Skocz do zawartości

Arm bands (podwiązki do rękawów) - dyskusje i porady


Przemko

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Nasunęły mi się 3 refleksje po przewertowaniu wątku:

- wbrew temu co napisał frankenstein" myślę, że pierwotną formą była właśnie sprężyna, trzeba pamiętać, że nawet naturalną gumę zaczęto wulkanizować stosunkowo niedawno (ale to oczywiście tylko przypuszczenie).

- "ficzer" rzeczywiście dość ciekawy ale w przeciwieństwie do podwiązek skarpetek, jest łatwo widoczny (w dzisiejszych czasach nawet eleganci częściej chyba pracuję z zdjętą marynarką niż założoną)

- z kolei dla narękawników podwinięcie raczej nie było alternatywą. Po pierwsze nie wypadało podwijać rękawów (ro robili pracownicy fizyczni). Po drugie atramet jest dość trudno usuwalny więc po pracy nie wystarczyło by wymyć rąk.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasunęły mi się 3 refleksje po przewertowaniu wątku:

- wbrew temu co napisał frankenstein" myślę, że pierwotną formą była właśnie sprężyna, trzeba pamiętać, że nawet naturalną gumę zaczęto wulkanizować stosunkowo niedawno (ale to oczywiście tylko przypuszczenie).

- "ficzer" rzeczywiście dość ciekawy ale w przeciwieństwie do podwiązek skarpetek, jest łatwo widoczny (w dzisiejszych czasach nawet eleganci częściej chyba pracuję z zdjętą marynarką niż założoną)

- z kolei dla narękawników podwinięcie raczej nie było alternatywą. Po pierwsze nie wypadało podwijać rękawów (ro robili pracownicy fizyczni). Po drugie atramet jest dość trudno usuwalny więc po pracy nie wystarczyło by wymyć rąk.

 

tak niedawno  :)

 

Na początku XVI wieku kawałki gumy po raz pierwszy zostały przywiezione na Stary Kontynent, do Hiszpanii. Przez długi czas uznawane były za osobliwość Nowego Świata. Upłynęło dużo czasu zanim naukowcy i przedsiębiorcy byli w stanie wprowadzić ten surowiec do powszechnego użycia. Pomimo faktu, że rozwój technologii produkcji gumy, aczkolwiek wolno, trwał przez wiek XVI, XVII i XVIII, ciągle do rozwiązania pozostawał ten sam problem. Znaleźć sposób na pozbycie się największej wady ówczesnej gumy, jaką była jej twardnienie i kruchość w niskich temperaturach i nadmierna miękkość oraz lepkość w wysokich.

W pierwszej połowie XIX wieku podejmowano próby rozwiązania tego problemu w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. I to właśnie Amerykanin, Charles Nelson Goodyear, w 1839 roku po wielu latach prób i osobistych poświęceń odkrył, że jeśli do gumy doda się odrobinę siarki i podgrzeje się ją to finalny wyrób uzyskuje pożądane właściwości. Jest tak samo elastyczny i miękki w szerokim zakresie temperatur. To odkrycie, które zostało opatentowane w 1844 roku znane jest dzisiaj jako wulkanizacja. Wulkanizacja to proces, w którym guma poprzez zmianę swej struktury chemicznej staje się elastyczna w bardzo szerokim zakresie temperatur. Odkrycie wulkanizacji było tak ważne, że bez niej przemysł gumowy nigdy nie rozwinąłby się do takiego stopnia jak dzisiaj. Właśnie datę odkrycia opisywanego procesu przyjmuje się za narodziny przemysłu gumowego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Armbands testuję pierwszy dzień, ale jestem zachwycony tym praktycznym rozwiązaniem w przypadku koszul z dłuższym rękawem. Polecam. :)

Faktycznie wygodne rozwiązanie dla niektórych sytuacji, gdy zależy nam na konkretnej koszuli, a ta ma trochę przydługie rękawy do konkretnej marynarki.

 

Ponadto wykonanie armbands w odróżnieniu od podwiązek jest bardzo łatwe. Mnie to zajęło niecałe 10 minut z nożyczkami, igłą i nitką. Mam swoje bespoke bandarms, a wykorzystałem taśmę z niezbyt szerokich szelek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.