Jump to content

JAk to zostało zrobione, czyli Kuba Rozpruwacz w akcji


damiance
 Share

Recommended Posts

Każdy z nas ma jakieś ubranie, które spocznie sprawiedliwie na śmietniku.

Zanim jednak to i owo wyrzucimy może warto zrobić sekcję buta , marynarki.

Są na forum dyskusje o wyższości butów X nad Y ...

Myślę, ze mini sekcja może dać odpowiedź na wiele pytań ...

sam nie wykluczam w najbliższym czasie sekcji znoszonej, nieużywanej już marynarki Vistuli ...

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za informację. O to właśnie mi chodzi. Szkoda, że ta wiwisekcja nie trafiła na forum. Można byłoby podyskutować o pewnych szczegółach, np. czy i ile w tamtej marynarce użyto włosianki.

pozdrawiam

damiance

Właśnie trafiła :) Myślę, że nadal można podyskutować :)

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Skoro zostałem wywołany, to pozwolę sobie przypomnieć ową marynarkę, która przeszła "sekcję".

Był to egzemplarz kupiony za kilka złotych w second handzie z myślą właśnie o rozcięciu i zbadaniu "jak to jest zrobione". Marynarka wyglądała na bardzo solidną, choć sama marka nic mi nie mówiła i w Google też nic nie znalazłem. Uszyto ją z tweedu z dodatkiem kaszmiru - tkanina od Loro Piana.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Na powyższym zdjęciu widać, że marynarka wykonana jest w opcji "half canvas", czyli z włosianką sięgającą nie do samego dołu, lecz mniej więcej do połowy długości marynarki.

Tutaj ciekawy rysunek pokazujący porównanie z innymi metodami wykonania "środka":

Dołączona grafika

i ciąg dalszy sekcji:

Dołączona grafika

1 - tkanina zewnętrzna, 2 - pierwsza warstwa włosianki, 3 - druga warstwa włosianki, 4 - wkład piersiowy, 5 - podszewka wiskozowa.

Pikowanie maszynowe:

Dołączona grafika

Więcej zdjęć i bardziej szczegółowy opis na blogu:

http://mr-vintage.blogspot.com/2011/02/ ... narka.html

Link to comment
Share on other sites

co warto dodać ...

na zdjęciu widać przebiegającą listwę (pomiędzy 2 a 3) stabilizującą front i wyznaczającą rolowanie klapy. Natomiast nr 2 nie jest włosianką końska sensu stricto ponieważ włosianka końska byłaby zbyt sprężysta aby użyć ja na całej powierzchni frontu i klapie. Natomiast może tam być niewielki dodatek włosia koziego. Z kolei nr 3 jest zapewne bardziej sprężysty i wygląda na typowy "chest canvas" z większą ilością włosia koziego lub włókna filamentowego, zrobionego o ile pamiętam z viskozy.

BTW - Prawdziwa włosianka końska służy również do wzmacniania ramienia. Przy okazji poszukiwania forumowego kanwy / włosianki trafiliśmy na niemiecką włosiankę składająca się w 70% z końskiego włosia i w 30% z bawełny. Taki towar coraz rzadziej jest dostępny w sprzedaży, a i jest ok. 4-5 razy droższy niż przeciętne kanwy stosowane przez naszych krawców.

Inna sprawa, że przy niektórych marynarkach, w szczególności jestem pewien, że przy neapolitańskich Balthazara, końska włosianka nie ma zastosowania ...

pozdrawiam

d

Dołączona grafika

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Taki towar coraz rzadziej jest dostępny w sprzedaży, a i jest ok. 4-5 razy droższy niż przeciętne kanwy stosowane przez naszych krawców.

Włosianka końska jest obecnie rzadziej dostępna i droższa, tylko i wyłącznie ze względu na mniejszą dostępność koni w naszym otoczeniu i dlatego w jej produkcji stosuje się inne tańsze i bardziej dostępne surowce jak: włos kozi oznaczany HZ, jedwab wiskozowy, poliamid itd. Przy czym obecne kanwy mają lepsze parametry niż dawne włosianki z włosem końskim.

BTW Czy to body canvas czy chest canvas im wyższa sprężystość tym lepiej - i tak formuje się ją podczas prasowania, służą do tego różnego rodzaju maszyny prasowalnicze np. potocznie nazywany mickiewicz do formowania części piersiowej. Różnica jest w wykończeniu - tj. body canvas powinno mieć miękkie wykończenie, a chest canvas niekoniecznie i dlatego stosuje się jeszcze warstwę wełnianej/bawełnianej włókniny - oznaczonej na zdjęciu powyżej 4, aby canvas nie przebijał przez podszewkę.

Inna sprawa, że przy niektórych marynarkach, w szczególności jestem pewien, że przy neapolitańskich Balthazara, końska włosianka nie ma zastosowania ...

Na jakiej podstawie taki wniosek?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.