Skocz do zawartości

Komputery, telefony, elektronika


mr.vintage

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam nowy wątek, a przy okazji proszę o pomoc.

Chcę kupić nowy komputer do domowego użytku, na który chcę przeznaczyć max. 2000 zł.

Będzie używany właściwie wyłącznie do korzystania z zasobów internetowych plus programy biurowe i prosta obróbka zdjęć na potrzeby bloga. Nie będę korzystał z gier, filmów itp.

Czy w tej cenie lepiej kupić laptopa czy komputer stacjonarny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego, czy zależy Ci na mobilności. Jeśli faktycznie będzie używany tylko w domu, to chyba lepszy byłby stacjonarny. Można do niego podłączyć duży monitor, a przy czytaniu, pisaniu i pracy w programach to naprawdę spora zaleta. Z drugiej strony, co oczywiste, komputera stacjonarnego nigdzie się nie zabierze, nawet na balkon czy do drugiego pokoju. Jeśli chodzi o podzespoły, to laptopy są pod tym względem słabsze, ale skoro nie będzie używany do gier czy ultraspecjalistycznych programów, to nie przejmowałbym się tym.

Zatem wybór uzależniałbym głównie od tego, czy wolisz przenośność, czy wygodę oczu :)

Ed. literówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stacjonarny lepszy, za tę samą cenę można mieć 2x większą wydajność. Tyle, że nie wiem, czy jeżeli nie zależy Ci tak na mocy, a i kupowałbyś od razu całość, będzie to jednak opłacalny zakup. Na plus przemawiam możliwość kupienia dużego monitora, na którym jednak wygodniej się pracuje w przypadku programów biurowych. Teoretycznie możesz kupić laptopa i podłączyć pod niego monitor, ale to już w 2k nie wiem czy da radę sensownie się zmieścić.

Ale jak już zapragniesz mieć dwa monitory na raz to będzie trzeba kombinować (ale są monitory pod usb 2.0)

Co do konfiguracji, polecam przejrzenie na agito. Oceny użytkowników się dość dobrze przekładają na realną wartość podzespołu, przynajmniej ja tak miałem.

Co do wygody to najgorsze do siedzenia przy komputerze są krzesła. Polecam fotele za IKEI tego typu: http://produkty.ikea.pl/p9428/fotel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego, czy zależy Ci na mobilności. Jeśli faktycznie będzie używany tylko w domu, to chyba lepszy byłby stacjonarny. Można do niego podłączyć duży monitor, a przy czytaniu, pisaniu i pracy w programach to naprawdę spora zaleta. Z drugiej strony, co oczywiste, komputera stacjonarnego nigdzie się nie zabierze, nawet na balkon czy do drugiego pokoju. Jeśli chodzi o podzespoły, to laptopy są pod tym względem słabsze, ale skoro nie będzie używany do gier czy ultraspecjalistycznych programów, to nie przejmowałbym się tym.

Zatem wybór uzależniałbym głównie od tego, czy wolisz przenośność, czy wygodę wzroku :)

+

Dodam tylko, że można np. kupić lapka 17'' - i wtedy mamy przyzwoitą przekątną, bez utraty pewnej mobilności (balkon itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam coś od siebie. Myślałeś nt. Mac'a? Mam na myśli Mac'a mini: http://www.cortland.pl/komputery/mac-mini.html Jego zaletą jest na pewno mała wielkość oraz bezgłośność pracy. Jeżeli chodzi o system operacyjny, politykę firmy to już kwestia indywidualnych preferencji (wyznania :P).

Można też spróbować kupić komputer po-leasingowy. Cena powinna być dużo < 2000 zł. Do tego oczywiście monitor i peryferia. Jeżeli nie posiadasz dobrego monitora, lu myślisz o wymianie, ja proponowałbym coś większego. Bardzo sobie chwalę matryce IPS (świetne kąty), pomyśl też o podświetlaniu LED.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisali poprzednicy, jeśli potrzebujesz mobilności to lepiej zdecydowanie kupić laptopa, skoro komputera i tak nie będziesz używać do gier ani obrabiać zdjęć w rozdzielczości 10000x10000 ;)

Imo najlepiej pasowałby jakiś macbook, ale niestety to nie ta półka cenowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam coś od siebie. Myślałeś nt. Mac'a? Mam na myśli Mac'a mini: http://www.cortland.pl/komputery/mac-mini.html Jego zaletą jest na pewno mała wielkość oraz bezgłośność pracy. Jeżeli chodzi o system operacyjny, politykę firmy to już kwestia indywidualnych preferencji (wyznania :P).

