Skocz do zawartości

[Poznań] Marynarka szyta na miarę


Marcines

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu noszę się z zamiarem uszycia marynarki miarowej, większość osób na pierwsze zamówienie bespoke wybiera garnitur, ja jednak z kilku powodów postanowiłem zdecydować się na początek na samą marynarkę.

Mieszkam w Poznaniu i z całą pewnością zdecyduje się na jednego z tutejszych rzemieślników, po wstępnej selekcji rozważam pana Zbigniewa Radlickiego, Andrzeja Nieszczęsnego oraz panów Krupę&Rzeszutko.

Proszę o opinie o powyższych krawcach, wiem, że do pana Andrzeja należy przyjść z własną tkaniną, natomiast u panów Krupa&Rzeszutko jest szeroki ich wybór.

Moje pytania brzmią:

1. Czy pan Zbigniew Radlicki również posiada własne tkaniny?

2. Jaki byłby przybliżony koszt uszycia takiej marynarki z dobrej jakości tkaniny u powyższych panów?

3a. Gdzie w Poznaniu znajdę dobry sklep z tkaninami na marynarkę i dobrymi materiałami na podszewkę?

3b. Moja wymarzona marynarka byłaby na 2 guziki, z 2 szlicami, kieszenie skośne z patkami, kolor wiosenny niebieski (nie wiem jak to inaczej nazwać)

byłaby noszona głównie do bawełnianych chino w różnych kolorach, czasem w kant. Czy taka marynarka to dobry wybór i z jakiego powinna być wykonana materiału? (nie będzie noszona z krawatem, a spodnie jak wspomniałem bawełniane)

4. Proszę o ogólne, aktualne opinie o w/w krawcach.

5. Czy w Poznaniu znajdują się jeszcze inni godni polecenia rzemieślnicy trudniący się tym pięknym fachem?

Interesują mnie również relacje cena-jakość u każdego z panów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem znaczną część forum i nie ma tam odpowiedzi na pytania: 1, 2, 3, 5.

A na pytanie 4 połowicznie i to nie z ostatniego czasu.

Ad. 1 i 2

604 318 067 (przynajmniej zdaniem google), nie ma to jak informacje z pierwszej ręki

Ad. 3a

Nie jestem wprawdzie z Poznania, ale ewentualnie czy jest jakiś przymus kupowania stacjonarnie? Przy zakupie na odległość z reguły można zamówić próbki, a generalnie zwykły sklep w Polsce z porządnymi materiałami to delikatnie mówiąc zanikający gatunek (taki wniosek można - jakże by inaczej - wyprowadzić z lektury forum).

Ad. 3b

Każdy sam najlepiej określa swoje potrzeby; na wypadek, gdyby ktoś nie potrafił, to najznamienitsi blogerzy twierdzą, iż must have, number one etc. to granatowa odd jacket.

Ad. 4

Kolega dokładny bardzo, opinie powinny być nie starsze niż 3 miesiące przed złożeniem zapytania?  ;-) Przypuszczalnie jak ktoś potrafił porządnie uszyć garnitur rok czy dwa temu,to nie zapomniał,jak się to robi (a jak nie umiał, a jest tzw.starszej daty, to się pewnie nie nauczy). Warto jednak brać poprawkę na to, że doświadczony albo przynajmniej wyposażony w odpowiednią wiedzę klient to większe szanse na udany efekt współpracy z krawcem.

Ad. 5

Tutaj nie mam żadnej błyskotliwej odpowiedzi  ;-) , choć myślę, że jak na obecny stan polskiego rzemiosła krawieckiego to trzy niezłe pracownie krawiectwa miarowego w mieście wielkości Poznania stanowią niezły wynik.

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, jeśli chodzi o pierwsze dwa pytania to zadane były tak przy okazji, bardziej chodziło mi o pozostałe.

3a. przymusu nie ma, właściwie to zamiast słowa "gdzie" powinienem użyć słowa "czy" :)

3b. wiem, wiem, mnie jednak bardziej interesuje niebieska i jestem ciekaw z jakiego materiału powinna być wykonana.

4. Tutaj najbardziej chodziło mi o opinie o panu Andrzeju, gdyż nikt na forum nigdy nie pokazywał żadnych "wyrobów" tego krawca.

5. Smutna rzeczywistość...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z usług Pracowni Krupa i Rzeszutko jestem zadowolony. Obstalowywałem tam spodnie i 2 marynarki. Obie marynarki były z solidniejszych materiałów 350-400gr, własnych. Praca solidna i terminowa co było dla mnie ważne gdyż nie jestem z Poznania. Wybór próbników bardzo dobry w dużej mierze dzięki działalności Zakiego (HT).

 

Jeśli chodzi o ceny to proponuję bezpośredni kontakt, gdyż szyłem jakiś czas temu. Poza tym uważam, że z krawcami (i nie tylko) obowiązują ceny umowne.

