Skocz do zawartości

[Warszawa] Ranking pracowni bespoke


wolezozole

Rekomendowane odpowiedzi

Szukałem, ale nie znalazłem żadnego wątku w tym temacie. Jeżeli były takie pomysły wcześniej, ale uznaliście, że nie jest to dobry pomysł, to przyjmę, choć niechętnie :-) Czy zastanawialiście się nad zrobieniem rankingu (subiektywnego) Warszawskich (zrobienie takiego rankingu dla całego kraju chyba jest gorszym pomysłem) krawców bespoke?

Wiadomo, że każdy ma swoje preferencje, swoje doświadczenia i chyba nikt nie zna/szył u wszystkich krawców, żeby móc ich porównać. Ale jest bardzo dużo korzyści ze zrobienia takiego rankingu:

1. w jednym miejscu będzie lista wszystkich/prawie wszystkich krawców

2. da to możliwość mniej doświadczonym forumowiczom poznania niektórych krawców

3. można będzie porównać tych krawców pomiędzy sobą

4. na pewno pomoże to w wyborze krawca w przypadku chęci złożenia zamówienia.

5. Przedstawienie i zaprezentowanie istniejących krawców większemu gronu.

Pewnie byłby to bardziej ranking popularności krawców niż ocena ich zdolności, ale to w sumie też dobra wskazówka dla potencjalnych klientów, czyli nas.

Można by to było zrobić w formie ankiety. Żeby ci co mieli doświadczenie z danymi krawcami mogli podzielić się swoimi doświadczeniami. Ankieta dobrze by było, żeby była anonimowa (istnieją bliższe lub dalsze relacje pomiędzy forumowiczami a krawcami, którzy często też są forumowiczami i nie każdy chciałby, żeby "jego" krawiec znał jego opinię). Można by było zadać kilka pytań.Np.

- wybór materiałów (ilość i jakość dostępnych materiałów)

- podejście do klienta (chodzi o chęć doradzenia lub realizacja nietypowych pomysłów)

- termin oczekiwania (i czy zamówienie zostało zrobione w terminie)

- cena (nie chodzi o podawanie kwot, ale np. zakres od 1-5)

- ..........

A potem zebrać to w formie rankingu w poszczególnych kategoriach. Dobrze by było, żeby każdy krawiec miał przynajmniej kilka opinii, żeby było to bardziej wiarygodne.

Powyżej to takie luźne myśli do dyskusji. Osobiście uważam, że jest to świetny pomysł i wielu osobom bardzo by pomogło przy wyborze krawca, na którego się zdecyduje. Mi na pewno by pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rankingiem jest parę problemów:

- większość ludzi podejdzie do tego emocjonalnie i zrobi się wrzawa

- bardzo dokładne porównanie wymagałoby, aby wysłać do wszystkich pracowni 3-4 osoby o różnych figurach i wymaganiach, a potem pod lupą badać każdy garnitur (co logistycznie jest prawie niemożliwie do zorganizowania "prywatnie")

- jest sporo rzeczy, dla których trudno wyprowadzić jednoznaczną ocenę

Niemniej jednak moim zdaniem taki ranking powinien powstać, z pewnym uproszczeniem oceny, np:

- kryterium dopasowania

- jakość użytych materiałów i wykończenia

- cena i czas oczekiwania

- kontakt z klientem, otwartość na niestandardowe zamówienia

- zaproponowany styl względem sylwetki

Przy odpowiedniej ilości "próbek" można bardzo zniwelować problemy z tym, że zdjęcia "nie oddają rzeczywistości"

Moim zdaniem nie ma co tutaj gadać o tym, że mało osób może mieć odpowiednie kwalifikacje do wystawiania takiej oceny. Inne produkty, bardziej zaawansowane konstrukcyjnie i użytkowo, bez problemu daje się ocenić na zasadzie oceniania szczegółu przez paru recenzujących specjalistów, użytkowo przez większą ilość użytkowników w komentarzach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swoistym rankingiem jest dział bespoke, gdzie każdy może zaprezentować pracę danego krawca/szewca , jest dyskusja i pokaz finalnego produktu. Na tej podstawie każdy z nas może sobie wyrobić opinię.

