Skocz do zawartości

Pierwsze bespoke


Bogol

Rekomendowane odpowiedzi

Po paru miesiącach czytania i obserwowania czas zacząć korzystać aktywnie z forum.

Niecały rok temu zacząłem swoją przygodę z krawiectwem miarowym.

Rozpoczęło się bardzo typowo od garnituru ślubnego. Tutaj jako nieświadomemu klientowi sprzedano MTM jako krawiectwo miarowe. Z garnituru niezbyt byłem zadowolony więc nie będę o nim wspominał.

Później zmieniłem krawca i zaczęło się prawdziwe krawiectwo.

Dotychczas uszyłem granatowy garnitur - wełna Holland and Sherry oraz marynarkę - flanela Hunt and Winterbotham.

Poniżej kilka zdjęć - wybaczcie jakość ale musiałem sobie radzić z samowyzwalaczem i bez statywu.

Garnitur

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Marynarka

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Wybaczcie że pognieciona ale po całym dniu....

Proszę o konstruktywną krytykę i wskazówki co zmienić przy kolejnym zamówieniu. To jest jak choroba - już planuję kolejną marynarkę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto to uszył? Nie chce psuć Twojego zapału, ale naprawdę bardzo, ale to bardzo radzę zmienić krawca, tak byś się mógł naprawdę cieszyć dopasowanymi garniturami.

Niestety dopasowanie jest zerowe, bo ciężko znaleźć chociaż jeden rejon, gdzie można próbować się go doszukiwać na siłę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwagi do przyszłych zamówień:

1. Zrezygnować z dwóch rozcięć z tyłu. Nie masz "odpowiednich kształtów" dla takiego rozwiązania. W pokazanych marynarkach nawet przy sylwetce wyprostowanej robi się kaczy kuper.

2. Górny guzik obniżyć na wysokość talii - dzięki temu proporcje będą lepsze i ubędzie Ci kilogramów.

Warto rozważyć opcję marynarek na jeden guzik. Sądzę, że przy Twojej sylwetce byłby to dobry pomysł.

3. Sugerowałbym także wybierać tkaniny mniej "lejące". Nie masz idealnej sylwetki, a szczególnie ta druga tkanina podkreśla niedoskonałości, załamuje się w bardzo wielu miejscach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie, że zdecydowałeś się na umieszczenie fotek. :)

Jeśli będziesz szył następne rzeczy, to myślę, że możesz wyglądać jeszcze lepiej, jak spróbujesz:

spodni z wysokim stanem.

szersze klapy

niżej osadzony guzik w marynarce, a przez to większe wycięcie na koszulę

odrobinę dłuższa marynarka

Powodzenia przy następnych zamówieniach! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż - dzięki za kubeł zimnej wody. Albo trzeba zmienić krawca albo jeszcze wiele się nauczyć. Niestety przy mojej posturze w sklepie nie mam czego szukać, więc porównując do tego co przymierzałem w sklepie wydawało mi się że nie jest tak źle.

Garnitur był zrobiony na płótnie i wydaje mi się, że jego marynarka leży troszkę lepiej.

Mniej lejące tkaniny to kwestia gramatury? Garnitur miał 370 g, a flanela 260 g.

Dziękuję wszystkim za cenne rady.

Z krawatami mam problem, wiem że brakuje paru centymetrów - trudno mi go związać na odpowiednią długość ale będę trenował :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi lejącymi się nie zgodzę, kaszmir, flanela, tweed to najprostsze do dopasowania materiały.

Druga marynarka już lepiej leży, ale dalej plecy, barki, ramiona to obszar znacząco wymagający poprawny.

To co powinieneś poprawić:

- spodnie zmień na z lekko wyższym stanem na szelki, to naprawdę przy brzuchu wiele zmienia, wiem bo sam się męczyłem długo z paskiem i spadającymi od razu z tyłka spodniami (co psuje cała linię od razu)

- przód marynarki zbyt szybko idzie w bok, to powoduje, że jak się zgarbisz, to ci koszula prześwituje z dołu, musi ona iść bardziej płasko, a dopiero przy dole się dynamicznie rozchylać, jak to połączysz ze spodniami z powyższonym stanem to nadasz figurze znacząco większego dynamizmu

- zwęzić ramiona, mankiet marynarki, barki też są za szerokie

- obniżyć zapięcie guzika, wtedy całość ci się poprawi, ale wymaga to od krawca więcej pracy, bo trzeba bardziej modelować boki

- tył na linii brzucha da się bardziej wytaliować

- spotkałem się ostatnio z opinią, że skośne kieszenie podkreślają brzuch i dają odwrotny efekt wizualny do zamierzonego

- nie wiem czy nie masz krzywo wszytych rękawów, bo na każdym zdjęciu inaczej stoisz, stań przed lustrem z boku, ręce zawieś tak jak normalnie stoisz (lub jak chciałbyś stać, czyli przeważnie lekko wyprostowany) i nie powinno tam się nić marszczyć na kuli, z przodu i z tyłu

Ogólnie z tyłu powinieneś mieć tylko lekkie marszczenie na barkach, w celu zapewnienia swobody ruchów. Reszta powinna być gładka jak tafla jeziora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kieszeniami rzeczywiście chciałem teraz spróbować prostymi. Co do barków to tutaj już w zasadzie nie mam żadnego luzu - są naprawdę "dopasowane". Przypuszczam, że zdjęcia wyszły gorzej niż rzeczywistość bo się garbię. Co do pleców to zastanawialiśmy się z krawcem czy jeszcze bardziej ich nie podciąć ale obawialiśmy się że wtedy tylek będzie bardzo odstawał....

