Skocz do zawartości

Forumowy katalog ubrań i obuwia RTW


wojvv

Rekomendowane odpowiedzi

Wielu uczestników forum kupuje gotowe ubrania i buty - głównie w sklepach sieciowych. Zastanawiam się, czy przydatny byłby rodzaj katalogu, który podawałby krótki opis produktu, informację o trwałości materiałów, jakości wykonania, cenie, relacji cena/jakość, cena/opłacalność zakupu, itp?

Takiego rodzaju katalogi podają np. magazyny komputerowe lub rowerowe.

Właśnie weszły/wchodzą do sklepów nowe kolekcje, więc teraz jest najlepszy okres aby to zrobić.

Wymagałoby to zaangażowania naszego czasu w niekomercyjny projekt, ale "wspólnymi siłami.." itd.

Co Koledzy o tym myślą?

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście myślałem o opisaniu przede wszystkim wyrobów, które należą do klasycznej, męskiej elegancji. Opisanie innych artykułów z wyjaśnieniem dlaczego nie spełniają kryteriów KME też może być pożyteczne i uchronić początkujących przed "pseudofachowcami", takimi jak ci od "Metamorfoz" podanych na stronie Logo24, o których pisał wczoraj kolega Michau: http://www.logo24.pl/Logo24/1,111687,12 ... Logo_.html

Katalog będzie potrzebował bazy danych i wyszukiwarki. Przypuszczam, że na stronie forum nie da się tego zrobić. Ale np. na stronie Stowarzyszenia?

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jakie przewidujesz kryteria? Jedna marynarka będzie lepsza dla jednej osoby a na innej będzie w złych proporcjach. Myślę, że to krecia robota i wymagała by dużych nakładów pracy kilkunastoosobowej ekipy i dodatkowego przedyskutowania na forum. Do tej pory adresy producentów i ich strony internetowe wystarczały choć pomieszały się z blogami o modzie. Dlatego byłem za tym aby wyodrębnić działy z stronami producentów od blogów modowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Misza:

Wstępny zarys pomysłu jest taki:

2-3 osobowe grupy ruszają na "zakupy". Oglądają i przymierzają wybranie produkuty. Robią notatki, które trafiają do katalogu.

Produkty na początku mogą być wybierane jako ocena/recenzja asortymentów opisywanych/polecanych np. w wymienionym już wcześniej Logo24 Agory lub innych pismach o stylu i modzie dla mężczyzn lub w działach męskich magazynów kobiecych.

Te pisma mają bardziej "modowe" podejście - my bardziej klasyczne. Powstałby dwugłos dający możliwość wyboru czytelnikom.

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jakie przewidujesz kryteria? Jedna marynarka będzie lepsza dla jednej osoby a na innej będzie w złych proporcjach. Myślę, że to krecia robota i wymagała by dużych nakładów pracy kilkunastoosobowej ekipy i dodatkowego przedyskutowania na forum. Do tej pory adresy producentów i ich strony internetowe wystarczały choć pomieszały się z blogami o modzie. Dlatego byłem za tym aby wyodrębnić działy z stronami producentów od blogów modowych.

Masz 100% racji. Praktycznie niemożliwe będzie podanie dopasowania np. marynarki dla każdej sylwetki. Ale inne, mierzalne cechy (np. wcześniej zaproponowane) można określić. Będzie dużo pracy, ale wiele osób i tak wybiera się do sklepów sprawdzić nowe kolekcje ;-)

Nie myślałem w ogóle o podawaniu blogów modowych (chyba, że coś produkują/sprzedają pod swoją marką)

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zaczniemy od zanegowaniu tego mitu, jaki króluje niepodzielnie u nas na forum: ściślej przylegająca = lepiej dopasowana. Ocenianie marynarek RTW w kategorii dopasowania to moim zdaniem kompletne nieporozumienie. Można mówić co najwyżej o konstrukcji i smukłości, ale nie dopasowaniu, który to termin odnosi się do relacji indywidualny człowiek marynarka na miarę.

