Skocz do zawartości

Garnitury: skrócona instrukcja użytkownika


Pan Janusz

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

garnitur dla farmera?


ciekawoska - użytkownik CrimsonSox z SF odnalazł na googlebooks skan broszury informacyjnej "Buying Mens Suits" wydanej przez amerykański departament rolnictwa w 1949.

http://books.google.pl/books?id=rxwuAAAAYAAJ&printsec=frontcover&source=gbs_ge_summary_r&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false

W poradniku (przydatnym nie tylko rolnikom) - 'na co zwracać uwagę przy zakupie garniturów' - większość informacji pozostaje aktualnych do dziś.
Napisany w czasach, gdy amerykańska odzież była szyta w USA, a sztuczne tekstylia nie były jeszcze rozpowszechnione.
Broszura zawiera m.in. porównanie konstrukcji garniturów niskiej, średniej i wysokiej jakości, wszystkie zbudowane z naturalnych materiałów.

 

post-123-0-10133400-1386835262_thumb.jpg

  • Oceniam pozytywnie 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 8 months later...
  • 5 months later...
  • 11 months later...

co do krawatów to moja babcia dała mi w prezencie wycinek z "Przekroju" z bodaj 1975 roku, gdzie była idealna ilustracja graficzna wszystkich możliwych wzorów wiązania krawata. Trzymam do dziś i czasem nawet odświeżam.

Teraz warto skorzystać z aplikacji na smartfony typu Tie a Tie , też jest tam pokazanych wiele sposobów na zawiązanie krawata i jest mniejsze ryzyko, że się to nie zgubi.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

mam spory kłopot z dopasowaniem długości nogawek. Jestem osobą szczupłą więc w garniutrach w pół klasycznych ( jeśli to odbre określenie) nogawka jest szersza niż w slim ale i węższa niż w klasycznym. Zwracam uwagę by złamanie z przodu było jedno. Gdy stoję wyprostowany jest jedno złamanie a nogawka delikatnie opiera się o but. Moja krawcowa już skracała nogawki i po kolejnej poprawce stwierdziła, że to będzie zbyt krótko i tylko tak mi się wydaje, że będzie ok bo punktem odniesienia jest pozycja gdy stoję. Ale gdy chodzę zaczyna się "flaga" i zbyt widać skarpety. Z kolei gdy zostawiła długość wg niej odpowiednią, stojąc miałem już więcej niż jedno złamanie. Krawcowa twierdzi, że to krój spodni determinuje to i powinienem to zaakceptować. Dziś wrzucę zdjęcia i poproszę o Waszą opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest wiele czynników wpływających na to jak się układa nogawka. Ja np. skracam w większości przypadków "bez załamania". Cięższe tkaniny się bronią najlepiej. Spodnie wykonane z bardziej delikatnych tkanin staram się zwężać do granicy przyzwoitości (u mnie przyzwoitość jest na wysokim poziomie, bo mam dość rozbudowane nogi - np. 19 cm na dole). Nie bez znaczenia jest używanie szelek, które lepiej niż pasek utrzymują spodnie we właściwej pozycji. Kolejnym aspektem jest sposób wykończenia nogawki (zapas podwinięcia, manszet, taśma - im cięższy dół, tym mniejsze ryzyko flagi). Zdarza mi się też kilkukrotne przerabianie tych samych spodni dla uzyskania zadowalającego efektu :) To tak z własnych doświadczeń :)

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z szelkami to liczy się też miejsce wpięcia guzików - jak ktoś np. ma boczki, to lepiej zrobić większy rozstaw w przednich guzikach (tj. te przy rozporku przyszyć domyślnie na poziomie zakładki / kantu, a te na zewnątrz nawet 10-11 cm dalej. Wtedy linia spodni jest trzymana lepiej po bokach, a to przekłada się na czystszą linię. 

Ale to zależy tak naprawdę od budowy - najlepiej założyć spodnie i chwytać palcami konkretne miejsca na spodniach, sprawdzając, jak trzymanie ich w miejscu wpływ na zachowanie spodni. 

Jest parę dodatkowych sposobów na "flagę":

  • węższe nogawki (ja osobiście nie schodzę poniżej 21 cm, bo to komicznie na mnie wygląda) 
  • szycie nogawki po skosie na dole (wtedy przód się mniej załamuje, ale tył dotyka obcasa)
  • mankiety na dole (naturalnie dociążają spodnie) 
  • sztywny / gruby materiał typu flanela, fresco - to najlepsze zawsze rozwiązanie 
  • odpowiednie uszycie i zaprasowanie spodni - tak to ma znaczenie, idealnie jest jak spodnie są zaprasowane tak że szwy boczne są idealnie na sobie przy prasowaniu, a same spodnie układają się pod lekkim skosem, tak, że jak stoisz w naturalnej pozycji, kant wypada na środku buta - w przypadku spodni RTW bardzo trudno ten efekt osiągnąć, ale można ratować się zaprasowaniem kantu bardziej na bok. Trochę pomaga - ale właśnie często to jest powodem flagi 
  • Oceniam pozytywnie 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam takiego wrażenia by były zbyt wąskie. Nie czuję dyskomfortu. I materiał jest lekki, przewiewny. Na wysokości łydek też nie czuję aby krępowały. A na ostatnich dwóch zdjęciach- czy jeśli spowrotem wydłużę je o 0.5cm to nie będą się podwójnie łamały? Krawcowa stwierdziła, że owszem, łamią się zbyt łamią ale to kwestia kroju-są szersze i to stąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.