Skocz do zawartości

Jak dbać o obuwie zamszowe


Pan Janusz

Rekomendowane odpowiedzi

Respect!

Wszystko na temat.

 

Mogę dodać jedynie,  że tam gdzie Suede Renovator nie starcza, gdyż odbarwienia są poważniejsze - stosować można farby Saphir Tinture, których używacie do patynowania lub Suede Dye Tarrago.

Stosując je, można również zmienić kolor butów (z jaśniejszego na ciemniejszy), przykład od Mr.Vintage:

 

 

Przed:

post-17-0-68295100-1383165063_thumb.jpg

 

Po:

post-17-0-22201100-1383165064_thumb.jpg

post-17-0-13527500-1383165065_thumb.jpg

 

Wpis z fotoporadnikiem:

http://mrvintage.pl/2010/11/zrob-to-sam-zmiana-koloru-butow.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Cześć wszystkim ;).

Przed zimą kupiłem buty skórzane, a raczej zamszowe firmy Wrangler. Od początku był z nimi uciążliwy problem - strasznie skrzypiały na róznych twardych nawierzchniach typu kafle czy beton, dlatego zacząłem szperać w necie, co można na to poradzić. Wiele osób sugerowało, aby podnieść wkładkę z bucie i wlać pod nią troszkę oleju... :D. Tak więc zrobiłem, nie wiem, może wlałem go za dużo, może niepoprawnie, w każdym razie najprawdopodobniej od tego w butach zrobiło mi się kilka odbarwień (normalnie na powierzchni zewnętrznej [zamszu]), dość dużych plam. Użyłem do nich środka odtłuszczającego, no i jakby pomogło, ale teraz te plamy są nadal z tym, ze wcześniej wyglądały jakby te miejsca były mokre, a teraz są białe, dużo jaśniejsze od ogólnego koloru buta. Czy coś z tym można zrobić? Mam preparat do czyszczenia każdego rodzaju skóry z Deichmana, raz nim wyczyściłem, ale wydaje mi się, że on też trochę odbarwia i zmienia kolor buta, dlatego nie chcę ponownie próbować.

Z góry dzięki za zainteresowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to - na zamszakach nie widać obić, obtarć, nie da się ich trwale zarysować  itd. Czyszczenie sprowadza się zazwyczaj do przejechania druciakiem (a czasem nawet sama ręka wystarczy). Trzeba jedynie uważać na wilgoć, ale i tu można się zdziwić. Ostatnio złapało mnie niespodziewane oberwanie chmury - przemokłem cały, ale zamszowe buty (nieimpregnowane od zeszłego roku) po wyschnięciu wyglądały nienagannie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Nie wiem tylko jednak, czy te moje buty to tak naprawdę są skórzane, czy zamszowe... Jak dla mnie to ani skóra, ani zamsz. Producent podaje: 100% leather. Pokażę może zdjęcia.

Tak wyglądają nowe --> http://www.amazon.co.uk/G726B-Wrangler-Jeans-Navigator-Leather-mens/dp/B002YI98LS

A tak wyglądają obecnie moje --> http://www.fotosik.pl/u/Dragon2009a/album/1557942

 

Przebarwienia, o które mi chodzi widać szczególnie na pierwszym zdjęciu (czubek buta), także na drugim zdjęciu (dolna część buta ziemniejsza), a najgorsze widać na zdjęciach 4 i 5 (odbarwienie u dołu z boku buta).

Nie wiem, czy taka konserwacja, jaką polecacie w tym filmiku np. pomoże, czy najpierw może stosuje się jakies miejscowe preparaty, żeby "wyrównać" ten kolor... Szkoda butów, bo psuje to cały efekt, a buty same w sobie są naprawdę ładne :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaaa, nubuk, dzięki ;). Poszperałem w sieci i znalazłem, że polecane są preparaty TARRAGO do czyszczenia/impregnacji nubuku. Przykładowo znalazłem do czyszczenia albo taki preparat -> http://allegro.pl/tarrago-nubuck-cleaner-czyszczenie-nubuku-zamszu-i3830282785.html  albo gumę do nubuku  -> http://allegro.pl/tarrago-cleaner-block-blok-guma-do-zamszu-i-nubuku-i3827585367.html . Które z tych będzie lepsze? Preparatem czyści się obuwie "na mokro", gumą "na sucho"... Ale w dalszym ciągu preparat do czyszczenia tylko wyczyści, a czy oprócz tego poszukać czegoś do impregnacji? Czy ktoś może coś polecić? I czy któryś z tych zabiegów pomoże w odzyskaniu jednolitej barwy obuwia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Pytanie chyba głównie do Daniela - na opakowaniu ShoeEze jest informacja, że nadaje się do wszystkich rodzajów skór. Czy na butach zamszowych na pewno można ten preparat zastosować na zewnątrz buta? W środku nie boję się prysnąć, ale na zewnątrz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie chyba głównie do Daniela - na opakowaniu ShoeEze jest informacja, że nadaje się do wszystkich rodzajów skór. Czy na butach zamszowych na pewno można ten preparat zastosować na zewnątrz buta? W środku nie boję się prysnąć, ale na zewnątrz?

Zrób próbę na małym skrawku przy pięcie. Jeżeli skóra nie reaguje alergicznie, wtedy śmiało. Jeżeli będą obawy, stosuj od wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szewc podwyższył wypełnienie pięty, tak że ścisłej przylegala stopa do góry buta i to naprawilo problem. Inna sprawa ze but był jego dziełem więc głowy nie dam że coś tam jeszcze po cichu nie naprawił. Można spróbować kupić zwykła wkładkę za parę złotych i przetestować czy w tym leży problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • waski pinned this temat

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.