Skocz do zawartości

Czy ubiór może wyszczuplać / pogrubiać?


Ryshard

Rekomendowane odpowiedzi

Dołączona grafika

vs.

Dołączona grafika

Mimo iz paski sa chyba ciut formalniejsze niz kratka i staram sie miec obie opcje w tym samym kolorze w szafie, to jednak mam chyba wieksza slabosc do kratek. Jakos do mnie kratka bardziej pasuje. Przyjemniej mi sie ja laczy z pozostalymi elementami stroju.

P.S.: Gladkie koszule nie sa problemem sporu. Nie sa nimi rowniez rozne rodzaje pasow i krat. Poprostu ogolnie, ktory z tych dwoch wzorow preferujesz na swej koszuli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wszystko zależy od postury i sylwetki. Gdzieś czytałem że osoby krępej kostury powinny unikać kratek bo to dodatkowo je poszerza a osoby o bardzo szczupłej budowie- pasków. Gdy chodzi o sylwetke szczupłą to na odwrót

Ja wolę kratkę - z wyżej wymienionego powodu. Na pewno jest mniej formalna, a takich sytuacjach wybieram gładką. I wydaje mi się, że kratka daje więcej możliwości łączenia z innymi rzeczami.

A poza tym większość woli paski (widać to wokół nas), więc tym lepiej dla kratki. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Natknąłem się na dosyć ciekawy artykuł naukowy kwestionujący popularne przekonanie, że pionowe wzory wyszczuplają, a poziome poszerzają sylwetke. Artykuł niestety tylko po angielsku. W skrócie: badacze biorą za punkt wyjścia iluzje Helmholtza (w której kwadrat poziomych linii wydaje się cieńszy oraz wyższy niż analogiczny kwadrat linii pionowych) i eksperymentalnie potwierdzają, że iluzja utrzymuje się również w przypadku sylwetki ludzkiej.

A square composed of horizontal lines appears taller and narrower than an identical

square made up of vertical lines. Reporting this illusion, Hermann von Helmholtz noted that such

illusions, in which filled space seems to be larger than unfilled space, were common in everyday life,

adding the observation that ladies’ frocks with horizontal stripes make the figure look taller. As this

assertion runs counter to modern popular belief, we have investigated whether vertical or horizontal

stripes on clothing should make the wearer appear taller or fatter. (...)

We have examined the claim that these effects apply only for 2-dimensional

figures in an experiment with 3-D cylinders and find no support for the notion that horizontal lines

would be ‘fattening’ on clothes. Significantly, the illusion persists when the horizontal or vertical lines

are on pictures of a real half-body mannequin viewed stereoscopically. All the evidence supports

Helmholtz’s original assertion.

(...)

Findings from experiment 4 have shown that vertical stripes made the mannequin look 10.7% wider

than the mannequin in horizontal stripes, and this effect was found to be significant.

http://i-perception.perceptionweb.com/f ... /i0405.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawy artykuł, a kwestia optycznych iluzji zawsze mnie interesowała. czy jednak wyszczuplające właściwości podziałów poziomych zostały eksperymentalnie udowodnione? w przypadku ubrań męskich trudno to stwierdzić. w moim przekonaniu w praktyce sylwetkę łatwiej regulować krojem i kolorem tkanin niż deseniem.

załączam kompozyt zdjęć użytkownika z SF, który często publikuje swoje zestawy (system forum nie pozwala zamieścić dużego zdjęcia). dwa z nich są w wyraźne pionowe prążki. jak dla mnie nie ma to tak dużego wpływu na sylwetkę jak kolory - jasne i ciemne i krój garnituru - jedno i dwurzędowy. Alan Flusser twierdzi, że wbrew powszechnym przekonaniom odpowiedni krój garnituru dwurzędowego może optycznie wyszczuplać.

post-250-1365892005884_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gccg

Pozwole sobie przytoczyc dowcip zwiazany z tym tematem:

"Czy wiesz dlaczego nie ma czarnych prezerwatyw?

Nie wiesz? ... To przeciez banalnie proste!

Kolor czarny wyszczupla!"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwole sobie przytoczyc dowcip zwiazany z tym tematem:

"Czy wiesz dlaczego nie ma czarnych prezerwatyw? Nie wiesz? ... To przeciez banalnie proste!

Kolor czarny wyszczupla!"

i ta luka na rynku została zagospodarowana :Dhttp://www.buycondom.com/8c17-condom.asp

Uuuuuu. Specjalna strona z asortymentem tego typu. Proszę, proszę :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gccg

Pozwole sobie przytoczyc dowcip zwiazany z tym tematem:

"Czy wiesz dlaczego nie ma czarnych prezerwatyw? Nie wiesz? ... To przeciez banalnie proste!

Kolor czarny wyszczupla!"

i ta luka na rynku została zagospodarowana :Dhttp://www.buycondom.com/8c17-condom.asp

W kolorze jakby dla tego forum na zamowienie wyprodukowanym (bespoke): TUXEDO BLACK :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawy artykuł, a kwestia optycznych iluzji zawsze mnie interesowała. czy jednak wyszczuplające właściwości podziałów poziomych zostały eksperymentalnie udowodnione?

Trudno mówić o eksperymentalnym udowodnieniu, jednak na badanej próbie (w zaleźności od eksperymentu 8-12 obserwatorów) wzory poziome zawsze zwężały obiekt w porównaniu ze wzorami pionowymi. Co do zdjęć z SF to niestety skala modelu różni się (niewiele, ale jednak) pomiędzy ujęciami, nie do końca można więc wyciągać z tego wnioski. Chociaż o tym, że czarny wyszczupla, a jasne kolory są korzystne dla przesadnie chudych pewnie wszyscy słyszaleśmy... tak jak o tym, że poprzeczne wzory poszerzają ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda, że nie zamieścił żadnej prążkowanej dwurzędówki. a propos wyszczuplającej dwurzędówki - mam wrażenie, że kolega Jastrzębiec taką właśnie posiada, zamieścił zdjęcia z Wielkanocy w niej. taki dwurzędowy garnitur. odnoszę wrażenie, że w tym przypadku się sprawdza to. a co do teorii z paskiem poprzecznym/wzdłużnym - wydaje się to nawet logiczne, bo tak jakby oko przeskakuje nad przestrzeniami wolnymi od prążków, co może powodować takie wrażenie... ciężko mi to wyjaśnić, ale tak mi się wydawało zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

A tak a propos, widział ktoś garnitur w poprzeczne paski? Bo podobno takie bardziej wyszczuplają niż podłużne. :)

Pozdrawiam, Dr

Marynarka tylko, ale chyba i tak wystarczy ;)

Wg właściciela: Its an RL Indian bleeding madras. IIRC, Stephen (MalfordofLondon) has one for sale. (pisownia oryginalna)

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.