Skocz do zawartości

O klapach do smokingu


Dr Kilroy

Jaki fason klap do smokingu preferujesz?  

29 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki fason klap do smokingu preferujesz?

    • klapy szalowe
      12
    • klapy zamknięte
      19
    • klapy otwarte
      1


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, oto kolejny wątek na temat strojów nieco bardziej formalnych od naszej średniej. ;)

Każdy mężczyzna, który wie co nieco o strojach bardziej formalnych od garnituru, powie, iż do smokingu poprawne są klapy zamknięte i szalowe. Otwarte kategorycznie odrzuci. Ja to oczywiście popieram i się z tym zgadzam.

Jednak:

klapy otwarte, choć we współczesnych nam czasach przez znawców określane jako nieodpowiednie, historycznie są całkowicie poprawne.

Należy jednak pamiętać, że wówczas noszono smoking niemalże każdego wieczoru, czego dziś większość społeczeństwa niestety nie praktykuje.

Tak więc, o ile nosilibyśmy smoking co wieczór, czy klapy otwarte byłby do niego poprawne? Zaznaczam, że chodzi o naumyślne wybranie klap otwartych, a nie wzięcie tego, co było w sklepie. :)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Pozdrawiam, Dr

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodziłbym się z Tobą Kilroy, zamknięte są chyba bardziej formalne. Choć sugeruję się tu tylko wyczuciem. Zam mam smoking z szalowymi, ale kolejny na pewno będzie z zamkniętymi. Pan Zaremba skutecznie mnie przekonał także o tej zalecie, że zamknięte pasują prawie do każdej sylwetki, otwarte niekoniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapy szalowe są jednak wcześniejsze i były obowiązkowe aż do roku 1899, więc myślę, że w pewien sposób się to rekompensuje.

Z czystej ciekawości, co takiego się wydarzyło w tym konkretnym roku?
Najprawdopodobniej jakis im wspolczesny "celebryta" uszyl sobie owo odzienie z innym rodzajem klap.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapy szalowe są jednak wcześniejsze i były obowiązkowe aż do roku 1899, więc myślę, że w pewien sposób się to rekompensuje.

Z czystej ciekawości, co takiego się wydarzyło w tym konkretnym roku?
Najprawdopodobniej jakis im wspolczesny "celebryta" uszyl sobie owo odzienie z innym rodzajem klap.

Prawdopodobnie. :) Ja cytuję Black Tie Guide:

Peaked lapels (aka "pointed" or "step roll" collars) were imported from double-breasted garments and by 1899 they had become the most popular style.

Pozdrawiam, Dr

P.S. No rzeczywiście, kompletnie zapomniałem o rozgraniczeniu na klapy i wyłogi... Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się urażeni. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pozwolę sobie na mały wtręt, choć temat temat jak najbardziej smokingowo-klapowy.

Kwestia zapinania smokingu, który jest jednorzędowy, szalowy. Nurtuje mnie: posiada dwa guziki (wewnętrzny i zewnętrzny). Na który powinien być zapinany? Czy może zależy to od postury danej osoby: bardziej tęga na wewnętrzny, szczuplejsza na zewnętrzy? Widziałem obie opcje, choć w "żurnalach" przeważa ta druga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pozwolę sobie na mały wtręt, choć temat temat jak najbardziej smokingowo-klapowy.

Kwestia zapinania smokingu, który jest jednorzędowy, szalowy. Nurtuje mnie: posiada dwa guziki (wewnętrzny i zewnętrzny). Na który powinien być zapinany? Czy może zależy to od postury danej osoby: bardziej tęga na wewnętrzny, szczuplejsza na zewnętrzy? Widziałem obie opcje, choć w "żurnalach" przeważa ta druga.

Smoking był kiedyś obstalowywany praktycznie raz na całe życie. A sylwetka się zmienia z wiekiem. Także podczas przyjęć, w pasie potrafi przybyć kilka centymetrów. Drugi guzik w smokingu pełni funkcję "popuszczania pasa".

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.