 

Ad. 3b Czy nosiłeś marynarkę ze skośnymi kieszeniami i wiesz jak na Tobie wygląda? Nie wiem co to jest niebieski wiosenny, wiosna mi się kojarzy z zielonym ;)

Ja osobiście uważam że pierwszą i najlepszą odd-jacket jest marynarka klubowa, czemu dawałem wyraz na forum parokrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak zadzwonić do wybranych krawców. Kolor niebieski również wydaję mi się uniwersalny, pasuje do niemal wszystkich spodni, jest oczywiście mniej elegancki, ale jak już wspomniałem marynarka nie będzie noszona pod krawatem i planuje nosić ją w dzień. Myślę, że w tej sytuacji niebieski nie ustępuje za bardzo granatowi.

Pozostawiam pytania, czy korzystał ktoś z usług pana Andrzeja? Oraz jaki materiał byłby odpowiedni na taką marynarkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(ciach) jaki materiał byłby odpowiedni na taką marynarkę?

 

Na taką marynarkę poleciłbym:

- materiał o ciekawym splocie np.: hopsack (zwany jutowym ;) ), birds eye, sharkskin.

- min 300gr, 350 byłoby lepsze ale wnioskuję po kolorze, że chodzi Ci o marynarkę od ciepłej wiosny do ciepłej jesieni ( :?:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się tym co inni piszą na temat koloru. Chcesz niebieską marynarkę, zamów niebieską marynarkę i się nią ciesz i noś jak najczęściej. Bespoke jest po to, żeby realizować swoje marzenia, a nie robić "poprawne" stylistycznie nudne ubranie z przed 100 lat. ;)

 

Co do krawców w Poznaniu niestety nie jestem w stanie pomóc.

 

Jeśli chodzi o materiały to też polecam hopsack, ale tutaj możesz mieć problemy z jaśniejszymi kolorami. Inne materiały z otwartym splotem - na przykład fresco - też mogą być dobrym pomysłem. 

  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego, że chciałbym zobaczyć, a przede wszystkim dotknąć tkaninę na swoją marynarkę, wybieram się niedługo na do sklepu Merino znajdującego się na Placu Wolności w Poznaniu. Sklep jest polecany przez pana Radlickiego. Czy warto kupić tkaninę w tym sklepie? Czy może jednak jej jakość jest słaba i lepiej tkaninę kupić przez internet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może ....lepiej tkaninę kupić przez internet?

 

Odradzam, kolory na monitorze często różnią się od tych w rzeczywistości. Dlatego moim zdaniem lepiej zobaczyć, materiał na żywo (kolor, faktura, splot), pomiętosić żeby zobaczyć na ile jest gniotliwy. Nie znam sklepu, o którym piszesz, ale Krupa i Rzeszutko oraz Radlicki mają próbniki z różnymi tkaninami więc na pewno coś znajdziesz dla siebie, poza tym warto ich zapytać co polecają, ew. co odradzają ze względu na......... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak:

  • konsensus forumowy (i nie tylko) jest taki, że poliester jest be; poczytaj forum poznasz odczucia użytkowników;
  • są krawcy, szczególnie starszej daty, którzy nie maja takich obiekcji; co więcej mogą polecać materiał z domieszką elany na spodnie; mam trzy pary spodni w zakamarkach szafy z takim dodatkiem i jedną parę lubię, a dwie wiszą tak od kilku lat i pewnie w końcu trafią do kontenera;
  • można się spotkać w sklepach i innych dziwniejszych miejscach, że pod pojęciem gabardyny (tkaniny o ukośnym splocie) sprzedawca rozumie elanowełnę (w różnych proporcjach widziałem np. 20% - 40% udział elany sprzedawany jako gabardynę)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Odświeżam temat, mam pytanie gdyż zastanawiam się nad zamówieniem materiału na marynarkę. Czy wełna o gramaturze 340/360 i skrętności super 150's hopsck będzie się nadawała? Mam wątpliwości czy tak wysoka skrętność będzie odpowiednia, chciałbym żeby marynarka starczyła na długo, nie będzie bardzo często noszona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150 to dużo - tak wysokoskrętna wełna nadaje się głównie na ceremonialne i wizytowe garnitury, które faktycznie zakłada się dość rzadko. Na odzież użytkową, codzienną o takiej skrętności mogą sobie pozwolić osoby, które mają garnitur/marynarkę na praktycznie każdy/co drugi dzień tygodnia. Jest miła w dotyku, nie gniecie się tak bardzo, ale jest też mniej wytrzymała.

 

Jeżeli będziesz zakładał rzadko, to ew. może się nadać - pytanie tylko, do jakich zestawów miałaby ta marynarka być.

 

Mimo wszystko polecałbym coś w granicy 110-120 maksymalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.