Skocz do zawartości

Krupa & Rzeszutko

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Forumowicze!

 

Biorąc pod uwagę fakt, iż w Polsce stanowicie jedyną w swoim rodzaju tak okazała liczbę osób, posiadających nieprzeciętny poziom wiedzy i doświadczeń w zakresie męskiej garderoby, z dużą dozą ciekawości, zwracamy się do Was wszystkich z prośbą o sugestie, uwagi i wskazówki, jak Waszym zdaniem mógłby wyglądać kolejny projekt, realizowany przez nas, tym razem przy Waszym współudziale.

 

Jak wskazuje tytuł niniejszego wątku, zależy nam na wykonaniu letniego garnituru z tkaniny tak szczególnej, że aż prosi się o równie szczególne podejście :)

 

Macaroni Tomato  na swoim blogu, celnie podkreśla w swoim niedawnym wpisie o Lapo Elkmannie, że tkanina solaro „ jest jednym z krawieckich reliktów lat 70tych. Nieco opalizująca.  Bardzo włoska. Niezwykle trudna do szycia oraz do noszenia”. http://www.macaronitomato.com/themagazine,405,ikony-stylu-lapo-elkann

 

Roman Zaczkiewicz na swoim blogu szarmant.pl w jednym ze swoich wpisów  trafnie opisuje solaro jako ”…fakturę jodełki. Osnowa tkaniny jest beżowa, a wątek czerwony, który ma odbijać promienie słońca. Co ciekawe tkanina zmienia kolory w zależności od natężenia i kąta padania promieni słonecznych. Wpada w różne odcienie beżu, zieleni i czerwieni.” http://www.szarmant.pl/pitti-uomo-2013

 

Przed nami ciekawe wyzwanie, zatem do dzieła…

 

Serdecznie pozdrawiamy,

Henryk Krupa i Karol Rzeszutko

 

Krawiectwo Miarowe Krupa i Rzeszutko

 

ul. Łąkowa 20/4

Poznań

 

www.kruparzeszutko.pl

www.facebook.com/kruparzeszutko

www.instagram.com/kruparzeszutko

  • Oceniam pozytywnie 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to tak szczególna tkanina (co można zapewne zweryfikować tylko oglądając ją na żywo), to wykonany z niej garnitur powinien moim zdaniem dla odmiany być jak najbardziej klasyczny, tak aby niestandardowymi rozwiązaniami nie odciągać uwagi od tkaniny. Co najwyżej zastosowałbym ciekawą podszewkę (czerwoną we wzór?)i ciekawe detale widoczne na drugi, a nawet trzeci rzut oka. Miękkie ramiona, nakładane kieszenie.

  • Oceniam pozytywnie 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roman w innym ze swoich wpisów poświęcił tej tkaninie cały artykuł podając wiele dość dobrych przykładów: http://www.szarmant.pl/solaro-wloski-letni-garnitur

 

Jak widać najlepiej sprawdza się w do bólu bezpiecznych kombinacjach. Moim zdaniem najlepszy dla niej fason to dopasowana (aby nie było efektu reliktu z lat 90) dwurzędówka (bardziej wtedy wygląda to dla postronnych na świadomy zabieg, a nie kupiony dziwoląg od tzw. "Turka") 

 

Tu parę innych znalezionych przykładów "z bliska"

 

tumblr_mmrhdrDT7Y1qfbji5o1_1280_zps062bd IMG_4941_zps1df9f662.jpg

 

solaro.jpg

 

 

  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądnąwszy niedawno "La Grande Belezza" myślę że próbowałbym się wpisać w klimat filmu. Szyjąc taki garnitur dla siebie chciałbym się czuć na miejscu w pierwszych kadrach filmu pokazujących uroki Rzymu.

 

Chyba najlepiej obrazuje co myślę o kroju zdjęcie Gianniego Agniellego, który tutaj wygląda niesamowicie swobodnie:
blogger-image-1301380630.jpg

Raczej 3 niż 2 guziki. Pozbył bym się jednak usztywnień żeby zbliżyć się do podobnego sznytu co Toni Servillo w swoich lnianych(?) marynarkach.
jeps-apartment.jpg

 

Pacha wysoko. Jak na poniższym i powyższym przykładzie. Pozostawiłbym jednak kozerkę niżej, a klapy szersze, jak u pana Servillo.

162411101050001bei0.jpg

Nie wyszczuplał bym przesadnie kroju..

