Skocz do zawartości

Płaszcze inverness oraz ulster


Gość gccg

Rekomendowane odpowiedzi

Co sadzicie o noszeniu Inverness Cape jako plaszcz ... nie na garnitur czy tez kilt (formal) ... lecz bardziej casual?

Rewelacyjny płaszcz! Kilka lat temu widywałem na warszawskiej ulicy Marszałkowskiej pomiędzy Placem Konstytucji a Al. Jerozolimskimi dżentelmena w trudnym do ustalenia wieku (pomiędzy 25 a 40) noszącego płaszcz w tym stylu. Był moim "idolem" podziwianym za oryginalność i odwagę noszenia czegoś innego niż cała "ulica".

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Victoria&Albert Museum w Londynie, w części związanej z kulturą XIX w. o ile dobrze pamiętam jest pokój, w którym można przymierzyć stroje z epoki. Dla kobiet jest gorset i krynolina, dla mężczyzn dawniej był frak, a w zeszłe wakacje Inverness cape właśnie :) Cóż, dziś faktycznie trzeba nie lada odwagi, by pojawić się w tym na ulicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Victoria&Albert Museum w Londynie, w części związanej z kulturą XIX w. o ile dobrze pamiętam jest pokój, w którym można przymierzyć stroje z epoki. Dla kobiet jest gorset i krynolina, dla mężczyzn dawniej był frak, a w zeszłe wakacje Inverness cape właśnie :) Cóż, dziś faktycznie trzeba nie lada odwagi, by pojawić się w tym na ulicy.

Jest to z pewnoscia stroj "niecodzienny" i "inny" w znaczeniu bardzo malej czestotliwosci pojawiania sie w nim kogos na ulicy ... ale nie jest on bynajmniej ekstrawagancki - przynajmniej mnie sie tak wydaje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Masz na myśli Inverness Coat czy Inverness Cape? To drugie to sama pelerynka, zaś na Twoich ilustracjach są same płaszcze. ;)

2. W odpowiedzi na Twoje pytanie: to zależy jaki. Jak podpowiada ciocia Wikipedia, czarny płaszcz Inverness używany był tylko do formalnego stroju wieczorowego. Także tego typu płaszcze w bardziej oficjalnych kolorach zostawiłbym dla ubiorów formalnych (dziennych). Przeciwko płaszczom Inverness z tweedu bądź innego nieformalnego materiału do strojów casualowych nie mam nic.

Pozdrawiam, Dr

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie taki podział nie jest chyba zbytnio przestrzegany. ;) Proponowałbym jednak używanie terminu Inverness coat do płaszcza, a Inverness cape do peleryny.

Pozdrawiam, Dr

Od dzisiaj bede go przestrzegal :!::D A jest on bardzo logiczny ... Tylko ... dlaczego mowic Inverness Coat (skoro nie ma on peleryny czyli Cape) a nie po prostu Coat (bez Inverness, kojarzonego z peleryna)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Był już, z tego co pamiętam wątek z tym tematem, dyskutowałem w nim z gccg. :D Inverness coat to luźny płaszcz, podobny w zasadzie do raglana czy dyplomatki, w którym rękawy przekształciły się w taką pseudopelerynę - pseudo, ponieważ wygląda ona tylko na taką, a w rzeczywistości są to tylko owe pozostałości po rękawach, przypominające bardziej skrzydła (z tyłu są normalne plecy).

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Na Wikipedii artykuły na temat Inverness cape i Inverness coat się wykluczają, więc nie wiem właściwie, czym się różnią. Moja powyższa definicja jest raczej poprawna; wydawało mi się, że Inverness cape to tylko taka krótka pelerynka, ale chyba się myliłem. :) Z tego, co wynika z mojego krótkiego rozeznania, te pojęcie są raczej używane wymiennie, ale jeszcze spytam się kilku osób, czy istnieje różnica.

Ja te elementy garderoby nazywam po prostu płaszcz inverness, nie spotkałem się z polskim tłumaczeniem.

Podobny płaszcz to ulster - on ma za to i pelerynę (całą, także z tyłu, nie tylko dwa "skrzydła"), i rękawy (choć można też się spotkać z użyciem tego terminu do normalniej wyglądającego płaszcza, który jest taki sam, z wyjątkiem tego, że stracił ową pelerynę).

Dołączona grafika

Pozdrawiam, Dr

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.