Jeśli uda się stworzyć dość precyzyjne zestawienie przez grupę osób, to będę mile zaskoczony. Moim zdaniem przy udziale większej grupy osób, możliwe jest co najwyżej określenie na dużym poziomie ogólności opinii o danym rzemieślniku w temacie jakości, ceny. A to zdecydowanie za mało, żeby było pomocne. Może nawet wprowadzić w błąd. Tak, czy inaczej POWODZENIA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dział bespoke w obecnym kształcie jest moim zdaniem o wiele dalszy realnego pokazania jakości danego zakładu krawieckiego, niż możliwy ranking. Parę przykładów:

- Gdzieś tam daleko jakieś propozycje od Zaremby się pojawiają, ale do końca nie wiadomo za bardzo co i jak (jak na pracownie która spokojnie może walczyć o palmę pierwszeństwa w Warszawie to wręcz nieprzyzwoicie mało informacji)

- Piotra Kamińskiego znamy chyba tylko z dwóch zamówień, z czego oba nie pojawiły się jako recenzje na forum

- Po dyskusji na temat Sebastiana Żukowskiego można odnieść wrażenie, że robi marynarki z masą niechcianych fałd

- Krupa i Rzeszuto to przodująca pracownika męskiego ubioru, tylko krzywdę robią kobietom spódnicami

- Kruszewski spokojnie może założyć własny brand dla spodni

Oczywiście powyższe opisy należy traktować bardzo sarkastycznie, jednak pokazują, jak realnie ten dział jest piekielnie ubogi.

Ranking, za który poważnie zabrałoby się wiele osób, tworzony jednak nie od razu na hurra, ale przez dłuższy czas, mógłby wreszcie rozruszać ten dział, który aktualnie działa na zasadzie paru bohaterskich zrywów i wykłócania się, że czarne jest białe, a białe nie ma koloru.

Przez podejście "a bo się nie znacie, a mi się podoba" realnie doprowadziliśmy do jakiegoś mistycznego podejścia do krawiectwa, chociaż to produkt jak każdy inny. Ranking moim zdaniem mógłby tę sytuację sprowadzić trochę na ziemię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej, bez przesady. Takim rzeczom nie da się wystawić oceny od jednej do pięciu gwiazdek i mieć z czapki. Ktoś tu nie potrafi na podstawie lektury forum wybrać krawca na pierwsze zamówienie i w ten zawoalowany sposób prosi o pomoc. Niech zamiast tego poczyta, co na forum jest i pogodzi się z faktem, że pierwsze zamówienie i tak nie będzie takie, jak by chciał, a nie próbuje wyczytać z tabelki, u którego krawca jest lepszy stosunek punktów do kwot za igłę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo podobna opinie do Caporegime. Na pewno taki ranking Uporzadkowaby dzial bespoke i zawarte w nim informacje. Sam kilka wieczorów spędziłem na przeglądaniu różnych watków forum. O niektórych krawcach nigdy w życiu nie słyszałem, a są tu całkiem pozytywne opinie na ich temat. Dodatkowo nie każdy ma czas lub chęci na czytanie godzinami forum (dotyczy to większości forów z którymi miałem styczność), żeby znaleźć jakąś informację, i szanuję to.

Jeżeli 1-2 osoby wystawią opinię (co tak naprawdę ma miejsce w wielu przypadkach teraz w dziale bespoke) to jest to mniej miarodajne i obiektywne niż jakby tych opinii na temat każdego krawca było więcej.

Jeżeli nie ranking to możemy to nazwać zestawienie, albo w jakikolwiek inny sposób. Dlatego byłby subiektywny, bo nie ma jednego kryterium oceny i każdy ma swoje preferencje. Dlatego anonimowy, bo nie każdy chce, żeby jego opinia była znana publicznie. Ale podchodząc do tego matematycznie, bądź raczej statystycznie gdzie zsumuje się wyniki i wyliczy średnią dałoby to lepszy efekt.

I wg. mnie nie byłoby to głównie przygotowane dla kogoś kto po raz pierwszy chce się wybrać po zamówienie bespoke, chociaż dla takich osób na pewno dałoby to dużo dobrych wskazęwek na start. Uważam, iż pomogłoby to w promowaniu i większej rozpoznawalności Warszawskich krawców. Jedni potrafią zadbać o swoją promocję i wizerunek. Ale cześć z nich to są panowie starej daty i nie zajmowali się nigdy reklamą i promocją, a komputery są im obce, więc pomimo tego że są dobrymi fachowcami to mało kto ich zna.

Ja jestem za.

edit: trochę literówek, bo pisałem na ipadzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz pokazać dla porównania i wyciągnięcia konstruktywnych wniosków jakiś inny ranking firm robiących rzeczy w porozumieniu z klientem? Nie mówię o takich rzeczach, jak drukarnie, gdzie jakość polega na uzyskaniu wyniku zgodnego z dostarczonym wzorcem, ale takich, w których to klient może kazać: zrób mi pan tak a tak, a krawiec mówi "dobrze, sir" i robi wbrew sobie? Może architekci na przykład mają takie rankingi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie. Klient może wszystko spieprzyć. Po drugie to co najważniejsze czyli na ile dobrze dana osoba będzie się dogadywać z krawcem i jak dobrze będzie się czuła w uszytych przez niego rzeczach jest zupełnie niemierzalne. Można zrobić ranking który uwzględni dokładność wykończenia i terminowość ale to przy założeniu że pewien standard jest spełniony są sprawy drugorzędne. A do tego żeby odróżnić patałachów od dobrych krawców nie trzeba żadnego rankingu tylko wystarczy spojrzeć na wstawiane na forum zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znòw mitologizujemy pracę krawców. Ja jestem za stworzeniem jakiejś formy poròwnania nie ze względu, aby ktoś mògł wybrać szybko najlepszy stosunek ceny do jakości, ale by mòc stworzyć jakieś charakterystki krawcòw.

