Skocz do zawartości

7-fold contra 3-fold


damiance

Rekomendowane odpowiedzi

kilka lat temu kupiłem mój pierwszy i jak na razie ostatni krawat 7-fold (krawat 7-krotnie składany).

Prosto z USA (fourinhand.com), made in italy... Stał się on inspiracją do przygotowania modelu do wykonania własnego krawata. Tego własnego nigdy nie skończyłem ponieważ ówczesne poszukiwania odpowiedniego materiały były bezowocne.

 

post-12-0-21744900-1369553119_thumb.jpg

 

post-12-0-17145100-1369552407_thumb.jpg

 

post-12-0-20421400-1369553369_thumb.jpg

 

Krawat jest z jedwabiu, z dość mięsistą duszą, do której możne się dostać od zaplecza. kiedyś pokazałem ten krawat jako ciekawostkę koledze który stwierdził, że jest za wiotki, w szczególności na szerokim końcu, który zwisa mniej lub bardziej prosto. Dla użytkowników przyzwyczajonych do standardowych krawatów z duszą na całej długości i z podszewką może to być minusem - bo nie wisi prosto jak liść ;)

 

post-12-0-16909100-1369553150_thumb.jpg

 

post-12-0-01383400-1369555075_thumb.jpg

 

Muszę stwierdzić, ze minusem tego krawata jest to, że dość cienki jedwab (jak to jedwab) połączony został z o wiele masywniejszą duszą.

[Dusza oczywiście musi być aby konstrukcja się trzymała. Być może są robione jakies 7-foldy bez jakiejkolwiek duszy (?)]

Masywna dusza przebija przez cienki jedwab, co widać dość wyraźnie. Gdyby dusza była cięta po skosie (45 st.) wówczas - biorąc pod uwagę skośne paski na krawacie - to nie rzucałoby się tak w oczy. Na poniższym zdjęciu strzałka zaznaczyłem gdzie się kończy dusza, cięta na prosto. Natomiast widać jeszcze lepiej przemieszczoną duszę, brzeg krawata cieńszy w tym miejscu - czerwone zaznaczenie.

 

post-12-0-25532500-1369553679_thumb.jpg

 

A teraz jego konkurent, 3-fold. Oprócz tego że to też x-fold, niewiele mają ze sobą wspólnego. No może jeszcze to że made in Italy...

 

post-12-0-55140800-1369554977_thumb.jpg

post-12-0-27840600-1369554864_thumb.jpg

 

Ten 3-fold jest jak dla mnie zanegowaniem wad poprzedniego. Cienka dusza, która nie ma negatywnego wpływu na zewnętrzną, masywniejsza od niej jedwabną grenadynę.

post-12-0-28611600-1369554915_thumb.jpg

 

 

Dusza - tutaj widoczna lepiej - zakończona jest w kształcie  ^

 

post-12-0-62653800-1369554939_thumb.jpg

 

post-12-0-24588400-1369554927_thumb.jpg

 

jedyne przebicia w tym krawacie (jak i w poprzednim) tworzą rolowane brzegi. Ale taki to już urok tego typu krawatów, do czego trzeba się przekonać, co nie powinno być jakimkolwiek problemem natury estetycznej dla zwolenników włoszczyzny. Jak widać na forum grenadyna stała się popularna i stąd wyciągam wniosek, że grenadynowe 3-foldy moga bez problemu zaistnieć w segmencie krawatów z wyższej półki noszonych pod naszą szerokością geograficzną. Prezentowany model 3-folda kupiłem w pracowni u Maćka Zaremby ( zarembastore.pl ). Z tego co wiem, 3-foldy Biagio Santo robione dla Maćka były poddane jakiejś modyfikacji na życzenie, ale o te szczegóły pytajcie bezpośrednio w pracowni ....

 

post-12-0-33050500-1369554967_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w moim rozumieniu sevenfold nie powinien mieć duszy, ale to zależy jak kto rozumie.

Sam Hober tłumaczy:

http://www.serendipitygazette.com/node/8

* Please note that there is a great deal of confusion regarding "seven-fold ties." A classic American seven-fold tie is made with seven actual folds and no interlining or tipping. An unlined seven-fold tie will not have the wrinkle resistance of a lined tie.

In Italy what is commonly called a "seven-fold tie," is actually a lined six-fold tie. A lined six-fold tie is a very nice tie. It has the elegance of a seven-fold tie, yet the wrinkle resistance of a lined tie.

porównanie carlo franco
http://www.carlofranco.com/what-is-a-seven-fold-tie.html
 

post-123-0-89059200-1369580639_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myslałem, ze nie powinien. Oczekiwałem, ze dostanę kawałek jedwabiu złożony 7 razy, zgodnie z tym co się pisze w sieci. Jak dostałem ten krawat z fourinhand to byłem zawiedziony. Przy tym materiale bez jakiejkolwiek duszy byłby zbyt wiotki i rozciągliwy.

