Skocz do zawartości

Dopasowanie a wygoda - gdzie jest granica?


torunianin

Rekomendowane odpowiedzi

A ja mam do Ciebie pytanie jako do lekarza. Znam normę, według której 94 cm w talii to granica otyłości brzusznej. Simon z PS to szczupły i dobrze prezentujący się facet, a jednak dobijał już do wymiaru 93 cm, jeśli dobrze czytam. Co myślisz o tej normie?

"Pytam dla kolegi", bo nie mam 94 cm w talii (ale mam odrobinę powyżej 90).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lubo69 napisał:

A ja mam do Ciebie pytanie jako do lekarza. Znam normę, według której 94 cm w talii to granica otyłości brzusznej. Simon z PS to szczupły i dobrze prezentujący się facet, a jednak dobijał już do wymiaru 93 cm, jeśli dobrze czytam. Co myślisz o tej normie?

"Pytam dla kolegi", bo nie mam 94 cm w talii (ale mam odrobinę powyżej 90).

Cześć,

Więc tak - najpierw parę słów, dlaczego w ogóle definiować coś takiego jak "otyłość brzuszna"? Otóż udowodniono, że tkanka tłuszczowa wisceralna, czyli brzuszna, ma znacznie gorszy wpływ na metabolizm niż ta umiejscowiona w innych miejscach ciała, np. na udach. Podjęto próby zdefiniowania, gdzie znajduje się granica, za którą to ryzyko (głównie chorób sercowo naczyniowych i metabolicznych np. cukrzycy) jest na tyle wysokie, że konieczna staje się interwencja medyczna. I tak:

1. International Diabetes Federation (IDF) definiuje to jako obwód  talii ≥94 cm u mężczyzn.

2. Polskie Forum Profilaktyki Chorób Układu Krążenia wprowadza klasyfikację dwustopniową, określając ryzyko jako znaczne przy obwodzie talii ≥94 cm u mężczyzn i bardzo wysokie ≥102 cm u mężczyzn.

3. Alternatywnie, za Medycyną Praktyczną, podaje alternatywny wskaźnik otyłości brzusznej, stosunek Biodra-Talia

"Innym prostym wskaźnikiem służącym ocenie rozmieszczenia (dystrybucji) tkanki tłuszczowej w organizmie jest wskaźnik talia–biodro (WHR).

Oblicza się go jako iloraz obwodu talii i bioder (w centymetrach). W prosty sposób można dowiedzieć się czy mamy do czynienia z pacjentem z otyłością brzuszną (androidalną czy pośladkowo-udową (gynoidalną).

Otyłość brzuszną rozpoznaje się u kobiet, gdy WHR >0,85, a w przypadku mężczyzn WHR >0,9."

4. Istnieją również zalecenia, które sugerują, że u bardzo wysokich mężczyzn obwód brzucha może być większy niż normy, są nawet na to tabele:

q.png

  • Like 3
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.09.2024 o 13:04, Velahrn napisał:

q.png

 

Patrząc na mnie to się sprawdza :)  Mimo, że nie jestem bardzo wysoki tylko bardzo szczupły (62kg/175cm) to mam już widoczny gołym okiem mały brzuszek. Według tej tabeli jest ok - biorąc talię  wychodzi mi "take care" a  pas "OK".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kormox napisał:

@VelahrnCzy na pewno chodzi o obwód talii (miejsce o najmniejszym obwodzie), a nie o obwód pasa (pomiar mniej więcej na poziomie pępka lub ciut poniżej)?

Medycznie obwód pasa i talii jest tym samym, bo alternatywne tłumaczenia angielskiego "waist", spotykane w publikacjach naprzemiennie. Pomiaru obwodu pasa (w medycynie, nie w krawiectwie) dokonuje się w połowie odległości między dolnym brzegiem łuku żebrowego i górnym grzebieniem kości biodrowej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.