To tyle z mojej strony ;]

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bawełniany garnitur solaro, dedykujemy cieplejszym dniom, które mamy nadzieję nadejdą już wkrótce. Aktualnie rozważamy sugestie lubo96, aby marynarka miała miękkie ramiona, a kieszenie były nakładane. Aktualnie zależy nam na tym, aby garnitur krojem bezpośrednio nawiązywał do włoskiej szkoły krawiectwa miarowego.

 

Marynarka z pewnością będzie miała bardzo lekką konstrukcję. Pojedyncza warstwa płótna (canvas: bawełna+kozie lub wielbłądzie włosie) lub w ogóle brak jakiegokolwiek wypełnienia...

 

Miękkie ramie / Miękka kula rękawa / Rękaw wszyty metodą spalla camicia.

 

Minimalne wszycie podszewki.

 

Dwie nakładane kieszenie w kształcie sakwy.

 

Kieszeń piersiowa w kształcie listewki.

 

Dwa szlice (rozporki).

 

Widoczne ręczne obszycia - pojedyncze lub podwójne.

 

Szeroki rewers...

 

 

 

Poniżej kilka inspiracji, które zachęciły nas do rozmyślań nad tkaniną solaro:

 

 

post-4996-0-29582900-1426023118_thumb.jp

 

 

post-4996-0-29629400-1426023119_thumb.jp

 

 

post-4996-0-63526800-1426023121_thumb.jp

 

 

post-4996-0-86851600-1426023142_thumb.jp

 

 

post-4996-0-06498700-1426023146_thumb.jp

 

 

post-4996-0-97057700-1426023143_thumb.jp

 

 

post-4996-0-72607100-1426023131_thumb.pn

 

 

post-4996-0-16350600-1426023123_thumb.jp

 

 

post-4996-0-82121000-1426023141_thumb.jp

 

 

post-4996-0-81630100-1426023140_thumb.jp

 

 

  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy materiał, ponoć spodnie już się kroją? Jaka będzie konstrukcja marynarki? 

 

Czapla, faktycznie!

 

Spodnie udało mi się skroić podczas ubiegłej soboty. Notabene Poznań, a szczególnie Łąkowa i okolice Starego Miasta, były tego dnia bardzo słoneczne, więc weny i zapału do zadań przy stole krojczym nie brakowało ;)

 

Zależało nam na tym, aby spodnie wyglądały możliwie szczupło, ale przy tym nie traciły ani "centymetra" na wygodzie w późniejszym czasie ich użytkowania. Ostatecznie, we wtorek rano, przed przygotowaniem spodni do pierwszej przymiarki, decyzja zapadła jednogłośnie...

 

Wysokość spodni - średni stan.

 

Bez podszewki (kolanówki).

 

Pasek bez szlufek.

 

Przednia nogawka - pojedyncza zaszewka / Tylna nogawka - dwie zaszewki.

 

Kieszenie skośne z pojedynczym paslem (wypustką).

 

Pojedyncza kieszeń z tyłu po prawej stronie, również z pojedynczym paslpem.

 

Rozporek na zamek.

 

Nogawki na szerokość 17 cm - bez mankietów (chociaż w tym miejscu stawiamy jeszcze duży znak zapytania)

 

 

post-4996-0-68583600-1426103976_thumb.jp

 

 

post-4996-0-52054200-1426103977_thumb.jp

 

 

Pozdrawiam,
Karol Rzeszutko
  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nogawka 17 cm? Oj, to chyba rzeczywiście duży znak zapytania.

 

lubo69,

 

bez obaw ;) Szerokość nogawki 17 cm przy rozmiarze buta 41 i stosunkowo niezbyt wysokim wzroście noszącego, powinna prezentować się porządnie, lekko i z letnim akcentem na na styl Południowców.

 

 

Przy tej szerokosci nogawki i casualowym/sportowym stylu garnituru stawialbym na spodnie z mankietami

 

blueloafers,

 

masz rację! Z mankietem całość zestawu będzie wyglądała bardzo spójnie, jednak póki co, mimo posiadania już kilku par spodni z mankietem, osobiście, zwyczajnie nie mogę się do nich przekonać. Nogawka z mankietem powinna być skrojona prosto (bez skosu) co uniemożliwia lekkie skrócenie przodu przy lekkim wydłużeniu tyłu, a co za tym idzie blokuje mi optyczne oszustwa względem długości nóg.

 

Myślę, że o tym czy nogawka będzie z mankietem czy bez mankietu, zadecydujemy po pierwszej z marynarką.

