Skocz do zawartości

Przetarcie szwu w podeszwie


Pasjonat

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Pytanie do doswiadczonych w tym temacie.  Chodzi o buty szyte ramowo.

W miarę uzytkowania, szew widoczny w podeszwie ulega przetarciu. Najszybciej przetarcie zaczyna się na czubie podeszwy.

Czy konstrukcja zszytych ze sobą części  buta ulega wówczas oslabieniu? Czy oznacza to potrzebę szybkiej interwencji szewca? Co wówczas robi szewc, gdy przetarty jest odcinek szwu np.na czubie, a reszta szwu pozostała nieprzetarta?

Pasjonat

Edytowane przez mosze
wielkie litery w temacie -> jak w zdaniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to zupełnie normalne, przetarcie szwu to zaledwie początek. Do ramy jeszcze bardzo daleka droga. U mnie czubki zazwyczaj ścierają się już przy pierwszym chodzeniu. Później proces jest zahamowany i chodzę nawet kilka lat bez ingerencji szewca. Oczywiście ma tutaj znaczenie indywidualny sposób chodu itp.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Niemniej jednak, na logikę biorąc, widoczny w podeszwie szew ma swoje znaczenie konstrukcyjne. Zastanawiam się jak jego przetarcie, np.na czubku, wpływa na stabilność kontrukcji szycia ramowego. Ciężko mi trochę uwierzyć, ze mozna chodzić w nieskończoność z przetartym szwem.  Czy po przetarciu podeszwa moze zacząć sie rozwarstwiac? Jak szewc reperuje takie uszkodzenie? Zmienia całą podeszwe, czy ma jakis sposób, żeby uzupełnić zszycie podeszwy, tak, żeby reperacja nie rzucala sie w oczy?

Pasjonat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pasjonat nie jestem fachowcem, ale mam pewne własne doświadczenie z przetartym szwem,  Tak podeszwa może się rozwarstwiać. Tak miałem, ale jej wymiana nie była konieczna. Skończyło się ponownym przeszyciem i podzelowaniem przez producenta.. W innym bucie na gumie Dainite szew się w kilku miejscach już przetarł, ale nic się nie dzieje. Jeżeli w Twoich butach masz skórzane podeszwy, to radzę podzelować, póki nic się nie dzieje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwarstwiających się szwów po ich przetarciu, nie jest nagminny. Z doświadczenia mogę wymienić jednostkowe przypadki w butach Shoepassion (ze względu na słabą jakość, lub brak kleju pomocniczego przy montażu spodów), niektórych Loake, oraz w butach, które mają zastosowaną syntetyczną śródpodeszwę, m.in. Berwick, Gordon&Bros. W butach na spodach Dainite, najczęstszym, ale dosyć poważnym problemem, jest odchodzenie gumy na czubkach. W wielu przypadkach trzeba było dokonać głębokiej ingerencji w spody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.