W przypadku RTW można mówić raczej o tym, że ten konkretny kupujący jest dopasowany do wieszakowej marynarki ;)

Porzucając więc mit "dopasowania", pozostają nam cechy takie jak konstrukcja, styl, użyte materiały, jakość wykończenia. A to są cechy które można przełożyć na punkt 0-100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam pomysł jest świetny, miałbym jednak wątpliwości. Jeżeli to rzeczywiście ma być katalog, to będzie wymagał nie jednorazowej akcji, ale kilku(nastu) cyklicznych, wraz ze zmianami asortymentu. Opisany sposób zbierania danych będzie w kwestii jakości produktu tylko częściowo wiarygodny, natomiast w kwestii trwałości w ogóle - trzeba przecież coś ponosić, nie tylko przymierzyć. Nadpobudliwy personel "w czym mogę pomóc" może dziwnie reagować na grupy przymierzające i robiące notatki - czy trzeba byłoby precyzować intencje, a więc narażać się na dyskusje "ale to ja muszę kierownika zapytać, czy pan może notować a potem publikować." Ceny produktów określonych marek mogą się różnić (marka X w sklepie firmowym X, w Van Graaf, w Peek und Cloppenburg etc.).

Nie jest moją intencją zniechęcanie, pomysł jest bardzo dobry. W sumie na forum mamy już dużo informacji na temat różnych marek, a nowi użytkownicy poszukują jeszcze więcej.

Mogę się zgłosić do aktywnego buszowania po TKMaxx, ale nie wiem, na ile jest to miejsce reprezentatywne (na pewno w ogóle nie jest, jeśli chodzi o aktualne kolekcje; z drugiej strony można tam znaleźć wiele marek niedostępnych gdziekolwiek indziej). Ale właśnie, bo chyba to najważniejsze - czy chodzi o w miarę dokładny katalog najwyżej kilkunastu wybranych marek, w miarę pełne spektrum ich oferty, czy też "brand inventory" - którka charakterystyka jak największej ilości marek (czy to alfabetycznie według nazw, czy też - chyba lepiej - według produktów; marynarki, spodnie, krawaty...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł jest bardzo ciekawy ale bardzo trudny i pracochłonny. Ale ja, żeby sobie usprawnić pracę napisałbym do wszystkich firm, które mogą oferować tego typu asortyment i zaproponować darmowe przedstawienie swojej oferty na naszych warunkach. Ciekawe czy byłby odzew. W końcu to nie anonimowa strona a zarejestrowane STOWARZYSZENIE. Dla firm wysłanie do Was broszury z konkretnymi produktami to zerowy problem, a na dodatkową reklamę myślę większość się połasi. Wtedy ktoś z "grupy" idzie przymierzyć konkretną rzecz bez zbędnego buszowania. Spróbować zawsze można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam pomysł jest świetny, miałbym jednak wątpliwości.(...)

Dziękuję za pozytywną ocenę ;-)

Odpowiem krótko:

(...) Jeżeli to rzeczywiście ma być katalog, to będzie wymagał nie jednorazowej akcji, ale kilku(nastu) cyklicznych, wraz ze zmianami asortymentu.(...)

Też tak to sobie wyobrażam. Podobnie jak zmieniają się kolekcje powstawałby nowy katalog.

(...) Opisany sposób zbierania danych będzie w kwestii jakości produktu tylko częściowo wiarygodny, natomiast w kwestii trwałości w ogóle - trzeba przecież coś ponosić, nie tylko przymierzyć.(...)

Masz rację, ale wiele można przewidzieć na podstawie jakości materiałów i jakości wykonania.

(...)Ceny produktów określonych marek mogą się różnić (marka X w sklepie firmowym X, w Van Graaf, w Peek und Cloppenburg etc.).(...)

