. Minimalny zakład 2 pln.

Finanse: 5pln wejscie, 15pln wejscie na lepsza trybune (mniej ludzi, wiecej kas, mniej oblegane bary i restauracje, no i ta wyjatkowość ;) ), 25 pln wejsciowka rodzinna (moga wejsc chyba nawet 2 koledzy bez dziecka), duze piwo Tyskie 5, vodka 5. Ceny placków ziemniaczanych nie pamietam, ale do vodki polecam.

Ponieważ pierwszy profesjonalny wyscig w Warszawie odbył się w 1841 roku (nie licząc zakładu kiedy klacz Kazimierza Rzewuskiego pokonała konia angielskiego posła sir Charlesa Whitwortha na drodze z Woli do Zamku ujazdowskiegow 1777roku), to w tym roku mija 170 lat od daty tego wydarzenia i 19 czerwca odbedzie sie wyscig jubileuszowy.

Nie wiem czy bede tego dnia, ale staram sie na wyscigi chodzic jak najczesciej, kiedy mam wolne w sobote lub niedziele, a nie mam jednoczesnie innych planów. Polecam, ze wzgledu na folklor, ktory tam panuje, mozliwosc spedzenia czasu ze znajomymi na słońcu, emocjonujacej zabawy z obstawianiem, no i mozliwosci ubrania sie nawet w zestaw z lat 20/30 bez narazania sie na smiesznosc, bo w tym miejscu takie kreacje sa akceptowalne i traktowane jako element zabawy - oczywiscie bedziemy w mniejszosci.

Czy ktos z was sie wybiera? Czy ktos chodzi lub chodził na wyscigi?

Poniżej kilka zdjęć:

post-270-13658920302989_thumb.jpg

post-270-13658920303337_thumb.jpg

post-270-13658920303684_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyścigi konne - bardzo szlachetny sport. Sam nie jestem pasjonatem, ale mój pradziadek i mój tata spędzili na wyścigach połowę życia. Jako ciekawostkę podam, że tata jest jednym z dwóch spikerów na Służewcu, i pasjonaci wyścigów na pewno znają jego głos :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie :). Natomiast mój pradziadek był eleganckim mężczyzna, i często chodził tak ubrany w tweedową marynarkę (i w kapeluszu), choć wiadomo, że niegdyś taki strój był normą. Tatę namówiłem za to na kupno pierwszych odd trousers (czytaj: nie dżinsów) :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyścigi konne - bardzo szlachetny sport. Sam nie jestem pasjonatem, ale mój pradziadek i mój tata spędzili na wyścigach połowę życia. Jako ciekawostkę podam, że tata jest jednym z dwóch spikerów na Służewcu, i pasjonaci wyścigów na pewno znają jego głos :).

Czy to Twoj tata robi ro charakterystyczne R w RRRRRRuszyły? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio byłem na torze, ale przy zupełnie innej okazji. Z tego co widziałem to wyścigi konne żyją raczej przeszłością. Tak jak Jan wspomniał dużo jest starszych panów i nie są elegancko ubrani w przeciwieństwie do obsługi. Sam tor też jest raczej w opłakanym stanie. Z ciekawości nawet chciałem zagrać, ale jakoś nie wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się. Wyścigi konne są mocno osadzone w przeszłości. Panowie rozstawieni przy stolikach z kanapkami z pasztetową, ogóreczkiem i wódeczką. Jest duży folklor, ale raczej dawny proletaryacki niż dżentelmeński. Nie chciałbym, żebyście mieli wrażenie że to są wyścigi w Ascot.

Można grać bez żadnej wiedzy. Stawki są niskie, bodajże od 3 zł. Dużo osób gra obstawiając na ślepo, po imieniach koni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do tego żeby grać potrzebna jest jakaś rozległa wiedza i raczej ciągłe obserwowanie wyników? Czy można dobrze się bawić grając dla samej rozrywki?

Pozdrawiam

Przemysław

Za 5 pln jest program wyscigów, w ktorym kazdy wyscig jest opisany i sa typy, ktore konie moga wygrac. Z ta wiedza mozna nie tylko grac, ale tez wygrywac. To nie jest jak z piłka nozna - tutaj faworyci zwykle wygrywaja. Najnizsza stawka przy zwyczajnym (obstawiasz zwyciezce biegu) i porzadku (obstawiasz, ktore 2 konie dobiegna jako pierwszy i drugi - obojetnie w jakiej kolejnosci) to 3pln.

Trojka (3 pierwsze konie w kolejnosci) i inne zakłady sa za 2 pln.

Rodzaje zakładów i inne informacje sa we wspomnianym juz programie, ktory mozna nabyc w kasie. Jesli planujecie wbrac sie na duza gonitwe np. Derby (warto pojsc - najlepsze konie, najwyzsze stawki) to warto wybrac sie na godzine lub wczesniej przed wyscigiem, bo kolejki do kas biletowych sa mordercze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.