 

Przy okazji,

blueloafers, lubo69, czapla, damiance i reszta wtajemniczonych... jak myślicie - jaki rodzaj i kolor butów będzie akuratny i zwarty z solaro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez przy nie duzym wzroscie nosze nogawke 7.25in (18.4cm) wiec zblizona i wcale nie wydaje mi sie waska. 

 

Wg mnie pasowaloby ciemno brazowe zamszowe loafersy, moga byc tasell loafers, oczywiscie bez skarpet ;-). Zalezy tez od dodatkow, granatowe zamszowe wygladalyby tez niezle z granatowym knitem albo grenadyna

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do burgundowych monków wybrałbym trochę dłuższe spodnie, wtedy też beżowa/szara skarpetka z cienkiej merceryzowanej bawełny.

Jakbym szył teraz garnitur z solaro, to zdecydowałbym się na:

1) Jednorzędówkę w czystym neapolitańskim stylu, jak to opisał Macaroni w starym wpisie na blogu (http://macaronitomato.blogspot.com/2010/09/giacca-napoletana.html).

2) Dwurzędówkę bez konstrukcji, również po włosku, ale z zamkniętymi klapami, i bez podwójnego pikowania klap. Ew. trochę mniej casual, czyli bez nakładanych kieszeni. 

W obu wersjach spodnie na szelki ze średnim stanem, ew. nawet bez szelek ani szlufek. W drugiej wersji bez mankietów. 

Do tego pierwszego wybrałbym tassel loafers, zamszowe lub licowe brązowe, a do drugiego monki licowe brązowe/burgundowe.

Takie mam pomysły ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę to wtrącę swoje trzy grosze; z własnego doświadczenia unikałbym bardzo wąskich spodni, mam kilka par z bawełny i w upał kleją się niemiłosiernia do nogi mnąc przy tym potwornie. Moim zdaniem letni garnitur to przede wszystkim komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama tkanina Solaro jest bardzo ciekawa. Nigdy jej nie widzialem na zywo. Moglbys napisac dokladnie ktora tkanine wybrales - producent/przedzalnia - i ktory numer. Przy najblizszej wizycie u krawca chetnie bym zerknal.

Z tego co wiem to nie nadaje sie ona idealnie na bardzo letnie dni. Fakt, wyglada na tkanine letnia ale chyba nie ma takich wlasciwosci. Moglbys powiedziec jakie Ty masz wrazenia podczas pracy nad nia? Czy faktycznie jest trudna? Jesli tak to dlaczego.

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garnitur kroimy z tkaniny Caccioppoli - I Cotoni - 320344 - 100% solar cotton - gr. 235d

 

Tkanina solaro w wydaniu bawełnianym, mimo niskiej gramatury, jest dość gęsto tkana. Z pewnością solaro w wersji wełnianego tropiku wypadnie znacznie lżej, choć osobiście nie spotkałem się jeszcze z wełną w tym właśnie wydaniu.

 

Zachwyt nad solaro polega na ponadprzeciętnym wyglądem. Jest to zbiór tak charakterystycznych barw i złudzeń optycznych, że nie sposób pomylić go z żadną inną tkaniną - Solaro to Solaro, Fresco to Fresco, Moleskin to Moleskin, a Velvet to Velvet.

 

Poza tym, myślę że wszyscy bardzo dobrze kojarzymy solaro z corocznej relacji targów we Florencji. To jeden z tych zestawów, który z jednej strony za każdym razem zaskakuje, przy czym w ogóle nie dziwi. Dodając do tego fakt, iż w Polsce nie spotkałem się jeszcze z garniturem w wydaniu solar, okoliczności zbliżającego się lata, aż proszą się o to aby wepełnić tę onieśmielającą lukę ;)

 

Jeżeli chodzi o stopień trudności wykonania garnituru z bawełny solaro, to oceniam go na zwyczajnym poziomie trudności tworzenia odzieży z tkanin bawełnianych, które trudno poddać obróbce termicznej - kiepsko znoszą rozciągania, naddania, wprasowania. Trzeba przyznać, że nie jest to tweed, który wszystko wybaczy, ale natura bawełny również ma w sobie swój urok, a ponieważ kierunek kroju omawianego tu garnituru wyznaczają Włochy, takie drobiazgi jak  Mappina Shoulder, Spalla Camicia czy lekka konstrukcja oraz widoczne przeszycia, dodatkowo podkreślą jej naturalną "niedoskonałość"!

 

 

 

  • Oceniam pozytywnie 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.