Kiedy ktoś robi przetarg na system, to daje cała masę wymagań jakie muszą spelnić firmy chcące brać w nim udział. Coś podobnego można spokojnie stworzyc dla krawcow, by wiedziec ogolnie z kim dda sie dogadac na temat old-schoolowego garnituru z materialow najwyzszej jakosci, a kogo trzeba prowadzic za raczke by marynarka na dwa guziki wyszla jako tako dobrze. Czy naprawde drozszy krawiec zrobi lepiej, czy realnie placimy tylko za nazwisko? Czy ten krawiec doradzi ze stylem, czy wypusci klienta ubranego tak jak potrafi robic i nie inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze właśnie chciałbym przełamać "tabu" mitologizowania i robienia z pracy krawca czegoś kompletnie nieweryfikowalnego.

Co śmieszniejsze, w przypadku szewców, którzy świadczą antologiczną usługę, takich problemów nie ma. Bez problemu można pokazać cechy, takie jak używane kopyto, otwartość na niestandardowe zachcianki, ogólna jakość, użyte skóry, ogólna ocena końcowa, kontakt z rzemieślnikiem.

Ja osobiście chciałbym móc przejrzeć zestawienie różnych krawców i móc szybko odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania:

- jaka jest ogólna jakość szycia, czy mając pewne wymagania jakościowe mogę bez obaw zawitać do zakładu?

- jaki jest próg cenowy, czy w ogóle mam po co zaglądać do zakładu? Czy za 30% wyższą cenę mogę realnie spodziewać się lepszego efektu końcowego i ogólnej jakości usługi?

- czy krawiec potrafi doradzić stylistycznie, zasugerować rozumiejąc potrzeby klienta, a nie naciskając tylko na swoje uniwersalne wzorce?

- jakie materiały oferuje u siebie krawiec?

- czy krawiec jest znany z dobrego dopasowania? jeśli tak to czy potrafi je zachować w przypadku chęci noszenia sporej ilości rzeczy w marynarce?

- jaki jest czas oczekiwania, jaki kontakt z klientem, czy chcąc uszyć bardzo nieszablonowy garnitur spotkam się z zaangażowaniem krawca, czy wręcz agresją?

- jaki jest styl krawca, czy idąc w stronę angielskich garniturów, ale z sporą nutą nowoczesności dostanę bez większych problemów coś czego oczekiwałem? Czy też krawiec preferuje jedynie styl włoski i będę musiał się użerać z każdą drobnostką?

- czy z krawcem można się skontaktować inaczej niż telefonicznie? czy akceptuje przelewy?

Bądźmy szerzy, przeglądając parę zdjęć i próbując przegrzebać się przez posty domorosłych krytyków bespoke, ciężko nawet doświadczonej osobie wyrokować odpowiedź na chociaż niektóre pytania. Mamy za dużo emocji w tematach, zarówno u autora, będącego zbyt podekscytowanym odebranym zamówieniem, jak i negatywnych opinii ludzi, którzy zwracają uwagę na zupełnie inne rzeczy albo po prostu nie podoba im się styl. Zbyt mało chłodnej oceny, za dużo "hurra!"

Jeszcze raz podkreślę, lobbuje za rankingiem nie dlatego, żeby umożliwić komuś prosty wybór ("cena do 4k, który to ma najwyższej punktów w tym zestawieniu..."), ale żeby dostarczyć wielu tego typu ogólnych cech, które umożliwią lepsze dokonanie wyboru. Pozwolą też nie tylko porównać krawców, ale też wskazać tych, którzy bardziej spełniają określone kryteria według tego, jaki akurat chce garnitur teraz uszyć. Nikt nie powiedział, że trzeba korzystać z usług tylko jednego krawca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co zalążek większej "charakterystyki" (nieprawdaż, że to brzmi lepiej?) ograniczyłbym do paru kryteriów, mniej więcej takich jak powyżej. Problemem będzie zapewne w tym przypadku samo zachęcenie użytkowników do usystematyzowanego oceniania zamówień. Moim zdaniem wspólnie moglibyśmy wypracować jakiś przykładowy szablon poprzez dyskusję, co warto oceniać, które cechy warto by jednak odłożyć na później, po uzbieraniu paru opinii itp.

Mając już parę przykładowych danych, powiedzmy 10 (chociaż aktualnie i z tym może być problem spory) można by zacząć jakoś doprecyzowywać pewne rzeczy. Naszym celem powinno być stworzenie pewnego bardziej wyrazistego portretu każdego krawca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.