Skocz do zawartości

Jakie konto bankowe?


lubo69

Rekomendowane odpowiedzi

A za trzy miesiące dowiesz się że to była promocja, która się właśnie skończyła :-). Choć sam bank wbrew powszechnemu mniemaniu nie jest zły, przynajmniej pod pewnymi względami, przykładowo umowę kredytu hipotecznego mam dużo lepiej napisaną (z mojego punktu widzenia) niż proponowane w BRE czy Deutsche, miałem też ostatnio pecha wypłacać pieniądze w bankomacie z urządzeniem kradnącym dane i system banku przytomnie zablokował kartę przy pierwszej próbie oszukańczej transakcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Polskich banków to się nie wypowiem, mam konta w dwóch (Citi i DB), obydwa naliczają sobie opłaty.

Nie będąc złośliwym, Citi to bank amerykański a DB niemiecki z siedzibami w Polsce ;) nazywanie ich polskimi bankami to trochę przesada. Z tego co się orientuję to nie ma już polskich banków. Każdy ma przynajmniej częściowy kapitał zagraniczny.

Ja mam w Citi konta walutowe do których możesz podpiąć kartę kredytową. Z tego co słyszałem od znajomych w Polsce to karty kredytowe banków w kraju mają bardzo słabe perks.

Sam online używam Chase Sapphire Preferred Card bo mają najlepszy cash back do tego punkty za podróże i restauracje liczą się podwójnie. AMEX Black używam także na zakupach ale w Polsce mało kto akceptuje American Express.

Moja rodzinka w Polsce używa kart i kont Aliora do transakcji w walucie i z tego co wiem to jest jedna z lepszych opcji. Powodzenia w wyborze bo karty kredytowe to niezła dżungla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kyle: spoko spoko, prawie pół wieku się w różnych Rzeczpospolitych obracam, czytam co podpisuję, a do małego druku mam okulary:-)

@Beny23: zgadzam się, że (prawie) nie ma polskich banków; co więcej, nie ma banków jako takich. W Polsce są zagraniczne instytucje finansowe, które dla uproszczenia nazywamy polskimi bankami.

O ile łatwo w sieci sprawdzić, jakie buty są dobre a jakie lepsze, o tyle z bankami tak się nie da, widać to bardziej skomplikowane:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będąc złośliwym, Citi to bank amerykański a DB niemiecki z siedzibami w Polsce ;) nazywanie ich polskimi bankami to trochę przesada. Z tego co się orientuję to nie ma już polskich banków. Każdy ma przynajmniej częściowy kapitał zagraniczny.

 

A jednak się kręci:

 

http://finanse.wp.pl/gid,17601738,kat,1033715,page,10,title,Czyje-sa-banki-w-Polsce-Sprawdzilismy-to,galeria.html

http://finanse.wp.pl/gid,17601738,kat,1033715,page,6,title,Czyje-sa-banki-w-Polsce-Sprawdzilismy-to,galeria.html

http://finanse.wp.pl/gid,17601738,kat,1033715,page,7,title,Czyje-sa-banki-w-Polsce-Sprawdzilismy-to,galeria.html

http://finanse.wp.pl/gid,17601738,kat,1033715,page,12,title,Czyje-sa-banki-w-Polsce-Sprawdzilismy-to,galeria.html

http://finanse.wp.pl/gid,17601738,kat,1033715,page,14,title,Czyje-sa-banki-w-Polsce-Sprawdzilismy-to,galeria.html

 

W dodatku PKO BP przejął Nordea Bank Polska.

 

Czy w całości są polskie, to ciężko powiedzieć, ale coś tam jednak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia "polskości banków" to dyskusja na poziomie forum Onetu czy innej Gazety, Żeby rzeczowo rozmawiać, trzeba zdefiniować kryterium polskości. Prawo takiego kryterium nie stosuje, więc to rzecz umowna. W sytuacji, gdy większość banków jest notowana na giełdzie, naturalne jest, że ich struktura własnościowa jest niejednolita, w tym obejmuje właścicieli spoza Polski. Z drugiej strony zdecydowana większość banków ma formę spółek akcyjnych z siedzibą w Polsce ("banki krajowe" w rozumieniu prawa), co oznacza między innymi, że ich wypłacalność gwarantują polskie władze i polski fundusz gwarancyjny. Oczywiście posiadanie właściciela spoza Polski wpływa na decyzje biznesowe, istnieje też ryzyko efektu zarażenia (kłopoty finansowe właściciela mogą przenieść się na teoretycznie finansowo "zdrowy" bank w Polsce). Oprócz tego są banki, która mają polskich właścicieli (wyłącznych albo dominujących): banki spółdzielcze, BGK (oczywiście nie jest to bank konsumencki, ale znam osoby, które mają tam rachunek osobisty), nie pamiętam, jak w tej chwili przedstawia się struktura własnościowa PKO BP czy podmiotów z grupy Leszka Czarneckiego, że o SKOKach nie wspomnę ;-). Inną sprawą jest, że czasami w biznesie nikt tak Polaka nie wykiwa jak rodak :-).

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 karty kredytowe banków w kraju mają bardzo słabe perks

Słabe to daleko posunięty eufemizm, w porównaniu do wspomnianej przez Ciebie karty Chase to jest wręcz kpina.

Po części to wina banków ale chyba też konsumentów, którzy akceptują taki stan rzeczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kyle - polskość polskością, ale jeśli bank nazywa się BZWBK grupa Santander, czy BGŻ BNP Paribas, to czy na pewno ktoś nad tym panuje? Czy te opłaty, od których zaczął się wątek, nie idą w większości na przemalowywanie oddziałów z zielonych na czerwone co dwa lata?

Dla mnie to trochę jak Dominika Kuciak-Dudziak vel. Dydziak, primo voto Chrząszczewska, jeszcze-nie-powiedziałam-ostatniego-słowa:-)

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okresy kryzysów zwykle wiążą się z większą dynamiką na rynku fuzji i przejęć, a trudno sobie wyobrazić, żeby nowy właściciel nie chciał się pochwalić w nazwie banku. Jednocześnie często zachowuje element poprzedniej nazwy z uwagi na wartość handlową (przynajmniej przez pewien czas). Oczywiście zgoda, że dla klienta może to oznaczać pewne zamieszanie. Szczytem był tu swego czasu jakże polski z nazwy Polbank, który przez długi okres w ogóle nie był osobnym bankiem, a tylko oddziałem greckiego banku (który żadnego "Pol-" w nazwie nie miał rzecz jasna), podlegał greckim władzom, depozyty były gwarantowane przez grecki fundusz gwarancyjny. Jeżeli zaś chodzi o koszty rebrandingu, to nie wiem, jakie one są w skali całej działalności danego banku, ale myślę, że nie jest tak, iż opłaty idą głownie na to :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Została mi zaproponowana ciekawa opcja, ale zanim ją opiszę, chciałbym zapytać, czy ktoś ma wyrobione zdanie na temat banku Pekao S. A.?

 

Mam konto od 15 lat. W tej chwili juz tylko dlatego, że mam tam kredyt hipoteczny. Z całego serca, gorąco nie polecam tego banku.

 

Odnośnie "polskości" banków w naszym kraju...

 

banki-w-polsce.png?resize=575%2C628

  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.