Czy Mac mini w cenie 2700 zł, to rozsądny wybór? Czy w tej cenie dostanę coś lepszego ale bez jabłuszka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klawiaturę trzymam na kolanach, a myszkę z boku na stoliku. Całość pozwala być zarówno w miarę oddalonym od monitora, jak i przebywać w pozycji na w pół leżącej.

Polecam Lenovo do notebooków. Solidne i dobre. Mają zarówno linię drogą linię ThinkPad, która może urodą nie grzeszy, ale gwoździe można przybijać nimi, jak również domową IdeaPad:

- Trochę powyżej wskazanej ceny: http://www.agito.pl/laptop-lenovo-g770- ... 08173.html

- http://www.agito.pl/laptop-lenovo-ideap ... 76783.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie chyba wszystkie dzisiejsze przeglądarki mają wspomaganie sprzętowe grafiki. Coś tam procesor pomieli, trochę danych przez ram przejdzie, ale w tej półce cenowej praktycznie dużej różnicy nie ma. Szczególnie jeżeli chodzi o dyski to najgorsza bolączka notebooków poza wstawieniem nowego, np. SSDka który się skopci po roku i wszystkie dane pójdą w las :)

Porównanie dostępnych kart na notebooki: http://laptopy.benchmark.pl/laptopy-kar ... nking.html

Benchmark procesorów: http://www.notebookcheck.pl/Mobilne-pro ... 344.0.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale jak w cenie X masz tu lepszy procesor, a tu lepszą np. kartę grafiki to nie patrząc na inne parametry możesz kupić trochę w ciemno. Trzeba brać pod uwagę całość komputera, nie tylko procesor czy grafikę (która do tych zastosowań jak podał MR.V jak dla mnie ma najmniejsze znaczenie). Pierwsze co powinien MR.V ustalić to czy laptop czy stacjonarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie łącze Internetowe.

Później szybki dysk, procesor, pamięć RAM... A teraz masz z tym problem ?

Szybkie łącze mam, 25 Mb z UPC.

Teraz mam ogromny problem z wczytywaniem stron, ale to dlatego, że korzystam z 8 letniej Toshiby, która swoje już wysłużyła. Roczny DELL żony działa na tym łączu bardzo sprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mr.V. Daj sobie spokój ze stacjonarnym PC. Jesli nie jesteś graczem (mam na myśli najnowsze gry - dobre tytuły sprzed 2 lat nieźle już chodzą na najnowszych laptopach średniej klasy), i nie pracujesz z rozbudowanymi pakietami graficznymi, PC stacjonarny jest Ci zbędny.

PC ma niezaprzeczalne zalety. To skalowalnośc i wydajność za cenę.

Jednak jego wadami są rozmiary (nawet jeśli wybierzesz system w obudowie typu slim czy desktop), większy pobór prądu, i brak mobilności.

Do zastosowań, które wymienileś, w pełni wystarczy Ci dobry laptop.

Za dwa tysiące PLN, kupisz naprawdę przyzwoity laptop. Nie będzie to ultralekki i szybki ultrabook. Koszt wykracza poza Twój budżet.

Wbudowane karty grafiki, napędy blue-ray, matrycy 14" w pełni zaspokoją Twoje potrzeby.

Z czasem możesz dokupić zewnętrzną klawiaturę i myszkę bezprzewodową, dodatkowy monitor LCD (wygoda pracy na dwóch monitorach (ekran laptopa, i dodatkowy LCD) jest niesamowita). Takie wyposażenie mamy na swoich stanowiskach pracy w biurze, i nikt nie myśli o hałaśliwej, zakurzonej i prądożernej skrzynce ulokowanej gdzies pod biurkiem.

Zawsze, też możesz zabrać laptopa w podróż, do domu, czy na prezentację u klienta.

Jesli poczujesz się zagubiony w gęstwinie parametrów i opisów, daj znać na PW, postaram Ci się coś podpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.