Skocz do zawartości

Komputery, telefony, elektronika


mr.vintage

Rekomendowane odpowiedzi

Wg. mojego doświadczenia:

Stacjonarny:

+ lepsza moc (aczkolwiek każda nowa moc Ci powinna starczyć)

+ łatwość naprawy, rozbudowy

+ lepszy monitor (tzn. do wyboru) a to wiąże się z komfortem pracy. Podobnie z klawiaturą.

+ więcej miejsca na biurku

+ można na nim położyć nogi

- gorsza mobilność

- głośność pracy (?)

Laptop:

+ mobilność

+ wszystko w jednym (głośniki, mikrofon, kamera, monitor, myszka, klawiatura) - mniej kabli

+ można stosować jako deskę do krojenia

+ oszczędność prądu

- w zależności od modelu i zastosowań, może niemiło grzać w ręce, palić w kolana i okolice nóg

- jak się coś zepsuje, to jest problem

- trzeba używać go jako przenośny sprzęt, bo bateria szybciej padnie

Macie jakieś inne pomysły? Dla mnie kluczowe pytanie to czy będę go przenosił. Jeżeli tak wybrałbym laptopa. Jest jeszcze możliwość kupienia "małego komputera", w stylu Mac mini (nie pamiętam nazwy takiej obudowy). Przeniesienia małej skrzyneczki np. do pracy, podłączenia monitora, myszki, klawiatury.

OnTheRun mądrze napisał, do Ciebie należy odpowiedź na pytanie czy lubisz mieć bałagan na biurku w postaci laptopa i reszty osprzętu (mi to się nie podoba!).

A co do tej Toshiby, gdybyś miał możliwość dołożenia RAMu i sprawdzenia czy będzie lepiej, to może jeszcze z jakiś czas by on pochodził. Moim zdaniem powinno się udać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że zestawienie PSU w pełni wyczerpuje listę zalet i wad obu rozwiązań.

Jeśli nie jest wymagana duża wydajność do obsługi rozbudowanych silników graficznych, nie ma potrzeby kupować PCta. Oczywiście PCty nadal będą się sprzedawać, szczególnie na rynku korporacyjnym, gdzie mobilność nie jest wręcz pożądana (banki, urzędy, sale obsługi klienta w firmach handlowych, i wszędzie tam tam gdzie "wynoszenie" danych na dyskach twardych laptopów nie jest zalecane.

Macie jakieś inne pomysły?

Laptop to wygoda, ultrabook to duża mobilność, a tablet z 3G to już nieskrępowana mobilność i całkowite uwolnienie od kabli, WiFi, czy gniazdek.

Jednak chociaż bardzo jestem zakochany w swoim tablecie, to nie uważam, że może on zastąpić w pełni laptopa. Jest jego doskonałym uzupełnieniem.

A co do tej Toshiby, gdybyś miał możliwość dołożenia RAMu i sprawdzenia czy będzie lepiej, to może jeszcze z jakiś czas by on pochodził. Moim zdaniem powinno się udać.

Zgadzam się. Jednak, jako szybkie remedium na powolność, zalecam następującą kurację:

- skopiowanie danych osobistych na dysk zewnętrzny

- całkowity format dysku twardego i reinstalacja systemu "czysto". Domyślam się, że na Twoim laptopie masz zainstalowany Win XP. Z wszystkimi poprawkami i patchami, to jest stabilny system.. Co by o nim nie mówić.

- w konfiguracji systemu wyłączyć wszystkie wodotryski, takie jak zbędne procesy, i animowane menu.

- zainstalować przeglądarkę Mozilla, lub Safari. Trzymaj się z daleka od IE.

- dołożenie pamięci RAM może pomóc. Jednak nie kupuj oryginalnej pamięci Toshiby. Zamiast przepłacać, kup pamieć deskowaną do Twojego modelu, od firmy Kingston

Tutaj znajdziesz odpowiedni model:

http://www.kingston.com/pl/memory/syste ... p_notebook

Na koniec deser (à propos deski do krojenia)

http://www.youtube.com/watch?v=XcIwXVKQjsQ

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pełni się zgodzę z poradą OnTheRun dotyczącą czyszczenia systemu. Na przyszłość jednak polecam nie instalowanie niepotrzebnych aplikacji, powyłączanie różnych aplikacji z autostartu (ukryte w msconfig) itp. Dużo na ten temat w zapytaniu o np. "optymalizacja Windows", przykładowo forum.dobreprogramy.pl/optymalizacja-odchudzanie-windowsa-opis-krok-kroku-t76580.html .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja konkretnie w sprawie sprzętowej niewiele podpowiem (nie kupowałem sprzętu od lat), spytam Cię jednak o wielkość matrycy jaka Cię by interesowała, te większe spowodują że dostaniesz klawiaturę numeryczną, komputer będzie większy, i krócej potrzyma na baterii. Na pewno ta informacja pomoże osobie która lepiej siedzi w nowościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie filtrowanie w jednym z większych sklepów:

-przedział cenowy 1800-2400

-matowa matryca

- przekątna 15-17 cali. Ja wybrałbym 14'. Jednak domyślam się, że nie planujesz na razie inwestować w zewnętrzny LCD.

- Windows 7 Home Premium w cenie (nie ma potrzeby, abyś dopłacał za Professional)

http://www.komputronik.pl/category/5022 ... D=24490000

Zdecydowanie Samsung (pierwszy od góry) wypada najciekawiej, ponieważ masz pakiet biurowy w zestawie. Pamiętaj jednak, że Office'a można zastąpić darmowym Open Officem. Wtedy oszczędzisz 250PLN. Dysk 500GB trudno będzie Ci zapełnić. Dodatkowo, z ciekawostek, to posiada bluetooth. Będziesz więc mógł go sparować z telefonem, i korzystać z internetu w terenie.