Można podać zakres cen (ew. podając jakie są w poszczególych sieciówkach lub konkretnych sklepach)

TKMaxx rzeczywiście jest mało reprezentatywny. Moim zdaniem to co się w nim sprzedaje w PL to poziom "szmateksu", chociaż oczywiście trafiają się prawdziwe perełki. Poza tym produkty są dosyć krótko dostępne na półkach. Katalog ma sens dla sezonowych kolekcji, dostępnych np. w VG czy P&C

Pozdr,

wojvv

EDIT: poprawa cytowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł jest bardzo ciekawy ale bardzo trudny i pracochłonny. Ale ja, żeby sobie usprawnić pracę napisałbym do wszystkich firm, które mogą oferować tego typu asortyment i zaproponować darmowe przedstawienie swojej oferty na naszych warunkach. Ciekawe czy byłby odzew. W końcu to nie anonimowa strona a zarejestrowane STOWARZYSZENIE. Dla firm wysłanie do Was broszury z konkretnymi produktami to zerowy problem, a na dodatkową reklamę myślę większość się połasi. Wtedy ktoś z "grupy" idzie przymierzyć konkretną rzecz bez zbędnego buszowania. Spróbować zawsze można.

Właśnie dokładnie tak zostało to zrobione, gdy w jednym z portali rowerowych kilka lat temu powstawał internetowy katalog rowerów, akcesoriów i części. Odzew ze starony dystrybutorów był bardzo dobry. Warto dodać, że powstała nowa jakość w branży, bo wcześniej trzeba było kupować papierowe katalogi (do których czasami były dołączone wersje na CD).

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technicznie do zrobienia takiego katalogu można wykorzystać wiki podpięte do strony stowarzyszenia. To pozwoliłoby też na bieżąco aktualizować poszczególne wpisy. Dzięki temu np. możliwe byłoby prowadzenie wpisów o poszczególnych liniach danych producentów.

Wydaje mi się to jednak niemożliwe bez zaangażowania producentów / dystrybutorów. A żeby je mieć trzeba mieć profesjonalne treści i duży ruch, czyli redakcję, czyli pieniądze. Z drugiej strony, nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

O TKMaxx można od razu zapomnieć. Po co robić recenzje produktów, których w chwili publikacji już nie będzie (jak będą dobre) lub będą tak złe, że i tak nikt ich nie kupi.

Generalnie pomysł jest dobry, ale jego potencjalna skala olbrzymia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł jest dobry, acz ogromnie czasochłonny no i niestety nie dostarczy wielu informacji.

Myślę, że porównywanie katalogu ubrań do katalogu części rowerowych nie znajduje zastosowania w rzeczywistości. Po pierwsze jak wszyscy zauważyliście na rynku ubrań mamy kolekcje sezonowe. Pojawiają się one w połowie sierpnia i lądują na wyprzedaży po świętach. Oznacza to, że są dostępne 4 miesiące.

Katalog taki pochłonąłby ogromną ilość pracy, a jakich informacji by nam dostarczył? Ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszy mnie taki entuzjazm :lol:

Być może się zdziwisz, ale główni gracze na rynku rowerowym wypuszczają co roku (a nawet częściej) nowe modele. Więc sytuacja jest dosyć podoba do rynku odzieżowego.

Nie ma sensu podejmować się zadania opisania wszystkich ubrań i butów, ale uważam, że warto by było opisać (i polecić) te wyroby, które są szczególnie udane i zgodne z naszymi kryteriami a "ostrzegać" przed wyrobami niskiej jakości lub o nieracjonalnie wysokich cenach.

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, producenci rowerowi wypuszczają nowe części co chwila. Nie zmienia to faktu, że część rowerową da się opisać zobiektywizowanymi informacjami, jakimiś parametrami technicznymi.

Jak sobie wyobrażasz opis marynarki i jak uzyskanie danych na jej temat? Pójdzie ją zmierzyć trzech, jeden garbaty, drugi z wystającymi łopatkami, a trzeci z brzuszkiem i jaką informację zwrotną uzyskamy? Właściwie żadnej, ewentualnie na temat materiału.

Nie mam nic przeciwko samej idei, tylko nie wiem za bardzo jak mogłoby to zaistnieć w rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.