Przód za szybko idzie na boki czyli dołem za szybko marynarka się otwiera tak? czyli mniejszy łuk i niżej zaczęty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kieszeniami rzeczywiście chciałem teraz spróbować prostymi. Co do barków to tutaj już w zasadzie nie mam żadnego luzu - są naprawdę "dopasowane". Przypuszczam, że zdjęcia wyszły gorzej niż rzeczywistość bo się garbię. Co do pleców to zastanawialiśmy się z krawcem czy jeszcze bardziej ich nie podciąć ale obawialiśmy się że wtedy tylek będzie bardzo odstawał....

Przód za szybko idzie na boki czyli dołem za szybko marynarka się otwiera tak? czyli mniejszy łuk i niżej zaczęty?

Naprawdę nie chcę kolegi krytykować dla jakiejś chorobliwej uciechy z tego, bo sam podobne błędy popełniałem ;)

Efekt tego jest po prostu taki, że jeżeli krawiec nie umie, to należy zmienić krawca, bo zęby można zjeść, a i efekt i tak nie będzie taki, by się dniami i nocami zachwycać. Lepiej to zrozumieć wcześniej niż parę kafli później.

Zachęcam do wycofania się na z góry opatrzone pozycje, przegrupowania i kontynuowania przygody z krawiectwem miarowym bogatszym o nowe spostrzeżenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz szył spodnie - niech się kończą na wysokości pępka lub minimalnie poniżej. Przełam się ;).

Swoje pierwsze spodnie prezentowane na forum szyłem z nastawieniem, że będą z wysokim stanem (nie wiem, dlaczego tak myślałem). Następne sięgały wyżej, następne jeszcze wyżej. Skończyło się minimalnie nad pępkiem. Ostatnio założyłem szyte w zeszłym roku te pierwsze z "wysokim stanem". Dziwne uczucie braku swobody i wygody. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwagi do przyszłych zamówień:

1. Zrezygnować z dwóch rozcięć z tyłu. Nie masz "odpowiednich kształtów" dla takiego rozwiązania. W pokazanych marynarkach nawet przy sylwetce wyprostowanej robi się kaczy kuper.

To, jak się wydaje, może być kwestią zbyt krótkich szliców a nie tego, że szlice są dwa raczej? Dłuższe szlice przy podwójnych są jednak lepszym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwagi do przyszłych zamówień:

1. Zrezygnować z dwóch rozcięć z tyłu. Nie masz "odpowiednich kształtów" dla takiego rozwiązania. W pokazanych marynarkach nawet przy sylwetce wyprostowanej robi się kaczy kuper.

To, jak się wydaje, może być kwestią zbyt krótkich szliców a nie tego, że szlice są dwa raczej? Dłuższe szlice przy podwójnych są jednak lepszym rozwiązaniem.

Wydaje mi się, że w garniturze problemem jest to że marynarka jest za ciasna w biodrach. W drugim przypadku jest sporo lepiej. Zgadzam się, że dłuższe szlice polepszyły by wygląd ale jednocześnie tylko zamaskowałyby rzeczywisty problem którym IMO są błędy w kroju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że w garniturze problemem jest to że marynarka jest za ciasna w biodrach. W drugim przypadku jest sporo lepiej. Zgadzam się, że dłuższe szlice polepszyły by wygląd ale jednocześnie tylko zamaskowałyby rzeczywisty problem którym IMO są błędy w kroju.

Ernestson, tak, racja ale dłuższe szlice (może nie James Bond z Rogerem Moorem, ale dłuższe) są lepsze - krótkie dziwnie "skracają" marynarkę dołem imo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozwiązuję ale póki co rzadko chodziłem w krawacie....przeobrażenie dopiero się zaczyna :)

To ciekawe, myślałem, że dlatego masz problem z długością krawata. Mimo wszystko standardowy krawat nie powinien być aż tak krótki. Moim zdaniem dobrze będziesz wyglądał z four in hand, a do tego może dzięki temu wydłuży się krawat.

Z czego wynikają załamania na kołnierzyku koszuli? Są widoczne cienie po jednej i drugiej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kołnierzyk to pewnie efekt, że chodziłem bez krawata, a więc ostatni guzik odpięty i kołnierzyk mimo metalowych usztywnień na samych rogach się załamuje

Four in hand raczej unikałem zawsze bo kiepsko mi węzeł wychodził ;-) czas trenować w wolnych chwilach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy spodniach z wysokim stanem pas spodni będziesz miał wyżej, więc i łatwiej będzie Ci dostosować przy wiązaniu krawata długość jego końcówki. Widzisz - po prostu musisz mieć spodnie z wysokim stanem, nie ma odwrotu! :twisted:

Ja mam odwrotnie - przy noszeniu spodni z wysokim stanem w większości krawatów cieńsza końcówka robi się nieco za długa. Za to łatwiej o grubszy węzeł, a ja lubię grubsze węzły :) Niestety nie mam jeszcze krawatów bespoke, a to najlepsze rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pare razy udało mi się zawiązać na długość kawałek nad pasek spodni a przy moim brzuchu nie jest to łatwe ;-) Wiec po treningach może chociaż krawaty będę mógł "standardowe" kupować :)

Tak, dieta + treningi (O ile nie ma przeciwwskazań lekarskich do określonego wysiłku.) np. basen i siłownia i będzie łatwiej.

Dla Ciebie i dla krawca.

Nietypowa sylwetka to problem dla przeciętnego krawca.

Niektórzy w ogóle się nie podejmują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.