Skocz do zawartości

Koszule - dyskusje i porady, jakość, ulubione marki


Gość mrt

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 4,5k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Co daje "złamany karczek" w koszuli?

W zasadzie nic, poza świadomością, że koszula może być z wyższej półki, i ewentualnie lepszym spasowaniem wzoru w przypadku pasków.

Daje, daje, materiał pracuje nieco inaczej, mnie koszulę bez złamanego karczu, a w takim samym rozmiarze ciągną, kiedy próbuję dotknąć rękoma przeciwnych barków. W koszuli ze złamanym karczkiem takiego efektu już nie ma [rozmiar identyczny, producent ten sam]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co daje "złamany karczek" w koszuli?

W zasadzie nic, poza świadomością, że koszula może być z wyższej półki, i ewentualnie lepszym spasowaniem wzoru w przypadku pasków.

Daje, daje, materiał pracuje nieco inaczej, mnie koszulę bez złamanego karczu, a w takim samym rozmiarze ciągną, kiedy próbuję dotknąć rękoma przeciwnych barków. W koszuli ze złamanym karczkiem takiego efektu już nie ma [rozmiar identyczny, producent ten sam]

Dokładnie, chociaż nie jest to jak dzień do nocy, lekko poprawia to komfort noszenia. Jednakże głównym atutem jest poprawa wyglądu koszuli, szczególnie jeżeli ma jakiś wzór lub ciekawą fakturę. Ale jakiś unikalny bajer to nie jest, bo prawie wszyscy "internetowi" producenci koszul to oferują ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kołnierz z podwójnym guzikiem jako minimalnie wyższy od kołnierza z pojedynczym guzikiem poprawia komfort noszenia koszuli albo sprawia, że kołnierz trzyma się sztywniej? Czy też zależy to od indywidualnych preferencji?

Czy warto się w ogóle zastanawiać nad kołnierzem z dwoma guzikami przy złamanym karczku i dodatkowo, gdy nosi się tylko wąskie krawaty? Nie chciałbym, żeby krawat wyglądał nieproporcjonalnie do kołnierzyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kołnierz z podwójnym guzikiem jako minimalnie wyższy od kołnierza z pojedynczym guzikiem poprawia komfort noszenia koszuli albo sprawia, że kołnierz trzyma się sztywniej? Czy też zależy to od indywidualnych preferencji?

Czy warto się w ogóle zastanawiać nad kołnierzem z dwoma guzikami przy złamanym karczku i dodatkowo, gdy nosi się tylko wąskie krawaty? Nie chciałbym, żeby krawat wyglądał nieproporcjonalnie do kołnierzyka.

Kołnierz podwójny jest bardziej sztywny, IMO trochę mniej wygodniejszy niż na jeden guzik. Co do wąskich krawatów - zawiążesz Windsora albo inny duży węzeł i będzie ok.

Generalnie "jeden czy dwa guziki" zależy od szyi. Jak masz krótszą, wybierz jeden. Jak dłuższą (jak ja), wybierz dwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa guziki w kołnierzu nie mają żadnego przełożenia na sztywność kołnierza. Takie parametry jak: sztywność stójki, sztywność kołnierza, wysokość stójki, wysokość kołnierza, kształt kołnierza są w większości niezależne od siebie.

Jeśli kołnierzyk jest sztywny, to masz pod szyją więcej sztywnego kołnierzyka, a zatem i mniejszą swobodę ruchów, gdy jest on wyższy (=dwuguziczkowy). O to mi chodziło :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem jaki efekt im wyjdzie przy zdejmowaniu miary przez nich, bezpośrednio w salonie. Jak skończą robotę to wrzucę fotki.

I jak odebrałeś już koszule z orchidei ?

Trochę późno, bo cała akcja z uwagi na brak gotówki się dość mocno obsunęła. Jestem właśnie po przymiarce próbnej koszuli. Warsztat - bo to zdecydowanie nie jest nic na kształt biura, jest nieco zakamuflowany, jedyne logo z nazwą firmy znajduje się na drzwiach, które w zasadzie otwarte są non stop (do zewnątrz) przez co nazwa jest kompletnie niewidoczna. Udało mi się zorientować po numerach budynków. (których zresztą spora część nie miała)

Załoga Orchidei bardzo sfeminizowana - 5 uroczych i uprzejmych pań w dość zróżnicowanym wieku ;-) Całość robi przyjemne wrażenie - sporą część zakładu zajmują ogromne bele z materiałami zawieszone na stojakach i maszyny krawieckie. Można oczywiście wszystko pomacać i obejrzeć przykładowe, wykończone już koszule. Jak ktoś woli mniejsze próbki to też je mają do dyspozycji.

Po dłuższym macaniu zdecydowałem się w końcu na dwie koszule z bawełny egipskiej: (dzięki ich akcji na grouponie za obie wyjdzie mi w sumie ok. 420 zł)

http://www.orchidea-studio.com/s-1900-t ... welna.html

http://www.orchidea-studio.com/s-1908-t ... welna.html

Materiały okazały się bardzo przyjemne i przewiewne, w dotyku nieco śliskie i miękkie jak jedwab, z lekkim połyskiem.

Pani zebrała miarę (nie byłem nigdy u prawdziwego krawca więc ciężko mi ocenić profesjonalizm) i dopytała o moje ewentualne fanaberie. (oprócz standardowych opcji z ich strony internetowej dołożyłem w zasadzie tylko łamany karczek)

Zdecydowałem się na kołnierzyk button-under i po przymiarce absolutnie nie żałuje :-) Bardzo wygodne rozwiązanie, wygląda dobrze zarówno z krawatem jak i rozpięty.

Z uszyciem pierwszej wersji koszuli wyrobili się w nieco ponad tydzień. Poprawioną wersję mają wykończyć do poniedziałku. Generalnie nie ma żadnych problemów z poprawkami. Na każdym etapie, dopóki całość nie będzie mnie satysfakcjonowała mogę w zasadzie wielokrotnie zmienić każdy element wykończenia bez dodatkowych dopłat. (podobno rekordzista odsyłał im koszulę kilkanaście razy do poprawek 8-) ) Można także zabrać koszulę do domu i tam na spokojnie upewnić się co do dopasowania - w razie jakiś uwag któryś z pracowników przyjedzie odebrać koszulę oczywiście gratis.

Przykładowo w moim przypadku po przymiarce kilka elementów grało średnio - z przodu koszula leżała idealnie, z tyłu wytworzył się jednak nadmiar materiału (zdecydowałem się skompensować to zaszewkami), rękaw okazał się o cm za krótki i za wąski w okolicy łokci (wyraźnie piął przy zginaniu ręki), standardowy kołnierzyk miał nieco za wysoką stójkę przez co ciężko go było zapiąć i uciskał w okolicy jabłka Adama.

Zrobiłem kilka fotek, ale wyszły bardzo cienko. Załączam chyba jedyne zdjęcie na którymś coś widać. (robione niestety nieco za nisko przez co perspektywa się zaburzyła) W poniedziałek jak nie zapomnę to poproszę którąś z Pań o zrobienie porządnych fotek.

EDIT

Wkleiło mi dwukrotnie ten sam link - poprawione

post-1174-13658921962165_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.