Skocz do zawartości

Sprezzatura - dyskusje i porady


mbs

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro sprezzatura to takie nie do końca dbałe ubranie się - poluźniony krawat itp., to czy zapięcie dolnego guzika będzie sprezzaturą, skoro nie powinno się go zapinać? :D Trochę bez sensu, bo to bardziej hiperpoprawność (jak w języku polskim, co też nie jest poprawne), ale jednak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że wszystko rozbija się właśnie o to, że to pozorna niedbałość. Jeśli widzisz faceta w nienagannym garniturze z doskonale dobranymi poszczególnymi elementami to wiesz, że to nie jest przypadek. Jeśli to jest kuzyn Franek i pozapinał wszystkie możliwe guziki przy kamizelce na koszuli z krótkim rękawem to wiesz, że to jest przypadek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiadomo, że chodzi o pewną zaplanowaną niedbałość, ale czy do tego będzie się zaliczać coś przesadnie dbałego? Chyba raczej nie. Tak jak detektyw Monk - ma zapięte wszystkie guziki w koszuli (łącznie z tym przy kołnierzyku, a nie nosi krawata, i w marynarce).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że pozorna niedbałość pokazuje że masz pewien dystans do siebie, ubrania i zasad. Takie "wiem jak powinno być ale bez przesady, aż tak mi nie zależy". Przesadną dbałość np. zapięcie wszystkiego co się da być może odczytałbym jako żart ale efekt byłby dość teatralny. Byłoby to chyba przekombinowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że osiągnie się efekt odwrotny od zamierzonego. Skoro spezzatura ma być nonszalancją i dezynwolturą, to jak może się manifestować przez hiperpoprawność? Poza tym, tylko Ty wiesz, jaki chciałeś osiągnąć efekt. Obserwator z zewnątrz raczej przypisze to Twojej niewiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo może być w przypadku sprezzatury sensu stricto. No ale ok, a taką właśnie odpowiedź mi chodziło. W takim razie mam kolejne pytanie: czy francuskie mankiety można zapinać jak pojedyncze przy użyciu dwustronnych guzików? Wydaje mi się, że to się mija z celem, ale u kogoś tak widziałem i pytam, bo chcę wiedzieć czy koleżka nie wiedział jak się to zapina, czy też może taka forma jest dopuszczalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo może być w przypadku sprezzatury sensu stricto. No ale ok, a taką właśnie odpowiedź mi chodziło. W takim razie mam kolejne pytanie: czy francuskie mankiety można zapinać jak pojedyncze przy użyciu dwustronnych guzików? Wydaje mi się, że to się mija z celem, ale u kogoś tak widziałem i pytam, bo chcę wiedzieć czy koleżka nie wiedział jak się to zapina, czy też może taka forma jest dopuszczalna.

http://mr-vintage.blogspot.com/2010/07/ ... ietow.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo może być w przypadku sprezzatury sensu stricto. No ale ok, a taką właśnie odpowiedź mi chodziło. W takim razie mam kolejne pytanie: czy francuskie mankiety można zapinać jak pojedyncze przy użyciu dwustronnych guzików? Wydaje mi się, że to się mija z celem, ale u kogoś tak widziałem i pytam, bo chcę wiedzieć czy koleżka nie wiedział jak się to zapina, czy też może taka forma jest dopuszczalna.

http://mr-vintage.blogspot.com/2010/07/ ... ietow.html
Chodziło mi o sposób ułożenia mankietu - taki jak w przypadku pojedynczego mankietu zapinanego na guzik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@saint benji, chodzi Ci o tak zwany barrel cuff jak mniemam. Kiedyś czytałem o tym na Style Forum i dzisiaj, specjalnie dla Ciebie ;) odnalazłem tą dyskusję: http://www.styleforum.net/showthread.php?t=72383 Polecam Ci ją przeczytać.

Ogólnie ja sam długo się nad tym fantem zastanawiałem. Z jednej strony niby tego aż tak bardzo nie widać. Z drugiej strony, w oczach kogoś obeznanego w temacie, możesz uchodzić za kompletnego ignoranta. Czy zaryzykujesz, zależy od Ciebie. Jak to napisali na SF - jeśli czujesz się z tym dobrze "go for it". Jednak jeśli już, to chyba tylko ze spinkami węzełkami, albo takimi jak na blogu Mr.Vintage. Z tradycyjnymi spinkami będzie według mnie wyglądało to źle. Cały czas się zastanawiam, czy z takimi guzikowymi/węzełkami można sobie na to pozwolić. Ja póki co sobie nie pozwalam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zastanowieniu myślę, że dużo racji ma Caporegime - nauka zasad, potem spezzatura. Czyli hiperpoprawność raczej spzzaturą nie będzie. Jak sobie wyobrażam gościa w koszuli zapiętej pod samą szyję bez krawata - fashion victim, drugi w doskonałym garniturze ale koszula button down bez krawata z rozpiętym kołnierzykiem - być może spezzatura.

Ale też przykład myślę jest niezręczny. Kamizelka zapięta na wszystkie guziki - to brak pewnej wiedzy. Rozpięty guziczek - norma. Natomiast spezzatura moim zdaniem to także pewna innowacyjność i nie swoboda co dystans do siebie. Pewien żart w stroju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.