Ciekawe swoją drogą jaką gramaturę mają jedwabie używane na 7-foldy bez duszy dzisiaj (np. przez Sama) i jak a miały te przed wojną ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie mam 7-folda ale wydawało mi się oczywiste, że nie może on mieć duszy, bo jest 7-foldem. Zresztą wpis Romana na blogu mnie w tym utwierdził 

http://www.szarmant.pl/krawat-bez-podszewki

 

Co prawda to wełniak, którego nie można porównywać z jedwabiem, ale 7-fold to 7-fold. Więc dużym zaskoczeniem jest dla mnie to co napisałeś damiance.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damian, dziękuję za nagrodę ale dobre słowo wystarczy. Jeśli jeszcze raz przeczytasz mojego posta to zauważysz że zapytałem Cię jedynie o tezę wpisu: napisałeś 7f vs. 3f jakby któreś rozwiązanie było lepsze od innego.

 

Co do 7-folda jakiego mam, Austin Reeda, to:

- ma on duszę,

- jest ona (dusza) grubości porównywalnej z innymi krawatami w tym 3-foldami,

- jedwab użyty do produkcji krawata jest dość gruby (jak na jedwab)

- krawat nie zdradza problemów z przesuwanie duszy.

Ogólnie przyzwoicie zrobiony krawat.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilkanascie krawatow seven fold i w zadnym z nich nie ma canvasu,szyte sa z grubego jedwabiu tkanego na krosnach Jacquarda i nie ma potrzeby ich dodatkowo usztywniac.Co do porownania 7fold versus 3fold to nie mozna powiedziec, ktore krawaty sa lepsze wszystko zalezy od okolicznosci przyrody- rodzaju kolniezyka koszuli,,,materialu z jakiego uszyta jest marynarka i budowy anatomicznej danej osoby.

post-1783-0-78359900-1369599540_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Witam,

Przepraszam za wskrzeszenie tematu, ale chcialbym zapytac czy ktos ma wzor do uszycia welnianego 7 folda bez duszy, z zrolowana i obszyta koncowka.

Widzialem do tej pory dwa typy wzorow:

- z jednego kawalka materialu , ktory wydaje mi sie najbardziej oddajacy jak nalezy wykonac taki krawat. Niestety brakuje proporcji.

- z kilku kawalkow ktore pozniej laczymy... nie wiem Jak to sie ma do 7 folds... ale ludzie twierdza ze tedy droga.

Dziekuje za pomoc swiezakowi na forum.

Pozdrawiam

Stanislaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Nadaje się :-P  Tylko czy będzie Tobie taki krawat nadawał do noszenia.....

nie rozumiem, czemu miałby się nie nadawać? Nie wiem dużo o seven foldach, mam jednego (z cienkim wypełnieniem), ale strasznie kiepskiego, rzekłbym budżetowego - nie zauważam raczej różnic w użytkowaniu w stosunku do normalnego 3-folda. Kusi mnie natomiast prawdziwy 7-fold bez wypełnienia, złożony kawałek jedwabiu. Z wpisu Damiana wywnioskowałem, że zwykły jedwab może być na 7-folda za cienki, więc do głowy przyszła mi grenadyna, znacznie grubsza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

Grenadyna bardzo łatwo się prasuje:). To po pierwsze. Po drugie uznane marki z powodzeniem szyją 7 foldy z grenadyny, więc chyba się "nadaje";).

Co do węzła, to rzeczywiście może być mięsisty, ale nie sądzę, aby był grubszy, aniżeli 3 fold ze standardowym wypełnieniem (wełna + bawełna).

 

Aby dłużej nie teoretyzować, jeśli czas pozwoli to w ten weekend uszyjemy klasycznego 7 folda z grenadyny fina z ręcznie rolowanymi brzegami i bez wypełnienia:).

 

Oczywiście podzielę się spostrzeżeniami na forum.

 

Pozdrawiam,

Paweł

  • Oceniam pozytywnie 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

Grenadyna bardzo łatwo się prasuje:). To po pierwsze. Po drugie uznane marki z powodzeniem szyją 7 foldy z grenadyny, więc chyba się "nadaje";).

Co do węzła, to rzeczywiście może być mięsisty, ale nie sądzę, aby był grubszy, aniżeli 3 fold ze standardowym wypełnieniem (wełna + bawełna).

 

Aby dłużej nie teoretyzować, jeśli czas pozwoli to w ten weekend uszyjemy klasycznego 7 folda z grenadyny fina z ręcznie rolowanymi brzegami i bez wypełnienia:).

 

Oczywiście podzielę się spostrzeżeniami na forum.

 

Pozdrawiam,

Paweł

No to czekam. A tak przy okazji: czy jest szansa na nowe grenadyny w paski/kropki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.