Jump to content

Tomasz Fedak

Użytkownik
 • Content Count

  86
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

191

About Tomasz Fedak

 • Rank
  Zwykły
 • Birthday April 13

Profile Information

 • Gender
  Mężczyzna
 • Location
  Warszawa
 • Interests
  krawiectwo, MTM, Bespoke, materiałoznawstwo, konstrukcja odzieży, kolarstwo szosowe

Kontakt

 • nazwisko
  Fedak

Recent Profile Visitors

765 profile views
 1. @robin krawat z nowej kolekcji Dignito
 2. Z przyjemnością czytam ostatnio Twoje wpisy bo widzę, że masz dość duże doświadczenie. Sam zajmuję się zawodowo (chyba) tym samym co Ty, sądząc po wpisach, choć na pewno nieco krócej bo jakieś 6 lat. Wskazany przez Ciebie błąd dotyczący pogwałcenia reguł pasowania raportu jest dla mnie, przyznam szczerze, wielkim zaskoczeniem. Biorąc pod uwagę liczby, które przywołujesz dotyczące obsłużonych klientów i lat doświadczenia tym bardziej trudno jest mi zrozumieć Twoje stanowisko w tej sprawie. To co Ty nazywasz błędem, ja określę jako podstawową zasadę sztuki krawieckiej. Otóż jeśli raport tkaniny miałby biec równolegle do krawędzi dołu marynarki wówczas zawsze fronty będą za krótkie dołem bo będą "zrywać do góry" co bardzo dobrze widać na drugim, załączonym zdjęciu. Zauważ proszę, że pozostałe zdjęcia przedstawiające marynarki (a są to renomowane pracownie krawieckie bespoke, zdjęcia przypadkowe), to sytuacje gdzie ten raport nie układa się już równoległe do krawędzi dołu zachowując przy tym balans długości między przodem i plecami korpusu. Czasem ta różnica jest mniejsza (ledwo widoczna) czasem większa, ale występuję zawsze. Oczywiście przy tkaninach z deseniem jest to dużo łatwiejsze do zaobserwowania. Nie zmienia to faktu, że garnitur jest paskudny.
 3. @MarianoItaliano weź też pod uwagę, że na to jak układa się koszula (oprócz konstrukcji, dopasowania, kroju etc) ma znaczenie też tkaniny. Z reguły oxfordy, czy grubsze twille będą nieco lepiej leżały na sylwetce niż cienkie popeliny czy zefiry.
 4. To zdecydowanie nie jest kwestia za małego rozmiaru w klatce. Gdyby tak było plisa na wysokości 2/3 guzik w plisie mocno by się otwierała/rozchodziła, a tak nie jest. Ponadto, zwróć proszę uwagę, że na frontach przy wszyciu rękawów są tzw nabiegi czyli nadmiary materiału. Gdyby koszula i jej fronty były za ciasne powyżej klatki to w ogóle by ich nie było. Przyczyny, które ja widzę to: 1) zbyt wysoko umieszczony pierwszy guzik w plisie (drugi licząc wszystkie) 2) za szerokie ramiona - gdyby były krótsze pewnie o około 1-1,5 cm i kończyły się wcześniej nie ciągnęły by materiału koszuli od kuli ramienia. 3) masz proste ramiona, jak większość standardowych sylwetek i wymagałoby to zmiany konstrukcji w obrębie szwu ramiennego. Oczywiście wszystkie opisane te rzeczy są łatwo modyfikowalne przy MTM, przy RTW wymagałoby to mocnych korekt bez gwarancji efektu.
 5. @Beny23 Moge z ciekawości zapytać jaką szerokość spodni preferujesz, patrząc na zdjęcia powyżej dla mnie to coś kolo 17 max. 18 cm. Sądząc też po Twoim wzroście (tu również strzał - circa 2m lub ponad) i rozmiary Twojej nogi (pokuszę się o kolejny szacunek: 46-47). Czy dużo się mylę?
 6. @Zajac Poziomka może masz po części rację. Myślę, że znajdzie się zawsze ktoś kto uzna takie wiązanie krawata za niechlujne, jeszcze inna osoba za sprezzaturę, a kolejna za sposób na szczególne wyróżnienie się spośród tłumu. Na całe szczęście ja mam na to swoją własną teorię i zdanie, którą już powyżej opisałem. Nadal twierdzę, że to jest kwestia świadomości i dodatkowo... braku przysłowiowego "kija w dupie"
 7. @Midlife-Crisis Jakbym spojrzał wstecz na to w jaki sposób sam i jakie krawaty wiązałem jeszcze 2-3 lata temu..... Osobiście uważam, że to nie kwestia miejsca, czasu i sytuacji, a jedynie odwagi i świadomości i poczucia własnego stylu, wypracowanego na przestrzeni czasu i własnych doświadczeń. A niezrozumiałość ze strony otoczenia - cóż, tu mam poczucia, że zawsze znajdą się malkontenci..
 8. @Midlife-Crisis dziękuję. Niestety krawaty póki co kupuje gotowe więc nie mam wpływu na jego długość/szerokość przy węźle, a co za tym idzie nawet przy węźle takim jak ten (księcia Alberta) sam węzeł wychodzi dość chudy, więc żeby dobrze się to komponowało z wyłogami marynarek, które od pewnego czasu wyłącznie szyje, eksponuje nieco mocniej drugi koniec krawata. Z drugiej strony lubię po prostu wnieść nieco "luzu" do całości
