Jump to content

Pytanie dot. butonierki w smokingu


garnitur123
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

niedługo biorę ślub i zamówiłem sobie smoking. Problem w tym, że nie ma on butonierki i pani, która mnie mierzyła twierdzi, że w smokingach się ich nie robi, bo satyna na klapach jest delikatna i kwiatek na pewno ją zaciągnie. Z kolei oglądając w internecie zdjęcia smokingów niejednokrotnie widziałem kwiatek w butonierce. Czy to prawda, że satyna może się zniszczyć od kwiatka?

 

pozdrawiam :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Wiele zależy od rodzaju klap, bo jeśli są szalowe, to moim zdaniem nie jest wskazana, wygląda bardzo nienaturalnie, choć na ostatnich zdjęciach gwiazd ekranu w smokingach z szalowymi klapami butonierka bardzo często się pojawia. Inaczej, rzecz jasna, jest w przypadku klap frakowych - delikatność jedwabiu czy satyny nie ma związku z jej umieszczeniem, ale... rzeczywiście łatwo o uszkodzenie, zaciągnięcie kwiatkami.

Link to comment
Share on other sites

Kwestia butonierki w smokingu zależy, jak kolega wyżej zauważył, od typu smokingu. Zależność wynika bezpośrednio z ich archetypów, ale to mniej istotne. Smoking dwurzędowy z klapami frakowymi powinien posiadać butonierkę, natomiast z kołnierzem szalowym już niekoniecznie (wówczas o kwiecie też możemy zapomnieć). Tak jest w teorii, jednak od tych zasad świat, zdaje się, już dawno się odwrócił i obecnie wielu producentów (np. Tom Ford) wykonuje butonierkę w kołnierzu szalowym.

Nie odpowiem, czy kwiat w butonierce może uszkodzić jedwab, natomiast kiedyś spotkałem się z opinią, że wykonanie butonierki (a raczej jej obszycie) w klapie pokrytej satyną nie jest szczególnie łatwe, więc krawcy niechętnie się za to zabierają.  

Link to comment
Share on other sites

Dobry krawiec bez problemu zrobi butonierkę, choć faktycznie ponoć jest to trudniejsze niż w zwykłej marynarce. Tak przynajmniej twierdził krawiec u którego to robiłem (Dziekoński w Gdańsku). Sam prawie zawsze wkładam goździk i żadnego zaciągania nie zaobserwowałem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.