Jump to content

Prawidłowy rozmiar butów


Seuss
 Share

Recommended Posts

Mam pytanie odnośnie doboru prawidłowego rozmiaru butów wykonanych w technice Goodyear Welted. Szukałem na tym forum informacji i nie znalazłem zbyt jasnej wskazówki.

Generalnie w butach zalecane jest dobieranie rozmiaru 5-10 mm dłuższego niż stopa.

Niedawno jednak natknąłem się na buty (Dr. Martens 1460), które zdają się mieć w zasadzie taką samą długość, co moje stopy, ale mimo to nie są w ogóle ciasne, łatwo się je zakłada i ściąga i mógłbym w nich siedzieć przez kilka godzin bez odczucia dyskomfortu. Przypuszczam zatem, że mogą być np. 2-3 mm dłuższe od mojej stopy, ale czy to jest wystarczający margines? Czy takie buty nie byłyby szkodliwe dla stóp w trakcie chodzenia? Buty w następnym rozmiarze są o 1 cm dłuższe i wydają się z kolei już za duże. 

Link to comment
Share on other sites

No i jakie pytanie zadałeś w poście?

Jakiej odpowiedzi się spodziewasz?

Nie darmo jest kilkadziesiąt wątków na temat dobierania rozmiaru butów, czy spodziewasz się odpowiedzi "tak", "nie', "1cm"?

Nie spodziewaj się tego samego klucza doboru rozmiaru w martensach i lotnikach.

Chyba że kluczem jest "przymierz, zanotuj wrażenia, po 20 parze będziesz miał jako takie pojęcie".

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Klient A kupuje buty, których producent ma najbliższy salon 1000 km od miejsca zamieszkania klienta. W związku z tym klient przed zakupem internetowym ogląda fotografie, mierzy stopy, przelicza cale na centymetry i odwrotnie, zadaje pytania na forum, każe sprzedawcy mierzyć wkładkę i podeszwę, dopytuje o różnice między kopytami. W końcu kupuje, przymierza na dywanie, zwraca, odsprzedaje, lub w najlepszym wypadku nosi bez bólu stóp, ale z bólem głowy od tych pytań. Po dziesiątej parze zostaje forumowym ekspertem.
Klient B kupuje w sklepie. Jeśli pasują, bierze i ma w głębokim poważaniu, czy zostało mu luzu 0,3 czy 0,8 cm.
Klient C nosi to co mu żona kupiła. Po latach kończy się to rozwodem lub problemami ortopedycznymi.
Klient D ma wywalone, bo szyje u Kielmana.

Jeśli nie stać Cię na przywileje klienta D ani nie chcesz być klientem C, nie musisz być klientem A. Pasuje po przymierzeniu w sklepie - nosisz na zdrowie.

  • Like 2
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Pytam, bo nigdy dotąd nie miałem takiego dylematu - w każdych butach rozmiar mniejszy był za krótki, za ciasny, więc zawsze pasował na mnie tylko jeden konkretny rozmiar. W tym przypadku mam wrażenie, że ten pierwszy jest na styk, a drugi już za duży i jestem ciekaw, czy brak luzu w bucie może być tak ogółem szkodliwy dla stopy? 

Link to comment
Share on other sites

Musisz wziąć pod uwagę to, że nie każdy model buta pasuje na każdą stopę. Nie bez powodu każdy producent oferuje przynajmniej kilka różnych kopyt. Oczywiście jest to kwestia indywidualnej tolerancji/cierpliwości/odporności na ból, niemniej wskazówki i porady innych mogą uzupełnić, ale nie zastąpić własne doświadczenie.

Weź pod uwagę, że " łatwo się je zakłada i ściąga i mógłbym w nich siedzieć przez kilka godzin bez odczucia dyskomfortu " to trochę za mało żeby nazwać buty wygodnymi. Dobrze byłoby też móc w nich przejść kilka kilometrów bez wylewania krwi z butów po spacerze.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

W zasadzie wszystko już zostało napisane. Najwięcej zależy od subiektywnych odczuć więc w ramach i zasadach niewiele da się tu ująć. Albo mierzysz off-line i wiesz wszystko. Albo stawiasz na on-line i liczysz się z ryzykiem, że możesz nie trafić i konieczna będzie wymiana lub nawet 2-3. Po takiej serii wiesz już na tyle dużo, że kolejne zakupy są raczej bezproblemowe. Dobra opcją, z której coraz więcej osób korzysta jest zamówienie wielu par, pozostawienie najlepiej pasującej i odesłanie innych. 

Off-line najczęściej masz koszty w postaci paliwa i czasu. On-line wysyłki, zatem zwracaj uwagę na opcje darmowych wysyłek i/lub wymian. Kiedyś zebraliśmy trochę materiału od naszych stałych klientów. Może ten wpis trochę pomoże:

https://blog.patine.pl/jaki-rozmiar-wybrac/

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.