To jest tylko przykładowe zestawienie. Nie namawiam Cię do kupowania akurat tego modelu, i w tym sklepie. Oferta rynkowa jest szeroka. Samsung, Acer jak i Asus posiadają dobrze rozwiniętą i sprawną sieć serwisową. Na temat Lenovo nie będę się wypowiadał, nie mam znania. Na temat HP, zdanie mam, i dlatego powstrzymam się od komentarzy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@xkoziol:

Coś w tym złego? Coś napisałem źle? Architektura komputerów, ich zasada działania jest mniej więcej taka sama, te same elementy mają wpływ na wydajność.

To tak jakbyś znał zasady klasycznego ubioru, ale nie wiedziałbyś po ile stoi obecnie garnitur z wełny xxx. Jakiś problem żeby doradzić mi jasny garnitur z lnu na lato? To, że nie wiesz ile on teraz kosztuje, i kto obecnie go dobrze uszyje (bo ostatnio dobrze szył Dell, potem HP, a teraz to już wszystko jeden pies), jakoś nie przeszkadzałoby mi w posłuchaniu Twojej rady.

Doświadczenie praktyczne mam z codziennego użytkowania laptopa i komputera "stacjonarnego". Komputer 9 i 1 letni będzie miał takie same problemy.

PS: czy nadal procesory AMD w laptopach tak bardzo się grzeją? Jeżeli tak - MR.V: nie bierz tego - tylko Intel.

No i oczywiście, nie kupuj w Komputroniku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym złego? Coś napisałem źle? Architektura komputerów, ich zasada działania jest mniej więcej taka sama, te same elementy mają wpływ na wydajność.

Akurat architektura komputerów uległa przynajmniej 3 razy całkowitemu wywróceniu do góry nogami przez ostatnie 9 lat. Procesorów to tak z 5-6, a któraś tam cyfra w modelu, świadcząca o jakimś ficzerze, potrafi powodować ogromny wzrost wydajności... i ceny :)

Czy jeśli pomiędzy procesorem Intel i3 a i5 jest ok. 100 zł różnicy, to warto brać i5?

Przeważnie tak, ale też zależy od modelu :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat architektura komputerów uległa przynajmniej 3 razy całkowitemu wywróceniu do góry nogami przez ostatnie 9 lat. Procesorów to tak z 5-6, a któraś tam cyfra w modelu, świadcząca o jakimś ficzerze, potrafi powodować ogromny wzrost wydajności... i ceny :)

A co konkretnie masz na myśli, bo może mówmy o innych poziomach architektury :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jeśli pomiędzy procesorem Intel i3 a i5 jest ok. 100 zł różnicy, to warto brać i5?

Przeważnie tak, ale też zależy od modelu :)

Pomyłka , 200 zł różnicy.

Samsung SERIES 3 (NP300E5A-S07PL) 2099 zł

Samsung SERIES 3 (NP300E5A-S05PL) 2299 zł

Mr. - nie idź tą drogą; to najprostsza droga do skończenia z maszyną za zylion PLN, która Ci tylko skarpet nie upierze... :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten konkretny i5 jest bardzo okrojony. Poza lekko inną architekturą, wszystkie podstawowe parametry ma takie same. Moim zdaniem nie warty zwiększenia ceny laptopa o 10%, różnica w wydajności marginalna. Gdyby to był i5 z serii mającej 4 rdzenie to jak najbardziej, ale w tym konkretnym modelu odradzam brać ten droższy laptop (nie wiem czy ci zależy, ale droższy nie ma kamerki).

Tutaj masz o 50zł tańszy: http://www.agito.pl/laptop-samsung-300e ... =wszystkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nikt kto szanuje pieniądze na tyle, że nie pali nimi w kominku jak jest zimno, nie kupi nic od Apple'a świadomie :)

Mój dobry znajomy jest muzykiem (raczej undergroudowym) i ma laptopa od Apple'a tylko dlatego że w "standardzie" jest tam oprogramowanie pozwalające na nagrywanie i pomoc w komponowaniu ("automat perkusyjny", miksery itp) muzyki, który do tego jest podobno świetne, trochę ciekawych rzeczy na tym nagrał i bardzo sobie chwali. Fakt że to zastosowanie dość szczególne, ale nie ma co generalizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie to ma być laptop do przeglądanie internetu, aplikacji biurowych i prostej obróbki zdjęć. Do tych zastosowań naprawdę nie trzeba wywalać 3 tys. na sprzęt. Ja swój laptop kupowałem ok. rok temu - powiedzmy, że jestem mniej więcej na bieżąco. Celowałem w podobne zastosowanie co kolega (+ możliwość komfortowego oglądania filmów HD) Skończyło się na zakupie modelu HP G62 za 1200 zł na Allegro. (wystawiał go sklep w Poznaniu) Do komfortu pracy i wydajności nie mam żadnych zastrzeżeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polemizowałbym :) Ja mam macbooka air z 2010 r. wymiata po całości. Działa szybciej, jest lżejszy i bateria trzyma dłużej niż na najnowszych "ultrabookach". Przez 22 lata korzystałem z Windy, teraz mam MacOS. Bez porównania. To tak jak z kotem i psem.

Wiem, wiem, wiem, i dlatego po latach pracy z Windowsem, i 3-letniej zaprawie z iOSem na tablecie, czekam na dostawę (import) MacAira 13". Córa moja już 2 lata na Pro pracuje, i nie chce wracać do Windowsów.

Jednak Mr.V nie kupi za 2000PLN nawet MacAira 11" z poprzedniej edycji. No może używany. Ale w takim wypadku lepiej kupić nowego laptopa 14-15", poczekać na upgrade do Win 8. To będzie dobry system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.