 9. @Bartek 00 Myślę, że to graniczy z cudem przynajmniej jeśli mielibyśmy szukać tego garnituru w podobnych cenach co wymienione już marki przez Ciebie. Pytanie też co rozumiesz przez "brak wypełnień". Bo taki całkowicie bez RTW to np. Tombolini linia Zero Gravity, ale cena myślę w granicach 3/4 x Vistula. Może warto się zastanowić nad uszyciem takiego?
 10. @Milten zdecydowanie dużo lepiej z białą Ja od siebie wrzucam takie tam z pracy.
 11. Ładne dopasowanie jak na MTM przez internet. Sądzę jednak, że przy Twoim rozmiarze klatki 100-102 wymiar koszuli w tym samym miejscu (109 cm) to trochę za mało - plisa mocno tutaj "pracuje". Te napięcia materiału na froncie od pachy w kierunku pierwszego guzika w plisie sugerują, że właśnie na tej wysokości tj tuż nad klatką przydałoby się jeszcze z 1-1,5 może 2 cm (i raczej frontem, lub więcej frontem) aby tego uniknąć. Patrząc z tyłu widać za to jak materiał wręcz "wrzyna" się pod pachę - moim zdaniem opuszczenie podkroju pachy, ale tylko tyłem (plecami) rozwiązałoby niemalże w 100% wspomniany już efekt na frontach. Efekt skośny fałd na przodach koszuli - tuż pod klatką po skosie do bioder to częsta sprawa u osób o mocniejszej budowie i wypukłej klatce, ale też są na to sposoby. Nie wiem tylko czy Olga daje możliwość aż tak ingerować w konstrukcje/krój etc. Ostatnia kwestia, którą sam już przećwiczyłem na wielu sylwetkach to pozycja zaszewek na plecach. Z pewnością służą Twojej sylwetce, ale moim zdaniem są za nisko bo nie "wybierają" materiału w odpowiednim miejscu. Wydłużenie ich do góry lub przeniesienie ich pozycji tak aby zaczynały się "górą" zaraz pod pachą z pewnością poprawiłoby efekt dopasowania bez zmniejszenia komfortu noszenia. Nie do końca się również zgodzę z tym co napisałeś: "Paradoksalnie najlepszym sposobem na pierwsze online MTM jest ... zamówienie (dobrego) stacjonarnego MTM. Potem kiedy masz dobrze leżącą koszulę, wystarczy ją zmierzyć i możesz już zamawiać przez Internet" Nie da się zmierzyć gotowej koszuli w każdym wymiarze potrzebnym do jej wiernego odwzorowania - musiałbyś dysponować wykrojem, szablonem. A i wtedy nie ma gwarancji bo każdy korzysta pewnie z jakiś swoich szablonów, które dostosowuje do przesłanych informacji.
 12. Bardzo ładny garnitur. Ja od siebie chciałbym zapytać czy spasowanie raportu tkaniny na kołnierzu wierzchnim jest w porządku? Po prawej stronie widać o "połowę" mniej kratki niż po lewej? To przesunięcie raportu niestety widać już na plecach. Moim zdaniem same plecy wyglądałyby nieco ładniej po zebraniu nadmiaru nabiegów. Tkanina piękna
 13. Może spróbuj je wyprasować i zrobić tym samym na nogawkach kanty. IMHO przy mankiecie to "must". Poza tym to bawełna - będzie zawsze sztywniejsza od wełny i bardziej gniotliwa.
 14. Jak już koledzy wyżej zauważyli marynarka jest za krótka przodem - fronty przydałoby się wydłużyć tak aby był zachowany balans z długością pleców (zdjęcie nr 2). Nie wiem czy to kwestia surowego stanu marynarki i/lub braku podszewki, ale bardzo mocno opiera się na Twoim siedzeniu co może wynikać z dwóch powodów - jest za mocno dopasowana w tym miejscu bądź należałoby skrócić plecy (na moje oko masz je dosyć proste/płaskie) aby wyczyścić powstające marszczenia. Standardowa odległość między guzikami na froncie to 8-9 cm, tutaj górny wydaje się być nieco za wysoko (odnosząc się znów do długości samego korpusu). Spodnie są dość płytkie i rzeczywiście nieco wypchane w biodrach - warto je minimalnie poszerzyć. Czy spodnie mają zaszewki z tyłu? Kieszeń na tylniej prawej nogawce wydaje się mocno uciekać na zewnątrz - może to kwestia zdjęcia. Spodnie moim zdaniem mogłyby być nieco luźniejsze w udzie i łydce - mocno się na niej opierają. Ten efekt można też zniwelować poprzez mocne wprasowanie nadmiaru materiału pod siedzenie, aby kanty układały się prosto od samego wszycia paska do dołu. Koszula - to nie jest chyba najmocniejsza strona tego zakładu - oprócz odpowiednich obwodów mankietów nie widzę tu raczej nic do pochwały.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.